Toulky za uměním v Itálii
Itálie je domovem tak velkého množství historických umělecký děl, že bude pro novopečeného návštěvníka a obdivovatele umění téměř zahlcující.
Mnohé z nejlepších uměleckých děl Itálie můžete spatřit v jediném dnu, pokud se chcete po celou dobu tlačit spolu s davy turistů ve Vatikánu. To je však recept na Stendhalův syndrom: nepochybně psychosomatický, nicméně vysilující, neduh způsobený vystavením se velkému množství nádherného umění na jednom místě.
Poklidnější procházku můžete zahájit v Pompejích, kde v ruinách domů starého římského města spatříte řadu fresek (některé jednoznačně nemravné), a ty Vám dají příležitost si představit, jak významné místo mělo tehdy umění i v životě obyčejných lidí.
Další zastávkou bude Padova, jejíž Kaple Scrovegni vystavuje geniální práce Giotta, který se snažil odhalit tajemství naturalistické malby a dokonalé perspektivy. Giottovy fresky ze života Ježíše a jeho Matky byly dokončeny roku 1305 a jeho malířské inovace, které čerpaly z realismu a z kvality klasických soch, pak vydláždily cestu významným malířům renesance.
Největší okamžik italského umění představovala renesance a jeho nervovým centrem byla Florencie. Horní vrstva v tomto městě měla peněz víc než dost, proto utrácela velké částky za umění. Rod Medicejských, kteří vedli největší banku Evropy, byl patronem nejvýznamnějších renesančních umělců, jako byl Leonardo da Vinci, Brunelleschi, Botticelli a Michelangelo; ti všichni byli toskánskými umělci, kteří vybudovali svoji kariéru ve Florencii. Jejich práce a práce jejich současníků jsou rozesety po celém městě: Michelangelův David upírá svůj ocelový pohled a vystavuje své dokonalé svaly v Accademii, Donatellova dřevěná Magdalena se kaje v Katedrálním muzeu a Leonardův Archanděl Gabriel zvěstuje Marii velkou novinu. Judita od Artemisie Gentileschi utíná hlavu Holofernovi, Botticelliho Venuše vystupuje z mořské pěny v Galerii Uffizi a Brunelleschiho dóm se tyčí nad celým tímto místem.
Stejně tak jako Florencie, také Řím je uměleckým dílem sám o sobě. Návštěvník tu zakopává o úžasná Berniniho díla na každém kroku, Caravaggiova díla visí nonšalantně ve skromných malých kostelících a Michelangelův velký dóm Baziliky sv. Petra shlíží na celou tu závratnou sbírku divů.
Milovníci umění, kteří chtějí uniknout největším davům valícím se do Vatikánu a Kolosea, by měli zamířit do Kapitolských muzeí. Procházku začněte na Michelangelově nádherném a harmonickém náměstí Piazza del Campidoglio a pak se přesuňte do interiéru. Naleznete zde etruskou sochu Romula a Remuse, bájných zakladatelů Říma, které kojí bronzová vlčice, nespočet klasických mistrovských děl neznámých autorů, např. Kupido a Psyché, a ve dvoře pak monumentální mramorové nohy a ruce, které naznačují velkolepost starověkého Říma.
Římské renesanční poklady se nacházejí ve Vatikánských muzeích, která však vyžadují vyhýbání se a kličkování mezi organizovanými skupinami, odolávání nutkání zastavit v galeriích nebo u orientačních map. Je potřeba zamířit rovnou k Rafaelovým síním a pak se přesunout k Michelangelovu mistrovskému dílu, Sixtinské kapli. Tito dva umělci působili ve stejné době a pověst říká, že Rafael poctil svého rivala tím, že namaloval ve svém manýristickém stylu Michelangelovu postavu v popředí obrazu Athénské školy.
Řím přišel s vlastním uměleckým stylem v podobě baroka, které představovalo katolickou reakci a nadýchaný protipól k reformační strohé estetice. Bernini a Caravaggio jsou nejvýznamnějšími představiteli italského baroka a nemusíte si ani kupovat lístek do muzea nebo čekat ve frontě, abyste mohli spatřit jejich nejlepší díla. Berniniho velkolepé sochy zdobí mj. náměstí Piazza Navona, Baziliku sv. Pavla za hradbami a náměstí Piazza di Spagna. K jeho nejintimnějším dílům však patří Extáze sv. Terezy, kterou můžete spatřit v kostele Santa Maria della Vittoria.
Caravaggiova realistická mistrovská díla jsou rozmístěna po celém městě. Můžete si vytvořit vlastní prohlídkovou trasu, která bude zahrnovat kostely San Luigi dei Francesi (Mučednictví sv. Matouše a Povolání sv. Matouše), Santa Maria del Popolo (Pavlovo obrácení a Ukřižování sv. Petra) a nejkrásnější z nich Sant’Agostino, kde naleznete jeho Madonnu di Loreto. Caravaggiova hrůzná verze Judity stínajícího hlavu Holofernovi se nachází v římské Galleria Nazionale d'Arte Antica, zatímco v Galleria Borghese si můžete prohlédnout jeho zářící portrét sv. Jeronýma, a pak pohlédnout na Berniniho Dafné v okamžiku její proměny ve strom.