Jeskyně Sassi di Matera v jižní Itálii
V odlehlé oblasti Basilicata na jihu Itálie se nachází unikátní prastaré jeskynní město Matera, které je známé především svými jeskyněmi (sassi), ve skutečnosti kamennými domy vysekanými v existujících menších jeskyních a ve skalních stěnách. Sassi jsou mimořádné, krásné a táhnou se pod okrajem široké strže podobny obrovskému betlému.
Na první pohled působí sassi jako změť rozpadajících se kamenných chatrčí, kde úzké uličky a schodiště vedou všemi směry a některé ulice po střechách domů. Za fasádami však naleznete prosté jeskyně, které jsou obývané už od paleolitu. Jeskyně sassi v Mateře vyprávějí příběh o bídě, strádání a boji o přežití.
Od hanby ke slávě
Historie města byla zvěčněna spisovatelem Carlem Levim v jeho knize Kristus se zastavil v Eboli (vydané v roce 1945), kdy už titul naznačoval, že Basilicata je Bohem opuštěné místo, kde stále přežívá a vzkvétá pohanská magie. Uvnitř jeskyní žily početné rodiny společně s dobytkem, až do 50. let 20. století bez elektřiny, tekoucí vody a kanalizace. V takových nehygienických podmínkách byly nemoci běžné, především malárie, a místo o sladkosti či peníze zdejší děti žebraly o chinin. V reakci na pobouření veřejnosti italská vláda násilně přestěhovala obyvatele jeskyní do moderních domů v „novém městě“ na vrcholu útesu.
Je ironické, že tato hanba Itálie začala přitahovat k jeskyním zvědavé návštěvníky, a to především poté, co byla oblast v roce 1993 prohlášena památkou chráněnou UNESCO. Od té doby sláva Matery vzrostla a přitáhla některé z jejích obyvatel zpět do jeskyní. Dnes jsou mnohé stavby opuštěné a rozpadají se, avšak stále větší počet je opravován a proměňován v útulná obydlí, restaurace či unikátní jeskynní hotely. Do minulosti můžete nahlédnout v Casa Grotta di Vico Solitario (nedaleko Via Bruno Buozzi), kde spatříte vybavení jeskyní a životní podmínky zde v 50. letech 20. století.
Jeskynní kostely a fresky
Nejlepší způsob, jak poznat Materu, je projít se labyrintem jejích uliček a ulic ve dvou „okrscích“, Sasso Barisano a Sasso Caveoso, kde je historie vyrytá v jeskynních obydlích, v jejich tradičních fasádách, ve světlém kameni pod nohama i v obrovských nádržích na vodu dole, ale také v mnoha skalních kostelech a individuálních poustevnách vytesaných do srázu.
Jeskynní kostely (chiese rupestri) vyhloubili baziliánští mniši ukrývající se před pronásledováním v dobách Byzantské říše a uvnitř kostelů spatříte vybledlé fresky vytvoření od 8. do 13. století. Kostely Chiesa Madonna delle Virtu e San Nicola dei Greci v Sasso Barisano a Chiesa di Santa Maria d’Idris (který je spojen úzkou chodbou se zapuštěným kostelem San Giovanni in Monterrone v Sasso Caveoso) jsou bohatě zdobeny freskami.
Malebná krajina pláně Murgia v okolí Matery je také poseta opuštěnými jeskyněmi, prastarými sídly a kamennými kostely. Zdejší krypta prvotního hříchu (Cripta del Peccato Originale) je známá jako „Sixtinská kaple mezi skalními kostely“ díky svým dobře zachovalým freskám z 8. století znázorňujícím dramatické scény ze Starého zákona.
Jak získat nejlepší výhled
Úžasný pohled na sassi budete mít, když zamíříte na Belvedere na opačné straně 200 m hluboké strže vytvořené řekou Gravina. Při soumraku, kdy se věž katedrály tyčí nad kamenným městem a večerní světlo změkčuje tufovou skálu, není těžké si představit, proč se Matera objevila v tolika filmech s biblickou tematikou, včetně Umučení Krista (2004) Mela Gibsona. Krása Matery je unikátní a zdejší jeskyně jsou nadčasové a fascinující.
Letenky do Itálie si můžete rezervovat na two-wings.cz