Poprvé v Německu
Německo nabízí kombinaci špičkové modernosti a nadčasové tradice spolu s pozoruhodnou krajinou, živými metropolemi a idylickými hrázděnými vesnicemi, mistrovskými díly architektury a pohádkovými hrady. Země se čtvrtou nejsilnější ekonomikou na světě je rovněž motorem v oblasti kultury, kdy nabízí velké množství muzeí, vzkvétající uměleckou scénu, renomované orchestry a pestrý noční život. V zemi, která dala světu mj. hanzovní ligu a reformaci, není divu, že naleznete fascinující stopy minulosti téměř na každém kroku. Pokud se vydáváte do Německa poprvé, zde uvádíme pár tipů na místa, která byste si neměli nechat ujít.
Berlín
Více jak generaci po sjednocení je německá metropole stále více dospělým městem, které se přitom nevzdalo svého alternativního ducha a nakažlivé energie. Berlín nabízí návštěvníkům obrovský výběr klasických i svérázných atrakcí. Naleznete zde špičkovou kuchyni v bývalém pivovaru, celonoční párty v elektrárně, umění světové úrovně v bunkru z II. světové války nebo možnost relaxovat v bazénu vytvořeném z říčního nákladního člunu.
Historicky významné budovy, jako je Říšský sněm (Reichstag), Braniborská brána (Brandenburger Tor) a bývalý hraniční přechod Checkpoint Charlie, zde stojí hned vedle 175 muzeí, včetně předních institucí, jako je Pergamonské muzeum s monumentálními starověkými památkami či muzeum Hamburger Bahnhof, které představuje odvážné současné umění. Výhledy do dáli nabízí televizní věž nebo kopule Říšského sněmu, zatímco dole proplouvají výletní lodě s turisty kolem čtvrti Nikolaiviertel, místa středověkých počátků Berlína.
Mnichov
Bavorská metropole vždy ráda vyhoví, co se týče splnění obvyklých klišé, jaká turisté očekávají, že v Německu naleznou. Ano, v Mnichově spatříte poprsí v dirndlech a pivnice s dechovkami - ale pod touto fasádou se ukrývá kulturní město hrdé na svoji bohatou historii.
Milovníci umění mohou obdivovat nádherná plátna z doby od středověku až do dneška v trojici Pinakoték (Alte Pinakothek, Neue Pinakothek a Pinakothek der Moderne) nebo v nádherném muzeu Lenbachhaus. Mnichovský oblouk uměleckých institucí sahá od středověkého kostela Frauenkirche až po futuristické muzeum BMW Welt. Kavárenská kultura vzkvétá v bohémských čtvrtích, jako je Glockenviertel a Gärtnerviertel, které jsou rovněž plné alternativních (indie) butiků. K návštěvě láká také jeden z nejkrásnějších velkých městských parků v Evropě nazvaný Anglická zahrada (Englischer Garten) s pivními zahrádkami a umělými vlnami na surfing.
Romantické údolí Rýna
Jen málo řek uchvátilo pozornost a představivost umělců a cestovatelů tolik, jako Rýn, především pak úsek středního Rýna (UNESCO) mezi městy Bingen a Koblenz.
Známé je rovněž Romantické údolí Rýna, což je kraj mimořádné magické krásy, kde se hrady zahalené pověstmi tyčí nad vesnicemi z hrázděných budov, které jsou obklopeny strmými terasami vinohradů rodících proslulý německé ryzlink. Oblast je dobré poznávat pomalu, ať už autem, vlakem, na kole, pěšky, nebo na lodi (což je nejromantičtější možnost). Každá vesnice má přitom vlastní přednosti, k nejzajímavějším však patří Braubach s mohutným hradem Marksburg, vinařská vesnice Bacharach a Kaub s hradem Pfalzgrafenstein, což je mýtný hrad ve tvaru lodi umístěný přímo v řece.
Romantická cesta
Nejoblíbenější výletní trasou v Německu je tzv. Romantická cesta/stezka, což je malebná šňůra kulturních, přírodních a historických klenotů. Vine se po délce 400 km od Würzburgu (který je známý svým vínem a barokním palácem Würzburskou rezidencí) do Füssenu, kde podhůří Alp ukrývá nepravý středověký hrad krále Ludvíka II. Neuschwanstein (který byl mj. inspirací pro zámek Šípkové Růženky v Disneylandu).
