Památky Sicílie
Sicílie je autonomní oblast Itálie a zároveň největší ostrov Středozemního moře. Je domovem mnoha památek chráněných UNESCO i archeologických pokladů a její teplé podnebí přitahuje turisty nejen z Itálie, ale také ze zbytku světa.
Ostrov prošel (mimo jiné) obdobím řecké, římské, arabské, normanské a britské nadvlády a jeho architektura i památky reprezentují celou řadu kultur a časových období.
Palermo
Na úpatí hory Monte Pellegrino leží historické město Palermo, které představuje směs kulturních vlivů. Město praská ve švech památkami, z nichž hlavní postavili Římané a Normané. Centrum města Quattro Canti je obklopeno čtyřmi barokními paláci.
V západním Palermu se tyčící Palazzo dei Normanni je bývalý normanský královský palác, který stojí na nejvyšším bodu města. Budova je stále využívána, sídlí v ní sicilský regionální parlament.
Poblíž stojí Palermská katedrála postavená na místě bývalé mešity; katedrále předcházela bazilika.
Dále můžete navštívit Teatro Massimo, třetí největší operní dům v Evropě, kapucínské katakomby, kde odpočívají tělesné pozůstatky více jak 8000 svědků historie Sicílie, nebo nejproslulejší katedrálu Monreale.
Ta byla postavena na příkaz normanského krále Viléma II. a uchovává obrovskou plochu neuvěřitelných mozaik. National Geographic ji označil za „největší poklad Sicílie“.
Západní Sicílie
V starověkém městě Egesta naleznete dvě historické památky: chrám Segesta a nedaleké divadlo. Chrám Segesta byl postaven kolem roku 420 př. Kr. a i přes svou velkolepost zůstal nedokončený. Důvod jeho existence a nedokončení zůstávají záhadou.
Asi dva kilometry odtud stojí starověké řecké divadlo postavené ve 3. stol. př. Kr., které je v létě stále využíváno pro představení. Na vrcholku hory Monte San Giuliano leží město Erice, starověké posvátné místo a památka sama o sobě.
Hlavní místa k vidění jsou zde The Castello Pepoli e Venere a Chiesa Matrice.
Jižní Sicílie
Na jižní Sicílii je památek méně, avšak jsou významnější. Selinunte je archeologické naleziště nepoznamenané moderní dobou, kde naleznete zbytky osmi řeckých chrámů.
V Agrigentu patří k památkám chráněným UNESCO Valle dei Templi, které předčí méně zajímavé město nad ním. Kdysi bývalo kvetoucí řeckou kolonií, kterou však později zničili kartaginští nájezdníci, zemětřesení a zub času.
Za návštěvu rovněž stojí ruiny helénského města Morgantina a římské mozaiky nalezené ve Villa Imperiale del Casale.
Syrakusy a jihovýchod
Město Syrakusy je staré 3000 let a nabízí hojnost památek snad z každého věku. Když přejdete cestu, dostanete se do historického centra Ortygia, kde naleznete katedrálu, kryté tržiště Antico Mercato, katakomby a Castelo Maniace.
Na sever od města se nachází Archeologický park. Mimo Syrakusy leží několik zajímavých barokních měst, která byla zcela přestavěná po ničivém zemětřesení roku 1693.
Město Noto je na seznamu památek UNESCO a je pečlivě udržováno. Města Ragusa a přilehlé Ragusa Ibla jsou pomalu chátrající středověká města.
Východní Sicílie
Hlavní atrakcí východní Sicílie je hora Etna, aktivní sopka, jejíž láva a pemza byly použity na stavbu černých a žlutých budov v okolních městech.
Město Taormina bylo osídleno už před 3000 lety. Nyní je to moderní letovisko s několika historickými částmi, s butiky a bary. Palazzo Corvaia ze 14. století představuje výbornou ukázku černého a žlutého sopečného stavebního materiálu, který je rozšířený v celé oblasti.
Poblíž paláce stojí Santa Caterina, kostel ze 17. století, a Teatro Greco.
Severní Sicílie
Ostrůvky na sever od Sicílie jsou různorodé a krásné, avšak Isole Eolie (také známé jako Ostrovy Lipari), nezvyklé malé ostrůvky sopečného původu, představují samy přírodní památku této oblasti.
Lidé zde žijí už 7000 let, takže Archeologické muzeum ve městě Lipari vlastní velkou sbírku artefaktů. Muzeum se skládá ze čtyř budov poblíž městské katedrály pocházející z 11. století.
Cefalu je město na severu hlavního ostrova Sicílie, které si uchovalo svůj historický ráz, a rovněž se chlubí prvky řecké, arabské a středověké architektury. Projděte se po Piazza del Duomo a navštivte katedrálu a Dianin chrám.