Vydejte se na průzkum podzemí římského Kolosea
Římské Koloseum (Piazza del Colosseo) je dnes ještě zajímavější než kdy dříve. Obrovský starověký stadion s kapacitou až 80 000 lidí, kde davy kdysi volaly po krvi na bezplatných představeních, při kterých vystupovali gladiátoři, divoká zvířata a nešťastníci, co se ocitli na špatné straně impéria, otevřelo v srpnu 2010 své podzemní prostory a chodby veřejnosti.
V podzemní části stavby probíhaly přípravy před odpoledními představeními. Je přístupná zadním vchodem, který používali gladiátoři, odkud se moderním skleněným výtahem dostanete dolů do samého nitra stavby. Architekt pověřený projektem oprav říká, že návštěvníci teď mohou vidět místa, kde byli v celách drženi lvi, tygři, býci, pštrosi a gazely předtím, než byli vytaženi na plošině na 80 lanech na úroveň přízemí. To byl sám o sobě pozoruhodný divadelní mechanismus, protože divoká zvířata se v aréně náhle objevila jakoby odnikud. Také gladiátoři a kulisy byly vytahovány tímto způsobem, ne však sloni, kteří byli příliš těžcí, takže museli vstupovat hlavními vchody.
Donedávna bylo Koloseum působivé pouze při pohledu z venku, avšak otevření podzemních prostor znamená, že návštěvníci teď mohou pohlédnout na zdejší dávná představení z nové a vzrušující perspektivy. Další nově otevřený sektor stavby se nachází v nejvyšší části prostor na sezení, takže návštěvníci mají výhled přes celý stadion. Koloseum tak dnes nabízí prohlídky ještě strašidelnější a působivější.
Další dobrodružství v podzemí
V Římě se nachází řada dalších pozoruhodných míst v podzemí, která můžete prozkoumávat, a snad nejlépe je mnohovrstevnatá historie města shrnuta v Bazilice svatého Klimenta (na Via di San Giovanni v Lateráně). Je to kostel z 12. století s lesknoucí se mozaikou v apsidě. Nejzajímavějším kostelem v Římě se však stal až po objevení schodiště vedoucího dolů do starší historické vrstvy.
Strmé schodiště vede dolů do kostela ze 4. století zdobeného vybledlými freskami. Avšak ještě níže se ukrývá něco mnohem tajemnějšího a strašidelnějšího: další schody vedou do římského domu a do pohanského chrámu, ve kterém se nachází oltář se znázorněním boha Mitry zabíjejícího býka. Starověkým chrámem se přitom rozléhá zvuk řeky tekoucí ještě pod touto vrstvou, potrubím z doby římské republiky...
Další velká podzemní dobrodružství v Římě a okolí se ukrývají kolem silnice Appia Antica vedoucí z města jihovýchodním směrem. Zde se nacházejí katakomby, kde raní křesťané pohřbívali své mrtvé v podzemním labyrintu a ghettu mrtvých ležícím mimo zdi města. Nejznámější z nich jsou Kalixtovy katakomby (na Via Appia Antico 110-126), první oficiální hřbitov poté, co byla na konci 2. století založena římskokatolická církev. Síť úzkých tunelů spolu s dutinami velkými jen pro vložení rakve se otevírá do temných podzemních kostelů, což je asi nejpůsobivější způsob, jak zakončit prohlídku podzemí Říma.
Rezervace letenek do Říma:
Letenky si můžete rezervovat na two-wings.cz