Výprava za italskými sopkami
Itálie je známá svým velkým počtem míst, které jsou památkami světového dědictví UNESCO, méně se však už ví o tom, že tyto památky leží ve vulkanicky nejaktivnější části Evropy. Jediné aktivní sopky na evropském kontinentu se nacházejí právě v Itálii a je to Vesuv, Stromboli a Etna.
Etna
Etna (3323 m) je největší sopkou Evropy a jednou z nejaktivnějších na světě. Ve starověku byl její vrchol často ozářen pozoruhodnou ohňovou show, její obrovský kráter však chrlil řeky lávy i v mnohem novějších dobách (nejnověji v letech 1987, 1992, 2001 a 2002). Poslední výbuch zničil celé akry starého piniového lesa v Piano Provenzano a zastavil se až v hlubokém údolí Valle del Bove, kde dnes můžete s agenturou Gruppo Guide Alpine Etna Sud procházet zjizvenými lávovými tunely. Je to skutečně vzrušující zážitek, stejně tak jako výstup na holý vrcholek Etny, kde se můžete projít po okraji kráteru.
Když se budete dívat do obrovského kráteru, ze kterého stoupá pára (o kterém se kdysi věřilo, že je domovem obra Týfóna), snadno pochopíte, jak vznikaly staré mýty. Je to jako u poeticky pojmenovaných Hořících polí (Campi Flegrei), které leží západně od Neapole v předměstí Pozzuoli a které byly považovány za kovárnu boha ohně Vulkána. Dnes víme, že se jedná o aktivní 6,4 km široký propadlý supervulkán, který neustále vypouští sirné výpary. Naposledy vybuchl před 39 tisíc lety a vytvořil přitom malebné útesy kolem Sorrenta.
I přes jejich hrozivou sílu (ve srovnání s kterou je Vesuv pouhý krtinec) se můžete k „polím“ dostat pěšky, vykoupat se zde v minerálních lázních Terme Stufe di Nerone, pít místní značková vína a navštívit flaviovský amfiteátr, třetí největší v Itálii (po Koloseu a Capui). Podívejte se sem, dokud je to možné, protože pokud Etna znovu vybuchne, tato část Itálie také může přestat existovat a svět může mít další Pompeje…
Vesuv
Zkáza římského města Pompeje způsobená výbuchem Vesuvu roku 79 n. l. na toto místo stále přitahuje davy turistů, takže patří v Itálii k nejnavštěvovanějším destinacím, a zároveň je památkou chráněnou UNESCO. Když budete procházet pustými ulicemi a spatříte sádrové odlitky zahynulých obyvatel (vytvořených nalitím sádry do dutin po rozpadlých tělech), jistě Vám také přeběhne mráz po zádech…
Liparské (Aeolské) ostrovy
Vesuv je pouze začátkem velkého horského vulkanického oblouku, který vznikl před 260 tisíci lety přitom, jak africký kontinentální šelf narazil do Evropy. Špičky jeho vrcholků dnes tvoří osm Liparských (Aeolských) ostrovů, které se táhnou jižně od Sicílie. Patří k nejkrásnějším ve Středozemí a zahrnují ostrovy Filicudi, Alicudi, Stromboli, Salina, Panarea, Lipari, Vulcano a Ustica. Poslední z nich je prvním mořským parkem Itálie díky svým vulkanickým vodám bohatým na korály, které přitahují potápěče z celého světa.
Kouzlo ostrovů spočívá v jejich rozdílném charakteru, kdy jsou vzájemně velmi odlišné. Vulcano, který tvoří vyhaslá sopka, má bahenní lázně a pláže s černým pískem, zatímco Lipari se bíle leskne díky zbytkům starých dolů na pemzu. Panarea je malá a kamenitá, ale Salina se sopkou s dvojitým vrcholkem hustě zalesněná. Filicudi pokrývají kaparovníky a na jaře polní květiny, zato Alicudi představuje holý kužel, bez cest a pouze se 120 obyvateli. Avšak nejzajímavější z nich je Stromboli nazývaná „maják Středozemí“, s jejími stálými výbuchy žhnoucích vulkanických bomb, které můžete pozorovat proti tmavému nočnímu nebi.
Úplný konec oblouku představuje odlehlý jižní ostrov Pantelleria vzdálený 100 km jihozápadně od Sicílie a pouze 60 km od Tuniska. Bývá také znám jako „černá perla“ a jeho černou lávovou krajinu zdobí krásné růžovočervené bugevilee a hustá popínavá réva. Z té se dělá silné místní víno passito chutnající po meruňkách. Není proto divu, že módní návrháři z Milána i zpěvačka Madonna si zvolili pro svoji rekreaci právě toto místo.