Hamburk – přístavní metropole
Přestože Hamburk leží ještě kus cesty od místa, kde se mohutné Labe vlévá do Severního moře, má atmosféru a všechny atributy rušného přístavního města. Postavení mezinárodního přístavu mu přineslo označení „vstupní brána do světa“, což jistě sedí na místo, které překypuje různými kulturními vlivy.
Hamburk je druhá největší metropole v Německu a svým charakterem zcela odpovídá své pověsti i postavení. Vhledem se podobá spíše severním evropským metropolím, jako je Amsterdam a Kodaň, než Berlínu nebo Mnichovu. Jedná se o města postavená na vodě (v Hamburku naleznete více mostů než v Amsterdamu nebo v Benátkách) a mnoho budov stojí na nábřežích a kolem kanálů. Také je to nejzelenější město Německa, kdy celé jeho 2/3 zabírají parky nebo jezera.
Mimo zelené plochy má však Hamburk zcela odlišnou podobu. Právě zde Beatles zahájili svoji kariéru na počátku 60. let, kdy hráli ve špinavých klubech v pověstném „okrsku červených luceren“ Reeperbahn. Ten stále přitahuje velký počet návštěvníků, takže hamburský noční život a hudební scéna mají dodnes dobrou pověst. Na jiných místech zase naleznete zámožné nábřežní okrsky, pestrá rybí tržiště a pěkné sousedství s dobovými budovami. Město bylo ostatně před více jak 500 lety prohlášeno „svobodným říšským městem“.
Dnes nejoblíbenější atrakce návštěvníků tvoří rozmanitou kolekci. Sahají od působivé koncertní síně Elbphilharmonie („Labská filharmonie“), která představuje nový symbol Hamburku, muzea miniatur Miniatur Wunderland (což je obří model železnice, který se stále rozšiřuje) až po Hamburskou zoo; ta je provozu už od orku 1863 a je mimořádná tím, že používá místo zavřených klecí vodní příkopy. Na jiných místech se k celkovému kouzlu města přidávají divadla, muzea a pěší stezky vedoucí po nábřežích.
Jedná se o fantastické místo pro jídlo i cyklistiku, město, kde se street art setkává s letními plážemi a elektronická hudba s avangardní architekturou. Takže říct pouze, že se v Hamburku nebudete nudit, znamená ho ještě hodně podcenit!
Cestování do Hamburku
Letecky
K aeroliniím nabízejícím lety do Hamburku z Velké Británie patří British Airways, easyJet, bmi Regional (BM), Ryanair, Eurowings a Německýwings. Levné lety je možné získat po celý rok, především pokud si rezervujete letenky s dostatečným předstihem. Přímé lety z USA provozují aerolinie United.
Doba letu: z Londýna 1 hodina 35 minut, z New Yorku 7 hodin 45 minut, z Los Angeles 13 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 10 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 24 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).
Po silnici
Německo je pokryto vynikajícím a rozsáhlým systémem hlavních dálnic. Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let.
Na německých dálnicích (Autobahnen) není žádné mýto ani rychlostní limity (pokud není vyznačeno jinak), doporučuje se však maximální rychlost 130 km/h. Na ostatních silnicích je maximální povolená rychlost 130 km/h či 100 km/h na hlavních a vedlejších silnicích mimo města a 50 km/h v zastavěných oblastech.
Zahraniční řidiči musí mít svůj národní ŘP a doklad o pojištění třetí strany, které je povinné; velmi se doporučuje také Zelená karta. Na vozidle musí být umístěn identifikační štítek země nebo národní SPZ.
Allgemeine Deutsche Automobil Club je hlavní německá automobilová asociace, která poskytuje také poruchovou službu.
Trasy: dálnice A1 vede do Hamburku z jihozápadu a ze severu, A7 ze severu a z jihu, A23 ze severozápadu a A24 z východu. Dopravní ukazatele do Hamburku naleznete hojně podél silnic.
Autobusy
Do Hamburku se můžete dostat mj. autobusy od Eurolines.
Vlakem
Železniční systém v Hamburku je efektivní a město je dobře spojeno se železniční sítí v zemi i v celé Evropě. Nachází se zde pět hlavních vlakových nádraží. Největší z nich je Hlavní nádraží (Hauptbahnhof), kterí leží východně od centra města a je to konečná stanice pro většinu vlaků, co přijedou do Hamburku, ale také pro autobusy a podzemní dráhu (U-Bahn).
Další čtyři nádraží (Dammtor, Altona, Bergedorf a Harburg) se rovněž nacházejí v centru a jsou přímo spojené prostřednictvím podzemní dráhy (U-Bahn) a pozemní dráhy (S-Bahn). Altona je cílová stanice pro mnoho dálkových a mezinárodních spojů, i když většina z nich zastavuje také na Hlavním nádraží.
Každou hodinu jezdí spoje do blízkých měst, jako je Lübeck, Kiel, Hannover a Brémy (Bremen), cesta trvá 45-75 minut. Delší trasy obsluhují vynikající německé vlaky IC (Intercity), které míří do Berlína, zatímco rychlovlaky ICE (Intercity Express) pravidelně jezdí do Frankfurtu, Kolína nad Rýnem a Mnichova. Kromě toho jsou v provozu spoje na sever do dánské metropole Kodaně.
Deutsche Bahn (DB) je národní železniční společnost.
Dále zde jezdí motorové vlaky (www.urlaubs-express.de + www.oebb.at/de/leistungen-und-services/mehr-als-zug/auto-motorrad-am-zug) a noční vlaky (www.oebb.at/de/angebote-ermaessigungen/nightjet), které spojují Hamburk s destinacemi v Německu i v zahraničí.
Doba cesty: z Londýna 9 -10 hodin, z Berlína 1 hodina 40 minut, z Frankfurtu 3 hodiny 40 minut, z Kolína nad Rýnem 4 hodiny, z Mnichova 5 hodin 30 minut.
Některé atrakce Hamburku:
- Labská filharmonie (Elbphilharmonie Hamburg) – koncertní síň
- Miniatur Wunderland – muzeum miniatur
- Kramerwitwen-Wohnungen – zrekonstruované staré doby včetně vybavení
- Přístav Hamburk
- Kunsthalle – muzeum umění
- Planten un Blomen – botanická zahrada
- Muzeum historie hanzovního města Hamburku (Museum für Hamburgische Geschichte)
- Reeperbahn – zábavní tah v okrsku St. Pauli
- St Michaelis – kostel sv. Michala
- Zoo Hagenbeck (Tierpark Hagenbeck)