Prozkoumejte tajemnou Sicílii
Sicílie, která je největším ostrovem ve Středozemním moři, má zcela jedinečnou kulturu a skrývá zlověstnou historii. Nadzvedněte pokličku nad tímto italským vulkanickým ostrovem spolu s naším průvodcem.
Pestrá Sicílie: Palermo
Nedefinovatelné kvality Sicílie jsou patrné také v kuchyni ostrova. Fantastické jídlo, jako je pasta con le sarde (těstoviny se sardinkami a rozinkami), má svůj původ v arabské kuchyni, kdy podobnou sladkokyselou chuť nenaleznete nikde jinde v Itálii.
Metropolí Sicílie je Palermo, které se podobá dortu tvořenému řadou vrstev, z nichž každá představuje jiný vliv zvenku. Procházet se jeho ulicemi je jako cestovat v čase. Palatinská kaple (Cappella Palatina) je mimořádná směs byzantského, arabského a normanského umění, zatímco pár ulic od ní stojí hrad La Zisa, který byl postaven arabskými řemeslníky pro normanského krále. Zdejší pošta, velký bílý neoklasicistický chrám z fašistického období, je dnes památníkem Mussoliniho neúspěšného pokusu zničit moc a oblíbenost sicilské mafie. Do všech směrů se stáčí labyrint malých uliček, které jsou tak úzké, že se do nich nedostane větší vozidlo než je motorová tříkolka, a v každé z nich visí šňůry s prádlem.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Temná historie
Během 14. století Sicílii zcela vyčerpala nadvláda Španělska, které s jejími obyvateli zacházelo jako s nevolníky, takže se stáhli do vnitrozemí a vytvořili si vlastní oddělenou společnost. Do 19. století se tato „partyzánská“ kultura zcela zakořenila, takže celé Sicílii vládli bezejmenné stínové postavy, ze kterých se vyvinula pověstná sicilská mafie.
Sicilská Mafia je představa rodiny proměněné v alternativní politický systém. Názor, že Vaše rodina je ten, ke komu máte lnout, ne stát, je na Sicílii prastará, protože ostrovu tradičně vládli cizinci. Situace se začala obracet až v 80. letech, kdy jeden z mafiánů prolomil kód mlčení, a kdy následovaly hromadné soudy a stovky trestních stíhání. Od té doby získalo hnutí proti mafii na síle i na podpoře společnosti. V létě 2004 skupina mladých lidí otrávených, že nemohou jít do baru, aniž by museli zaplatit „pizzo“ (poplatek mafii za ochranu), zahájili partyzánskou kampaň proti vyděračství; ta nabrala na tempu především díky organizaci mladých „Addiopizzo“ („sbohem, poplatku pizzo“).
Duchovní Sicílie: Modica
Zúčastnit se sicilského obecního a velmi populárního pojetí náboženství můžete nejlépe v Modice na Velikonoční neděli. Modica je město na jihu se změtí domů šplhajících se po strmém svahu kopce, kde se koná slavnost Madonna Vasa Vasa: ztvárnění smutku a radosti v křesťanském velikonočním příběhu předvedené jako jedno velké veřejné představení.
Na Velikonoční neděli ráno, kdy Madonna Vasa Vasa začíná, se všichni obléknou do svého nejlepšího oblečení. Ulice se stane přehlídkovým molem, kde spatříte třídílné obleky z 60. let, jaké byste jinak mohli vidět už jen ve Felliniho filmech, ale také teenagery oblečené do sladěných barev. Dva velké průvody (procesí), z nichž jeden nese podobiznu Panny Marie a druhé podobiznu Ježíše Krista, procházejí ulicemi za zvuků hudby a temného bubnování, přičemž si vzájemně vyhýbají. V době kolem poledne se shromáždí něco přes 30 000 lidí na městském náměstí, kde se Matka se Synem konečně setkají. Marie, kterou představuje loutka v životní velikosti, rozevře plášť a vypustí pár holubic, zatímco diváci čekají, co bude následovat. Pokud ptáci letí směrem k nebi, je to považováno za předzvěst dobré sklizně.
Vyvrcholením slavnosti je pak vasa vasa („polibek, polibek“). V okamžiku, kdy jsou sochy přineseny k sobě „do objetí“, to vypadá jako při vítězství místního fotbalového týmu: dav propukne v jásot a odevšad je slyšet výkřiky radosti. Slavnost oslavuje posmrtný život, a na Sicílii je kontrast mezi světlem a tmou, životem a smrtí obzvlášť nápadný.
Zelená Sicílie: cesta do Enny
Přestože býval ostrov v minulosti chudý, vždy se zde velmi dobře dařilo plodinám a vegetaci všeho druhu. Cesta po dlouhých silnicích ve vnitrozemí, jako je ta z Modicy do města Enna ležícího na vrcholku kopce, vede obrovskými úseky neobydlené země, kolem velkých pšeničných polí a divokou pustnou krajinou. Z Enny je možné vidět do všech stran na tento velký úrodný ostrov.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Sopečná Sicílie: Etna
Sicílie byla v dávné historii pouhým satelitem velkého Řecka, avšak hora Etna měla viditelně na představivost Řeků mimořádný vliv, protože se stala místem zrodu mnoha řeckých mýtů. Mělo to být místo, kde Persefone, dcera boha Dia, sestoupila do podsvětí, a také místo, kde Diův syn Hefaistos (jehož římským ekvivalentem je Vulkán) měl svoji kovárnu. Dále se Sicílie týká pověst o kyklopovi Polyfémovi. Etna je sopkou s mnoha komíny, což znamená, že nemá centrální kráter, takže k erupci může dojít kdekoli. Dnešní Etna zvláštním a tajemným místem s povrchem pokrytým temným černým kamením, který vypadá, jakoby někdo po povrchu měsíce přejel bagrem. Protože je stále aktivní, zdejší krajina se stále mění.
I když je Etna na Sicílii světem samotným pro sebe, také ona ukazuje extrémy tohoto ostrova. Naleznete zde zničenou postapokalyptickou krajinu působící dojmem smrti, ale co by kamenem dohodil odtud leží velmi úrodná vulkanická země, kde se daří všemu, od vinné révy až po rajčata.
Rezervace letenek:
Letenky na Sicílii si můžete zarezervovat na two-wings.cz