Grossglocknerská vysokohorská silnice v Rakousku
Ostrých zatáček: 36. Délka: 48 km. Průměrné klesání: 9 %. To jsou základní údaje o rakouské Großglockner Hochalpenstraße, která patří k nejúžasnějším silničním trasám v Evropě.
Pokud Vám tyto údaje připadají působivé, což teprve až spatříte zdejší scenérii! Stačí za bezmračného dne sednout za volant a nejspíš budete zastavovat na každé vyhlídce, abyste se pokochali pohledem na vodopády v lesích, pastviny poseté lučními květinami, safírově modrá jezera a nejvyšší vrcholy Rakouska pokryté sněhobílými ledovci. Cesta je dramatická a čistá alpská krajina v Národním parku Vysoké Taury skutečně povznášející.
Grossglocknerská vysokohorská silnice, která se táhne od vesnice Bruck v Salcbursku po Heiligenblut v Korutanech, je místem plným krásy a osobitosti. Přestože tudy vedla obchodní stezka už 2000 let př.n.l. (kterou používali Keltové a jejich předkové, Římané a později galejníci v 17. století), dnes zde spatříte úžasný technický počin z 30. let 20. století. Projekt inženýra Franze Wallacka vznikl proto, aby podpořil rakouské hospodářství v době po Velké hospodářské krizi. V letech 1930-1935 zde asi 3000 mužů vysekávalo úzkou silnici v nejdivočejším a nejméně přístupném horském terénu v zemi.
Poezie v pohybu
Silnice začíná svoji trasu podobající se horské dráze v údolí Fuschertal v Salcbursku. Každá závratná zátočina odhaluje další mimořádný výhled, jednoho či dva jezdce a pár horských cyklistů s ocelovými svaly, kteří zvládají tento vyčerpávající 1500 m výstup svým vlastním tempem.
Kvůli mnoha zákrutům a zátočinám není možné jet rychle, což je jen dobře, protože zdejší mimořádně krásnou scenérii lze ocenit jen při nízkém rychlostním stupni. Vyhlídka Hochmais před Vámi odhalí spoustu vrcholků pokrytých sněhem, jako je Grosses Wiesbachhorn (3564 m), a pak se cesta klikatí výš až k vyhlídce na Edelweissspitze (2571 m). Zde budete mít, jak slibuje literatura, výhled 360 ° na zvlněné moře vrcholků s nadmořskou výškou více jak 3000 m. Neméně úchvatné, ale mnohem méně zalidněné, je nedaleké menší jezero Fuscher Lacke, které odráží okolní hory jako tekuté zrcadlo.
Země věčného ledu
Silnice zatáčí u Schönecku západním směrem a přes vysokohorské louky vede ke Kaiser-Franz-Josephs-Höhe, kde se třepotají vlajky ve větru a před Vámi se vynoří nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner (3798 m). Většina lidí zamíří k prosklené vyhlídkové věži Observatoř Wilhelm Swarovski, pokud se však chcete dostat do přímého kontaktu s přírodou, podnikněte 30 minutový sestup na ledovec Pasterze. Ledovec s hlubokými prasklinami o délce 8 km je nejdelší ve východních Alpách a (jak připomíná tabule), rychle ustupuje. Skutečnost, že se od 50. let 19. století zmenšil na polovinu, je zde příhodně a poněkud děsivě připomenuta, spolu s tím, jaký vliv má globální oteplování na křehké alpské ekosystémy…
Když se zde zdržíte, až odejdou davy a světlo začne slábnout, odmění Vás rozsáhlé ticho, které jakoby zmrazilo scénu do podoby obrazu: Grossglockner a ledovec Pasterze jsou na něm křehké a nehybné. Počátek večera je zde magická doba, kdy jen občasný kamzík pasoucí se na svazích a pronikavé pískání svišťů porušuje všudypřítomné ticho a klid.
Jak na to
Grossglocknerská vysokohorská silnice je otevřená od května do listopadu od 6 do 19,30 hod. mimo hlavní sezónu a od 5 do 9,30 hod. v hlavní sezóně. Doporučuje se vyrazit časně a nejprve si ověřit aktuální povětrnostní podmínky. Jednodenní vstupné na trasu stojí 29 EUR pro auta a 19 pro motocykly. Poutní městečko Heiligenblut a chata na Edelweissspitze jsou příjemná místa, kde můžete přenocovat. Další podrobnosti naleznete na stránkách www.grossglockner.at