Poznejte revitalizovanou část Krakova Podgorze
V současnosti se v Krakově dění šíří jižním směrem podél řeky Visly z Kazimierze do Podgórze, dříve ospalého předměstí známého především jako místo, kde za II. války stálo židovské ghetto. Obnovený zájem o válečnou historii města zažehl kulturní oživení oblasti a přinesl lákavou kombinaci zajímavých muzeí a stylových kaváren.
Krakovské předměstí Podgórze existuje už stovky let a v 19. století dokonce bylo samostatným městem. Rozvoj byl přerušen během II. světové války, kdy nacisté přizpůsobili většinu oblasti stavbě zděného ghetta a tábora nucených prací pro pronásledované Židy z Krakova. Po válce pak Podgórze upadalo jako skličující průmyslová zóna.
Jedna ze zdejších starých továren je dřívější smaltovna Oskara Schindlera, který získal nesmrtelnost díky knize Schindlerův oblouk od Thomase Keneallyho (a později filmu Schindlerův seznam Stevena Spielberga) za záchranu životů více jak 1000 židovských dělníků, kteří by jinak zahynuli při holocaustu.
Spielberg natočil většinu filmu právě v krakovském okrsku Podgórze a tím zároveň spustil pomalou, ale vytrvale probíhající obnovu okrsku. V roce 2011 město konečně opravilo dřívější smaltovnu a proměnilo ji ve špičkové muzeum věnované válečné okupaci Krakova.
Od té doby se Podgórze jen zřídkakdy ohlédne zpět. Nachází se zde nové centrum současného umění, navíc průmyslové dědictví okrsku provázené steam punkovou atmosférou a nízkými nájmy uchvátilo pozornost nové generace kreativců a designérů.
Vzpomínání na židovské ghetto v Podgórze
Pro většinu návštěvníků jsou největším lákadlem Podgórze památky související s temným obdobím války, kdy nacisté deportovali minimálně 16 000 Židů do přelidněného uzavřeného ghetta, na jehož místě se dnes nachází Náměstí hrdinů z ghetta (Plac Bohaterów Getta). Náměstí sloužilo jako shromaždiště pro lidi, kteří pak byli transportováni do vyhlazovacích táborů. Dnes ho zaplňuje velkých 70 židlí, což je památník od krakovských architektů Piotra Lewickiho a Kazimierza Lataka, který má představovat nábytek a další předměty, které za sebou deportovaní zanechali.
Na jižní straně Náměstí uchovává muzeum Lékárna Pod Orlem (Apteka Pod Orłem) malou, avšak působivou expozici o historii ghetta. Během války lékárnu provozoval Polák Tadeusz Pankiewicz, které je uctíván jako hrdina za to, že poskytoval potřebné léky obyvatelům ghetta. Jen málo z vlastního ghetta se však dochovalo do současnosti, i když jižně od náměstí v ulici Lwowska 25–29 se nachází kus zdi s plaketou označující polohu tábora.
Schindlerův odkaz
Hlavní pamětihodností Podgórze je samozřejmě Schindlerova továrna nacházející se kousek cesty na východ od náměstí pod železničním nadjezdem v místě, které vypadá, jako by se od II. světové války téměř nezměnilo. Továrna byla přeměněna na multimediální muzeum, které sahá dál za Schindlerův příběh a vypráví celou historii Krakova během nacistické okupace v letech 1939–45. Hned vedle stojící Muzeum současného umění (MOCAK) hostí střídající se expozice, z nichž některé jsou tématicky spojené s válkou a holocaustem.
Příznivci Schindlerova seznamu naleznou v Podgórze také dvě další zajímavá místa. Spielberg proměnil kamenolom Liban z 19. století nacházející se 2 km jižně od Náměstí hrdinů z ghetta v okázalou scénu, která měla představovat tábor nucených prací Płaszów (který se ve filmu zřetelně objevuje). Lom byl po natáčení zase opuštěn a mnohé z rekvizit, jako jsou strážní věže a ubytovací baráky, se strašidelně tyčí uprostřed zarostlé krajiny.
Dále na jih leží vlastní Płaszów, který byl táborem nucených prací a vyhlazovacím táborem postaveným nacisty, aby jim usnadnil likvidaci ghetta v Podgórze. V době největšího „rozmachu“ v letech 1943–44 v táboře žilo asi 25 000 lidí. Většina starého tábora leží ladem a jen málo se toho dochovalo do současnosti, i když pamětní desky a památníky působí dojemně a tragicky.
Tajemné Podgórze
Historie Podgórze sahá daleko za II. světovou válku a nacistickou okupaci a okrsek se může chlubit minimálně dvěma památkami z dávných dob, jejichž původ zůstává dodnes nejasný.
Pohanská Krakova mohyla vedle kamenolomu Liban pochází ze 7.-8. stol.n.l.. Dlouho se tradovalo, že se jedná o pohřební mohylu legendárního zakladatele města prince Kraka, avšak archeologické vykopávky prováděné na místě to nikdy nepotvrdily. Přesto stojí za to vyšplhat na tento prastarý uměle navršený kopec, odkud budete mít krásný výhled na město.
Severně od Krakovy mohyly se nachází malý kostelík sv. Benedikta, který pravděpodobně pochází ze 12. století, ale nikdo to neví jistě. Historikové se dodnes dohadují o přesný původ kostela. Bývá přístupný jednou za rok, vždy první úterý po Velikonocích, kdy se zde slaví svátek Rękawka.
Omlazené Podgórze
Zpřístupnění Schindlerovy továrny zažehlo dlouho očekávanou kulturní obnovu okrsku a průmyslová zóna kolem muzea je dnes líhní krakovské komunity začínajících designérů. Až si prohlédnete Schindlerovu továrnu a MOCAK, zastavte se na kávu v některém z oblíbených podniků v okolí.
Pražírna kávy „třetí vlny“ Coffee Cargo se nachází v bývalém skladišti a předvádí industriální atmosféru ve velkém stylu. BAL, další podnik s kávou vzdálený jen pár minut chůze od Schindlerovy továrny, je moderní a bílý a nabízí dobrý výběr kávy a smoothies, a také lehká jídla ke snídani a k obědu.
Na západním konci Podgórze u řeky byl dřívější Hotel Forum přeměněn na bar, kavárnu a občasné místo konání vystoupení, takže dnešní kavárna Forum Przestrzenie dokazuje světu, že existuje další využití pro brutalistické budovy z komunistického období. Je to nezvykle barevný moderní prostor ideální na ranní kávu nebo večerní drink. Když je teplé počasí, na terase jsou rozmístěna křesla s výhledem na řeku.
Ubytování:
Pokud budete hledat v Krakově ubytování zkuste si prohlednout portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com