Řím, jak jej neznáte
Kdo by neznal Itálii? Ale víte kam si zajít na kuriozní výlety? Máme zde pro Vás pár tipů, kam si zajít.
Kostnice v kapucínské kryptě
Kapucínský chrám Santa Maria della Concezione je častým objektem návštěv kvůli kryptě, v níž jsou uloženy kosti, lebky, ba i celé kostry oděné do mnišských hábitů. Zčásti má tento úkaz na svědomí kardinál Antonio Marcello Barberini, který v roce 1631 nařídil přesun pozůstatků kapucínů z hlavního hřbitova do krypty kostela poté, co byl chrám dokončen. Ty byly následně umístěny po jejich stěnách v různých symbolických výjevech smrti a přibývaly stále další. V pěti kaplích jsou tak umístěny kosti asi 4 tisíc mrtvých kapucínů, pohřbených v letech 1528 až 1870. Posláním krypty je poukázat na marnost lidské existence i vrytým mementem v jedné z kaplí: " To, co jste teď vy, byli jsme i my. To, co jsme teď my, budete i vy ".
Kouzlo klíčové dírky
Na Aventine, což je jeden ze sedmi pahorků, na kterých se podle historie postavil Řím, je nádherný pohled na monumenty hlavního italského města. Mimo jiné se zde nachází budova patřící Řádu maltézských rytířů, a v ní je zelená brána s klíčovou dírkou, přes kterou je možné s matematickou přesností vidět kupoli Baziliky sv. Petra, která se majestátně tyčí na konci stromové aleje.
První kruhový kostel
Kostel San Stefano Rotondo je první chrám v Římě s kruhovým půdorysem, postavený asi v letech 468-473. Nádherný kruhový prostor se čtyřmi do tvaru kříže vyčnívajícími kaplemi je završen kupolí s okny a vyzdoben je mozaikami a barevným mramorem. Celý chrám má velmi originální atmosféru a nikdo nezůstane lhostejný vůči 34 freskám na stěnách zhotovených v roce 1600.
Protestantský hřbitov
Čtyři tisíce hrobů pokrývá tento hřbitov s názvem protestantský, ačkoli v minulosti sloužil jako místo posledního odpočinku i pro nekatolíky z jiných náboženství.
Vatikánský zákon neumožňoval jejich pohřbívání uvnitř města a tak byli uloženi za jeho zdmi nebo v okolních oblastech. Jeho nejvýznamnější hrobky patří dvěma velkým představitelům anglické romantické poezie, Percy Shelleyho (1792-1822) a Johnovi Keats (1795-1821), kteří oba zemřeli v Itálii. Kromě nich je zde pohřbeno mnoho dalších lidí ze světa umění, kultury a politiky.
Římský bleší trh
V nedělní ráno si nenechte ujít procházku po tržnici Mercado de Porta Portese , v níž se dá najít všechno. Nachází se nedaleko pyramidy Caia cestya a je považována za jeden z největších trhů na světě s více než čtyřmi tisíci pracovních míst. Další oblíbené trhy v Římě jsou na Campo dei Fiori a Testaccio (potraviny), Borguetto Flaminio aPiazza Verdi (starožitnosti), Piazza dell'Emporio (boty) a na Via Margutta (umělecká díla).
Čtvrť bohémů
San Lorenzo, oblíbené místo Piera Paola Pasoliniho, je městská čtvrť známá také jako Pigneto. Nyní je plná bohémů a studentů. Milovníci nakupování si zde také přijdou na své. V Římě je jednou z nejdůležitějších čtvrtí v oblasti kultury a umění v čele s Pastificio Cerere, což je bývalá továrna na výrobu těstovin, ve které dnes vystavují umělci. A v noci se čtvrt stává objektem zábavu milující mládeže díky vychytaným klubům a barům s živou hudbou.