Lombardie a Cremona
Lombardie, nejbohatší oblast Itálie, často působí tak, že má více společného se svými západními sousedy než se zbytkem Itálie. Vzhledem k její historii ani není divu: téměř po dvě staletí oblasti vládli Francouzi a Rakušané, přičemž pojmenována byla podle Langobardů, kteří kdysi z tohoto území vypudili Římany. Coby hraniční region byla Lombardie vždy náchylná k invazím, ale také těžila ze své polohy obchodní křižovatky. Do Lombaridie přicházeli nechat se korunovat císaři od Karla Velikého po Napoleona a její metropole Milán je centrem obchodu, který bere s větší vážností než Řím.
Ani obyvatelstvo Lombardie příliš neodpovídá obvyklé představě o Italech, a opravdu mají jen málo času na většinu toho, co jejich jižnější krajané. Také proto v posledních 15 letech vznika politická strana Liga Severu, která formálně požaduje nezávislost na Římu.
Bohužel si však hospodářský úspěch vybral svoji daň na zdejší krajině: průmysl zahlcuje okraje měst a znečištění šíří se údolím řeky Pádu až k alpským údolím. Kromě toho je zde silná doprava, takže mnoho dálnic (autostradas) i silnic kolem jezer bývá v době špičky ucpaných. Nicméně města v Lombardii si uchovávají svá historická centra a mohou se chlubit uměním a architekturou světové úrovně. Kromě toho stálé lákadlo představuje úžasná scenérie severoitalských jezer, jako je Lago Maggiore, Comské jezero a Gardské jezero.
Město Cremona a Mantova jsou sousedé Milána v Pádské nížině, obě vzkvétala ve středověku a dodnes uchovají si stále svůj typický charakter. Na severu má Lombardie zcela odlišnou podobu, kde se kolem jezer a v údolích nachází mnohem méně historických měst; výjimku tvoří Bergamo a Brescia.
Jezera Maggiore, Comské, Gardské (a jejich další menší sourozenci) zasahují až do Alp a jsou odedávna oblíbeným cílem turistů, ať už italských nebo zahraničních. Západní břeh jezera Maggiore a severní a východní břeh Gardského jezera přitom už spadá mimo Lombardii: do oblastí Piemont, Trento a Benátsko.
Cremona
Příjemné provinční město Cremona ležící uprostřed údolí řeky Pádu je proslulé především výrobou houslí. Od doby, kdy zde v roce 1566 založil Andrea Amati první houlařskou dílnu, pokračovali v jeho díle potomci a žáci, především Antonio Stradivari (1644–1737), takže se Cremona stala centrem výroby tohoto nástroje. Dnes se zde nachází světoznámá škola houslařů, a také vynikající Muzeum houslí.
V Cremoně naleznete pěkné renesanční a středověké budovy a její ulice dlážděné kameny nabízejí příjemné prostředí k procházkám. Jedná se však o poměrně skromné město, takže je dobré se sem vydat na půldenní výlet z Bergama či Milána při cestě za bohatší nabídkou města Mantova.