Tajemná místa v Římě
Město s tak dlouhou historií, a přitom stále tolik živé, jako je Řím, musí mít pochopitelně také své tajemné kouty.
Nejkurióznější z nich se nacházejí na Aventinu, který je jedním ze sedmi římských pahorků, kde se nachází klidná zelená obytná čtvrť, jenž představuje jednu z nejlepších adres v Římě. V ní najdete také Náměstí maltézských rytířů (Piazza dei Cavalieri di Malta) navržené v 18. století italským umělcem Piranesim. Je vyzdobeno tajemnými symboly, které působí dojmem oživlých rytin. Na jedné jeho straně spatříte velké zavřené dveře, které vedou do Převorství maltézských rytířů. Ať sem přijdete v kteroukoli denní či noční dobu, vždy tu bude stát pár lidí a dívat se skrz díru v nich. Podívejte se jí sami a patříte až příliš dokonalý pohled na Baziliku sv. Petra orámovanou alejí stromů.
Na druhém místě v seznamu tajemných míst Říma se nachází mithraistický chrám ležící hluboko pod Bazilikou sv. Klimenta v Lateráně z pocházející ze 12. století. Pod horní bazilikou leží starší kostel ze 4. století a ještě pod ním pak tmavý, vlhký a studený starověký chrám s oltářem a s rytinou Mithry zabíjejícího býka. Sestup sem se podobá sestupu do podsvětí.
Pokud Vás nezačalo mrazit tady, navštivte muzeum, které zajisté patří k nejbizarnějším na světě, a to je Museo delle Anime dei Defunti (na Lungotevere Prati 12). Jedná se o muzeum ztracených duší lnoucích ke kostelu Nejsvětějšího srdce Ježíšova (Sacro Cuore di Gesù). Nachází se zde otisky rukou a prstů od ztracených duší v Očistci, které zanechaly na modlitebních knížkách a oděvech živých, aby si tak vyžádali mši, které přispěje k jejich propuštění z Očistce. Jedna expozice obsahuje také sežehlé bankovky, které byly objeveny před kostelem prý jako zpráva z Onoho světa.
Další zastávkou při naší výpravě pak bude Bazilika sv. Cecílie v Trastevere, místo posledního odpočinku sv. Cecílie. Když bylo její tělo roku 1599 vyzvednuto z Kalixtových katakomb, ukázalo se, že je zázračně zachovalé. Takto je také znázorněna jako socha od Stefana Moderna. Ta ukazuje, jak přesně bylo její tělo objeveno, ležící na boku jako pouze spala od doby své smrti někdy ve 2. století.
Dalším nezvyklým místem souvisejícím se smrtí je také krypta v kostele Santa Maria della Concezione dei Cappuccini na Via Vittorio Veneto. Ta byla okázala vyzdobena maximálně recyklovaným způsobem: lidskými kostmi. Podzemní kaple obsahuje pozůstatky asi 4000 mnichů, kteří zde byli pohřbeni v letech 1500 až 1870. Tato připomínka smrtelnosti (memento mori) byla téměř hravě naaranžována do podoby různých dekoračních předmětů, jako jsou oltáře či stínítka lamp. Nápis pak hlásá známá slova: „Co jste vy, to jsme byli my. Co jsme my, budete i vy.“
To jsou snad moudrá slova na závěr naší cesty za tajemnem. A nyní se můžete vydat za nejlepší italskou zmrzlinou nebo kávou.