Stuttgart - město spojené s automobilovým průmyslem
Moderní, kultivovaná a milující zábavu, to je metropole Bádenska-Württemberska Stuttgart; je to energické velkoměsto s duší malého města. Místní lidé jsou známí svým elegantním stylem oblékání a svojí vášní pro rychlá auta (své ústředí zde mají značky Mercedes Benz a Porsche), ale stejně tak je můžete spatřit na pěších túrách v okolním pohoří Švábská Alba/Jura nebo při relaxaci v teplých minerálních pramenech.
Jádro města bylo zničeno při bombardování za II. světové války a dnes je pár dochovaných starých budov obklopeno kancelářskými bloky. Přesto má Stuttgart živou uměleckou scénu a postupně se etabluje jako přední destinace pro znalce múzického umění. Téměř každý večer zde můžete shlédnout špičkové představení opery, baletu nebo živé hudby, kdy vstupenky mívají rozumné ceny.
Dobré jídlo, víno a zábava jsou nedílnou součástí ducha obyvatel Stuttgartu. Tradiční švábské hospody podávající vynikající (velmi kalorickou) kuchyni zde stojí hned vedle moderních restaurací ověnčených michelinskými hvězdičkami a rušných farmářských trhů.
Festivaly se zde konají po celý rok a sahají od veselí spojeného s vínem v září až po Stuttgartský letní festival. Noční život zde kypí po celý rok a nejlepší bary a kluby jsou soustředěny kolem rušné ulice Theodor-Heuss-Strasse.
Stuttgart má něco z atmosféry jižní Evropy především v letních měsících, kdy lidé míří ven na zelené plochy. Šňůra parků a zahrad posetých pivními zahrádkami a restauracemi prochází centrálními okrsky ve tvaru obrovského „zeleného U“ (Grüne U), které začíná starým parkem Schlossgarten a končí parkem Killesberg. Pokud ani dvouhodinová procházka od jednoho konce „zeleného U“ k druhému nenasytí Vaši touhu po čerstvém vzduchu, okolní kopce porostlé vinicemi nabízejí síť příjemných pěších a cyklistických stezek.
Relaxace v přírodním horkém prameni patří k oblíbeným aktivitám místních i návštěvníků. Městský okrsek Bad Canstatt nabízí minerální lázně patřící k nejlepším v Evropě, zatímco zvlněné kopce Stuttgartské kotliny jsou posety centry holistické léčby. Můžete se také vydat dál do pohoří Černý les (Schwarzwald), za pohádkovými zámky do města Ludwigsburg nebo do jeskyní zdobených stalaktity v pohoří Švábská Alba/Jura.
Cestování do Stuttgartu
Letecky
K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Londýna do Stuttgartu patří British Airways, easyJet a Eurowings. Pokud byste cestovali z USA, je potřeba přestup v některém evropském městě, jako je Londýn, Brusel, Berlín nebo Curych. Ceny letenek bývají po celý rok poměrně stálé, jen v zimě o něco levnější.
Doba letu: z Londýna 1 hodina 35 minut, z New Yorku 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 14 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 9 hodin 15 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 25 hodin (včetně mezipřistání).
Po silnici
Stuttgart je hrdý na své dlouhodobé spojení s automobilovým průmyslem a s výkonnými vozy, které jsou zde navrhovány i vyráběny. Proto není divu, že silnice ve městě jsou dobré kvality a dobře udržované.
Doprava v Německu jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 18 let. Pojištění odpovědnosti třetí osoby je povinné minimum. Zimní pneumatiky musí používat i zahraniční vozidla, pokud tu jezdí v zimním období.
Všeobecně platí rychlostní limit 50 km/h v městských oblastech a výjimky bývají vyznačeny. Značky s nápisem Umwelt znamenají, že Stuttgart je Zónou nízkých emisí (LEZ) a Vy byste si proto měli ověřit, jestli Vaše vozidlo splňuje směrnice pro výfukové emise. Pravidla ve Stuttgartu jsou ještě přísnější než jinde v jiných městech v Bádensku-Württembersku. Je nutné si zakoupit odpovídající známky – v opačném případě hrozí pokuta (i cizincům).
Poruchová služba: ADAC
Trasy: geograficky leží Stuttgart uprostřed západní Evropy a má dobré silniční spojení všemi směry. Město obsluhují dálnice (Autobahn) A8 a A81, které umožňují rychlé spojení s dalšími významnými městy i se stuttgartským letištěm (A8). K dispozici je síť velmi dobrých dálnic. Frankfurt je vzdálen 213 km severním směrem, Mnichov 220 km jihovýchodním směrem, Berlín 625 km na severovýchod a Hamburk 698 km na sever.
Autobusy
Eurolines provozuje pravidelné autobusové spoje včetně mezinárodních z/do Stuttgartu. Letištní autobusový terminál (SAB) se nachází mezi Flughafenstraße a terminálem 4 stuttgartského letiště, v přízemí pod parkovací garáží P14.
Po železnici
Vlaky Deutsche Bahn spojují Stuttgart se zbytkem Německa i s destinacemi jinde v Evropě. Vlaky Intercity a ICE jsou součástí mezinárodní sítě, zatímco rychlovlaky TGV spojují Stuttgart s Paříží (cesta trvá necelé 4 hodiny).
Hlavní nádraží ve Stuttgartu (Stuttgart Hauptbahnhof) leží v centru města a je to hlavní terminál pro spoje do i z města. V současnosti zde probíhá významná restrukturalizace, která je součástí dlouhodobého projektu Stuttgart 21. Nádraží Filderbahnhof Stuttgart má být podle plánů otevřeno na místě dnešního stuttgartského letiště v roce 2021. Nové nádraží pro dálkové spoje bude spojeno se současnou stanicí podzemní dráhy pro letiště.
Deutsche Bahn provozuje komplexní škálu rychlovlaků (ICE), vlaků intercity (IC), regionálních vlaků (RB) a místních spojů z Hlavního nádraží (Stuttgart Hauptbahnhof). Jízdenky si můžete rezervovat online nebo zakoupit v jízdenkové hale letiště. Pokud si jízdenky zarezervujete online předem (3 dny až 3 měsíce před cestou), získáte úsporu 25 % z plného jízdeného.
Doba cesty: z Berlína 5 hodin 30 minut, z Mnichova 2 hodiny 20 minut, z Hamburku 5 hodin 10 minut, z Kolína nad Rýnem 2 hodiny 15 minut, z Paříže 3 hodiny 40 minut.
Některé atrakce Stuttgartu
Turistická kancelář: Touristik-Information I-Punkt, https://www.stuttgart-tourist.de
- pozemní lanovka (Standseilbahn)
- Muzeum/galerie umění (Staatsgalerie)
- Stuttgartská tržnice (Markthalle)
- Wilhelma – zoologická zahrada
- Schweinemuseum – muzeum předmětů s prasečí tématikou
- televizní věž
- Muzeum automobilů Porsche
- Neues Schloss Stuttgart – hrad
- Muzeum automobilů Mercedes Benz
- Státní muzeum Württemberska