24 hodin v nizozemském Haagu
Haag (také Den Haag) je synonymem pro Mezinárodní soudní dvůr OSN, ambasády a honosná sídla. Ve městě plném paláců však naleznete také spoustu úžasného umění, stylové možnosti nakupování, vynikající restaurace a řadu zábavních podniků i noční život. Snadno se sem dostanete vlakem z Amsterdamu či Rotterdamu, abyste si během 24 hodin mohli prohlédnout následující hlavní atrakce.
Ráno a dopoledne
- Stylový příjezd: vzdušné nádraží plné světla Den Haag Centraal Station (CS) bylo otevřeno v roce 2016, má skleněnou střechu o velikosti dvou fotbalových hřišť a představuje hlavní dopravní centrum města. Odtud je to jen kousek pěšky do centra.
- Prohlídka parlamentních budov a sídla královské rodiny: Haag, který je oficiálně známý jako „'s-Gravenhage“, je sídlem holandské vlády (ačkoli metropole země je Amsterdam), kde Binnenhof představuje nejstarší stále sloužící budovu/budovy parlamentu na světě. Palácový komplex leží u lesknoucího se jezera Hofvijver, pochází z 13. století a jeho centrální dvůr (kde kdysi probíhaly popravy) je obklopen parlamentními budovami. Horní komora holanského parlamentu se schází v okázalém Severním křídle ze 17. století, zatímco Dolní komora, která se předtím scházela v tanečním sále v křídle z 19. století, dnes používá moderní budovu na jižní straně.
Haag je rovněž sídlem holandské královské rodiny a budova Ridderzaal („Rytířský sál“) v Binnenhofu ukrývá trůn, kde současný král Vilém Alexandr zahajuje jednání parlamentu, a také slouží ke královským recepcím. Budovy představují nádherné prostředí k procházce, pokud byste však chtěli nahlédnout také dovnitř, je potřeba si rezervovat prohlídku u holandské nadace ProDemos.
Přestože královská rezidence palác Noordeinde není přístupný veřejnosti, stačí jít 600 m severozápadním směrem od Binnenhofu, abyste spatřili alespoň jeho renesanční exteriér.
- Středověké tresty: naproti jezeru Hofvijver se nachází Muzeum vězeňské brány (Museum de Gevangenpoort), které bylo součástí městského opevnění ze 13. století. Prohlídka Vám poskytne barvitý pohled na středověký systém spravedlnosti včetně mučicích nástrojů.
Odpoledne
- Doba oběda: zavítejte naproti do příjemné kavárny Bloem lemované květinami, která nabízí vynikající kávu a „high lunch“ (od 12 do 14,30 hod.) s lahůdkami, jako je slaný koláč quiche a vynikající sendviče, které zároveň poslouží jako chutná svačina. K tomu připočtěte ještě sladké domácí koláče, např. jablečný, čokoládový a ořechový.
- Umění v muzeu Mauritshuis: hlavní haagskou kulturní atrakcí je Mauritshuis, kde se nacházejí královské sbírky. K mistrovským dílům v paláci z roku 1640 a v jeho novém křídle patří Vermeerova Dívka s perlovou náušnicí a Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa. Rubens a Steen patří ke starým mistrům zastoupeným v Galerii prince Prince Viléma V. nacházející se 5 minut pěšky odtud.
- Escherovo muzeum: v dalším paláci (Lange Voorhout, zimní rezidenci královny Emmy) se nachází Het Paleis Museum, kde spatříte fascinující práce holandského umělce M.C. Eschera. Naleznete zde také virtuální rekonstrukce jeho fantastických budov s jejich nekonečnými schodišti a vodními prvky, spolu s Escherovými fotografiemi a korespondencí.
- Nákupování: jižně od Binnenhofu poblíž ulic Hofweg a Spuistraat se nachází krytá pasáž De Passage (UNESCO) z 19. století a nejstarší v Nizozemsku, s luxusními obchody včetně Lucardi Juwelier (klenotnictví), Van Os (kabelky a boty, založeného v 30. letech) a Hop & Stork (přední druhy pražené kávy, ale také ručně vyráběné čokolády).
