Dovolená v sedle
Turistům musí být již na první pohled zřejmé, že Maďaři mají ke koním vypěstován velmi osobitý vztah. Již od dob příchodu do Karpatské kotliny před více než tisíciletím si i v dnešní době udržují své jezdecké tradice. To určitě ocení všichni, co mají chuť si zajezdit nebo vidět úchvatné ukázky jezdeckého umění.
Maďarsko je ideální destinací milovníků koní, a je jen málo jiných míst, které by dokázaly nabídnout takové pestré možnosti. V celé zemi je množství koňských farem, které nabízejí špičkové koně, ubytování i jezdecké kurzy. Jelikož se Maďaři ježdění velice věnují, mají velmi seriózní důraz na kvalitu, která je značná, a úroveň služeb se důsledně sleduje. Koňské farmy jsou hodnoceny ratingem Maďarské asociace jezdeckého turismu, která nejlépe provozující stáj oceňuje symbolickými podkovami. Jezdecké pobyty jsou určeny pro všechny, jak pro začátečníky, tak i pro ty, kteří již ježdění na koni rozumí.
Jste v sedle nováčkem? V takovém případě si nejprve vyzkoušejte ježdění na „vodítku“, u kterého se seznámíte se základy pro držení těla a rovnováhu v sedle. Když získáte základní návyky, jezdecký trénink v uzavřené ohradě vám pomůže lépe si osvojit techniky ovládání koně. A když v pohodě zvládnete jízdu klusem, cvalem a tryskem, můžete se vydat do terénu na vycházky s průvodcem, což je splněním snu každého jezdce. Jezdecké školy jsou ideálním místem, na kterém si koně oblíbí i ti nejmenší. Děti se v některých školách mohou začít cvičit v ježdění na koni dokonce již od věku 2 let. A malebná farma Hilltop Farm v Gödöllő má pro ty nejmenší připraveny nádherné poníky.
Jste již ostříleným jezdcem a máte chuť na něco nového? Vyzkoušejte si westernové ježdění, drezuru nebo parkur.
Dovolená s koníky ale může přinést spoustu zábavy i těm, kteří nemají dost odvahy vyšvihnout se do sedla. Na mnoha farmách se totiž jezdecké umění starých Maďarů oživuje i v podobě úchvatných exhibicí. Tradice krkolomných jezdeckých kousků se udržela zejména v oblasti Velké maďarské nížiny. Nejlepší tedy bude, pokud zamíříte do oblasti kolem Hortobágyi a Kiskunság prohlédnout si, jaké trumfy v rukávu ukrývají pro hosty maďarští pastevci koní (nazýváni "Čikoš") a zatleskat jim například při předvádění akrobacie, při které jezdec cválá na pěti koních stojíc vzpřímeně na jejich holých hřbetech. Za jezdeckým kumštem ale nemusíte nutně procestovat stovky kilometrů. Jen 35 km od Budapešti, v blízkosti zámku Gödöllő, si bratři Lázárovci - maďarští mistři světa v potahových závodech, vybudovali svůj vlastní rajský koutek, ve kterém romantickou venkovskou atmosféru obohacuje nabídka profesionálního chovu koní.
Před pár lety se fantastické koňské divadlo začalo pořádat i přímo v srdci Budapešti - akci s názvem Národní sprint. Toto divadlo změní Náměstí hrdinů (Hősök tere) na závodní dráhu s délkou 6 200 metrů, na níž své mistrovství předvádí koně i jezdci z celé země. Akce se koná každým rokem v září. Dalším akcí podobného kalibru je každoroční jezdecký festival s mezinárodním husarským mítinkem s názvem Nyeregszemle ve městě Ópusztaszer, který oživuje staleté jezdecké tradice a většinou se koná v květnu.
Pro zážitek z maximální rychlosti určitě navštivte budapešťskou dostihovou dráhu Kincsem Park. A odkud vlastně pochází název Kincsem? Tento 84-hektarový areál byl pojmenován po legendární dostihové klisně, která vyhrála každý závod, kterého se zúčastnila. Maďarsko se může pyšnit spoustou skvělých závodních koní jako výsledkem staletí trvajícího důsledného šlechtění. Stačí zajít do Zemědělského muzea a dozvíte se více.
Dostihy v Uhrách zdomácněly zásluhou hraběte Štěpána Széchenyiho a rychle si získaly ohromnou oblibu. Dnes je Kincsem Park mekkou rychlostních závodů v různých disciplínách na všechny vzdálenosti. Nenechte si ujít dostihy konané 31. prosince, které místní obyvatelé již tradičně navštěvují v hojném počtu.