Výprava za sopkami na Sicílii
Sicílie působí jako horká, suchá, poničená zemětřeseními a sopečnými erupcemi, takže jakoby značila místo, kde už Evropa přestává být Evropou. Více o jejich mýtech a tajemstvích se dozvíte při návštěvě následujících vulkanicky neklidných míst:
Etna
Podobně jako obyvatelé Kalifornie, kde dochází k častým zemětřesením, si i lidé z okolí Etny užívají života naplno, protože čekají, že „přijde velký úder, který všechno smete“. Nikde to není patrnější než v Katánii, zničené roku 1669 a znovu postavené z té samé lávy, která ji předtím zaplavila. Túry po svazích Etny patří k největším dobrodružstvím na Sicílii a nakupování na tržištích v Katánii zase k nejsmyslnějším zážitkům.
Stromboli
Tikající časovaná bomba nebo nejvíce vzrušující místo na Sicílii? Kužel Stromboli se zvedá strmě z vody a jeho kráter stále naklidně bafá. Ostrov přitahuje stejně tak ostřílení lezce jako mezinárodní elitu: např. Dolce a Gabbana se sem uchylují každý rok do své letní vily.
Liparské (Aeolské) ostrovy
Kobaltově modré moře, pára vycházející ze sopek a hory pokryté polními květinami zčásti vysvětlují, proč se Liparské (Aeolské) ostrovy staly vysněným cílem evropských turistů. Těchto sedm ostrovů jsou špičky 3000 m vysokého vulkanického výlevu vzniklého před milionem let: nejprve Panarea, Filicudi a Alicudi, pak Lipari a Salina, a nakonec stále vroucí Vulcano a Stromboli.
Pantelleria
Na ostrov, který je blíže Tunisku než Sicílii, se vydávají ti, kteří se chtějí skutečně dostat pryč od zbytku světa. Se svými zvláštními obydlími ve vulkanické skále (dammusi), vínem bohatým na minerály a s rekreujícími se celebritami představuje Pantelleria naprostou špičku ve Středozemí.
Ustica
V roce 1986 byla Ustica prohlášena první mořskou rezervací Itálie. Zároveň však představuje také nejlepší místo v Itálii na hloubkové potápění, kdy průzračná voda (tak čistá díky atlantickému proudu) oplývá rybami a korály. Každý červenec se zde koná Mezinárodní festival podmořských aktivit, který přitahuje potápěče z celého světa.