Třídu Grote Marktstraat lemují velké obchodní domy a luxusní řetězce, zatímco nekonvenční butiky naleznete rozeseté v okolí ulice Denneweg.
Večer
- Pití (Borrel): ulice Denneweg je rovněž módním centrem s bary a hospodami, kde můžete poznat zažitou holandskou tradici borrel („pití“). Navštívit můžete bistro Bouzy v industriálním stylu s rozlévaným vínem včetně perlivého spolu s borrelhapjes (občerstvením k pití), jako jsou masové kuličky bitterballen.
- Večeře: na ulici Denneweg nabízí restaurace Oker úžasné pokrmy ve stylu tapas (včetně kaviáru, pokud se na něj cítíte) nebo místními oblíbená Taveerne de Resident marinovaná žebírka coby specialitu podniku.
V nedaleké uličce osvětlení lucernami se ukrývá Restaurant Allard podávající vynikající současnou kuchyni, např. grilované mořské plody s wasabi pěnou nebo grilované steaky s bramborovou kaší ochucenou lanýži a s máslovou omáčkou s estragonem, a to za mimořádně rozumné ceny a v prostředí s cihlovými stěnami.
- Skvělá zábava: kulturní město Haag nabízí spoustu možností zábavy: hudbu (metal, blues, roots, reggae a soul), klubové noci a další v podniku Paard van Troje, představení v renomovaném tanečním divadle Nederlands Dans Theater nebo koncerty haagského klasického symfonického orchestru Residentie Orkest, který v současnosti vystupuje v budově Zuiderstrandtheater.
- Drinky na dobrou noc: pokud budete mít ještě síly, vydejte se na nám. Grote Markt, kde naleznete podniky, jako je koktejlový bar Vavoom nebo stálice mezi restauracemi De Zwarte Ruiter („Černý jezdec“), kde se často konají živé hudební koncerty.
Kde se ubytovat
Co do starosvětské honosnosti nic nepředčí haagský historický Hotel Des Indes z roku 1858. K jeho hostům patřil car Mikuláše II., který zde vedl první mírovou konferenci světa v roce 1899, Winston Churchill, Theodore Roosevelt či balerína Anna Pavlovová, která zde v roce 1931 zemřela.
Také Paleis Hotel plný starožitností a nacházející se blízko královské rezidence nabízí tradiční luxus.
Ke skvělým možnostem střední třídy patří Hotel Corona, který zabírá trojici nedávno zrenovovaných městských domů ze 17. století poblíž Binnenhofu.
Zájemci o ekonomické ubytování mohou vyhledat baťůžkářský hostel Stayokay Den Haag.
Jak se tam dostat
- Vlakem: z amsterdamského nádraží Centraal jezdí vlaky každých 30 minut na CS v Haagu, cesta trvá 50 minut. Až čtyři vlaky za hodinu vyjíždějí z rotterdamského nádraží Centraal na CS v Haagu (cesta trvá 25 minut). Další spoje jezdí z Rotterdam Centraal na vlakové nádraží Den Haag Hollands Spoor (HS) vzdálené 1,5 km pěšky na jih od CS. Kromě toho každých 15 minut spojuje linka metra E Rotterdam Centraal s Den Haag Centraal, kdy cesta trvá 30-40 minut.
- Letecky: nejbližší letiště je Rotterdam Hague vzdálené 19 km jihovýchodně od centra Haagu, které obsluhuje více jak 40 evropských destinací. Cesta taxi stojí kolem 50 EUR. Obrovské nizozemské mezinárodní letiště Schiphol leží zhruba ve stejné vzdálenosti od Rotterdamu i Amsterdamu (cesta rychlovlakem trvá v obou případech 20-30 minut), kde pak navazují přípoje do Haagu.