Středověká Siena a její nejemocionálnější oslava Palio
Do chronicky známé toskánské Florencie nebo Pisy se šikmou věží zavítá při toulkách Itálií nejeden z nás, ale málokdo přijde do Sieny - města s největším náměstím, úžasným středověkým nádechem, které je mekkou koňských dostihů.
Vznik samotného města sahá až do římských dob. Na různých místech připomíná minulost podobiznu vlčice, která měla odkojit bratry Romula a Rema, zakladatelé dnešního Říma.
Jen málokde na světě budete pociťovat tak velké pouto mezi městem a jeho obyvateli jako zde. Obyvatelé Sienu milují, jsou na ni přímo vázaní. Vždy byli hrdí na své město, protože zažilo mnoho vítězství a vrchol slávy dosáhlo zejména ve středověku. Dlouho zvládali boje s dnes populárnější Florencií. Od té doby, co nad ní v roce 1260 zvítězili, se ve městě pořádá nejemotivnější oslava Palio.
Koňský dostih Palio se organizuje dvakrát ročně a to vždy 2. července a 16. srpna. Jde o oslavu plnou vášní, emocí, dojmů, naděje a radosti. Účastní se jí jen 10 ze 17 městských čtvrtí, tzv. kontrád. Každá čtvrť je pojmenována podle zvířete, například vlčice, husa, orel a jiné úsměvné pojmenování. Kromě toho si každá kontráda připravuje své originální kostýmy a vlajky. Má také své zvyky a toto všechno si důkladně hlídá. Trofej pro vítěze - Palio je rytířská zástava, na které je zobrazena Panna Maria.
Během celého roku si město žije svým běžným životem, náměstí se stává jedním velkým mraveništěm posedávajících turistů, ale před závodem nastane šílenství v podobě příprav. Všude vlají pestrobarevné vlajky jednotlivých kontrád a hlavní náměstí, Piazza del Campo - dějiště celé oslavy, se důkladně upravuje na tuto jedinečnou akci, která musí zvládnout nekonečné množství diváků.
Jen 10 čtvrtím je umožněno zúčastnit se. Tři jsou vylosovány z těch, které se zúčastnily Palia loni. Slosování probíhá v tzv. Veřejném paláci. Hned po slosování se z oken v prvním patře vystaví tři prapory vylosovaných čtvrtí, přičemž zástavy zbývajících sedmi čtvrtí, které byly vyloučeny loni, se vystaví o patro výš.
Každá čtvrť dává do soutěže své vlastní koně a jezdce. Je to nebezpečný závod, ve kterém je doping povolen. Jezdci se zde mohou velice snadno zranit, protože jezdí bez sedla. Trvá jen několik minut, než koně třikrát oběhnou celé náměstí. Počítá se i kůň, který doběhne do cíle bez svého jezdce.
Obvykle se všude na světě představení odehrávají ve středu náměstí a diváci stojí nebo sedí kolem. V Síně je to naopak. Jezdci na koních závodí po obvodu vymezeném kamennými sloupky a diváci vše sledují jakoby v jejich obležení. Balkony a všechny vhodné prostory v okolních budovách se během závodů pronajímají nadšencům těchto her. Cena lístků se pohybuje od 150 až 200 eur, a většinou jsou vyprodány již dávno před závodem.
Mezi oblíbené části této honosné slavnosti patří i praporečníci a jejich obdivuhodné umění nakládání se zástavou. Tato tradice pochází taktéž z dávné minulosti, ale dostihy jsou bezpochyby vrcholným momentem celého Palia. Po závodech následují bujaré oslavy vítězné čtvrti, které přetrvávají několik dní, nebo i několik týdnů. Obecně se Sienou nese nenapodobitelná atmosféra plná emocí. Radost, zpěv, oslavy, ale i nářky a pocit beznaděje poražených čtvrtí, to vše je Palio - skutečný život místních lidí.
Na jedné ze vstupních bran do města se píše, „ Siena vám otevírá své srdce, které je širší než tato brána. " Po navštívení Sieny dá nejeden z vás této myšlence za pravdu.