V průběhu cesty leží hrázděné město Rothenburg ob der Tauber, které nabízí skvělá muzea, jedno týkající se zločinu a druhé Vánoc, a dodnes si uchovává své středověké hradby. Totéž platí o městech Dinkelsbühl a Nördlingen, která jsou neméně starobylá, ale přitom méně zavalená turisty. Druhé z nich se navíc vyznačuje tím, že bylo postaveno v mohutném kráteru vytvořeném dopadem meteoritu asi před 15 miliony let.
Bavorské Alpy
Bavorské Alpy sahají od jihu Mnichova východním směrem až k rakouským hranicím a představují úžasnou přehlídku mohutných hor, zurčících potoků, lesů s vysokými jehličnany a luk obsypaných květinami.
Královské milenky Ludvíka II. přirovnávaly okázalý Neuschwanstein k zámku Linderhof nebo k Herrenchiemsee (který je ve stylu Versailles). Okázalý Wieskirche se zvedá z alpské louky a představuje vrchol rokokové zdobnosti. Vyznavači horské turistiky míří do Garmisch-Partenkirchenu kvůli zdejším známým lyžařským svahům a úžasné jízdě ozubnicovým vlakem na vrchol Zugspitze, nejvyšší hory Německa. Oproti tomu Berchtesgaden přitahuje milovníky historie a příznivce „temné turistiky“ díky svému Orlímu hnízdu (Kehlsteinhaus), Hitlerovu horskému útočišti a muzeu Dokumentation Obersalzberg, které seznamuje s působením Berchtesgadenu coby jižního ústředí nacistické strany.
Černý les
Pohoří Černý les (Schwarzwald) je prodchnuto nadčasovým tajemnem a kouzlem. Jedná se o lesnatou část Německa, jejíž některé úseky tak husté a temné, že byste mohli čekat, že narazíte na perníkovou chaloupku čarodějnice…
Černý les se rozprostírá na východ od Rýna mezi švýcarskými hranicemi a elegantním městem Baden-Baden (s krásnými termálními lázněmi a kasinem) a je gurmánským rájem s celkem 26 restauracemi ověnčenými michelinskými hvězdičkami. Také je lokalitou, kde vznikl známý schwarzwaldský dort ochucený třešňovicí (Kirsch), který nabízí např. Cafe Schäfer v městečku Triberg. To je rovněž německou metropolí kukačkových hodin s nespočtem obchodů se suvenýry a se dvěma největšími „kukačkami“ světa o velikosti domu. Odtud je to jen kousek cesty do Freiburgu, univerzitního města s velkou katedrálou (Münster) a živými náměstími lemovanými kavárnami.
Jak na to
Nejoblíbenější letiště se nacházejí ve Frankfurtu a Mnichově, jsou zde však také desítky dalších, z nichž mnohé obsluhují ekonomické aerolinie, jako je easyJet a germanwings. Německo má vynikající železniční síť, která spojuje většinu měst, malých i velkých. Jízdní řády naleznete a jízdenky zakoupíte na stránkách Deutsche Bahn.
Cestování autem přináší flexibilitu a umožňuje vydat se mimo obvyklé turistické trasy, především do venkovských oblastí. Ve velkých městech mají své půjčovny (agentury) všechny významné mezinárodní půjčovní společnosti. Nejlevnější způsob cestování je však dálkovými autobusy. Na stránkách Busradar zjistíte, který dopravce kam jezdí, a naleznete jízdní řády i ceny jízdného.
Po Německu je dobře možné cestovat, aniž byste znali slovo německy, ale je dobré zvládnout alespoň pár základních frází. Hlavní sezóna je zde v červenci a srpnu, ale může být rušno také o některých víkendech v květnu a červnu. Ověřte si proto data státních svátků na stránkách publicholidays.de a rezervujte si místa na rušná období s předstihem. Také je dobré vzít si s sebou deštník, bundu a uzavřené boty, protože pršet zde může kdykoli v roce.