Cestování po Soluni
Soluň založil v roce 312 př.n.l. makedonský král Kassandr. Jméno má po jeho manželce Thessalonice, sestře Alexandra Velikého. Po pádu Makedonské říše v roce 146 př.n.l. se město stalo součástí Římské říše. V roce 55 př.n.l. byla vybudována Akropolis, která měla město chránit před Thráckými nájezdy. Roku 306 přijala Soluň svého patrona svatého Demetria. V roce 620 postihlo město zničující zemětřesení. Od roku 586 město chráněné masívním opevněním několikrát obléhali Avaři či Slované (jen mezi lety 675-681 to Slované neúspěšně zkoušeli čtyřikrát). Po vzniku latinského císařství v roce 1204 se Soluň a části Makedonie a Thessálie zmocnil protikandidát na císařský trůn Bonifác z Montferratu a založil Soluňské království. Ale jen na 20 let, v dalších desetiletích se o město přetahoval kdekdo. Roku 1430 bylo město definitivně dobyto osmanským sultánem Muradem II. a přejmenováno na Selânik, a vydrželo v tureckých rukách až do roku 1912. Narodil se zde prezident Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk (1881). V první balkánské válce byla Soluň obsazena řeckými vojsky . Roku 1917 bylo město zničeno požárem. Francouzský architekt Ernest Hebrard Soluň přestavěl, a ztratila svůj orietální turecký ráz.Ležela nedaleko dnes historického města Therma. Pojmenoval ji po manželce Thessalonice, sestře Alexandra Velikého. Tento název, i když mírně upravený, se používá v řečtině dodnes. Thessaloniki rychle rostlo, v druhém století př. n. l. již byly vybudovány hradby.
V Soluni lze obdivovat památky, od rána do večera.
Turisté zde nejvíc navštěvují historické centrum města. Jednou z nejznámějších pamětihodností Soluně je Bílá věž. Postavili ji v 15. století Turci, aby chránila přístav ve městě. Než dostala název Bílá věž, měla mnohem neslavnější pojmenování - Krvavá věž nebo Červená věž. Turci, kteří nad Řeckem dlouho vládli, tam věznili mnoho Hellénů. Věž sloužící jako pevnost se stala smutně známá krutostí a bezohledností, kterou používali osmanští dozorci. V roce 1826 tam dokonce došlo k velkému masakru vězňů.
Další významnou památkou je chrám svatého Aghios Dimitrios. Je to monumentální bazilika, která si toho opravdu hodně pamatuje. První kostel v rozlehlém chrámovém komplexu pochází z třetího století po Kristu. Postavili ho na základech římských lázní. Baziliku, která pochází z pátého století, zachvátil o dvě stě let později požár a shořela. Byla znovu postavena a po osmanské invazi ji Turci přeměnili na mešitu. Až v 20. století při zániku Osmanské říše se opět dostala do křesťanských rukou a udělali z ní modlitebnu.
V dolní části města stojí jeden z nejkrásnějších chrámů, Boží moudrosti (Hagia Sophia). Byl postaven podle slavného „jmenovce“ v Istanbulu a působí monumentálně, i když možná ne tak jako originál. Nicméně byzantských kostelů najdeme ve městě Soluň bezpočet. Jen jejich výčet by vydal na stránku a tomu, kdo by je chtěl všechny projít, by jeden den rozhodně nestačil.
Nejvíce památek zůstalo po římském císař Galeriovi.
Soluň si zvolil za své sídelní město. Postavil reprezentativní palácový komplex se záhadnou osmibokou stavbou. Dodnes se neví, k jakému účelu sloužila, i když teorií je spousta. Nejstarší křesťanskou stavbou je bazilika sv. Demetria, patrona města. Uchvátí velkolepou výzdobou, především bohatě zdobenými sloupy a skvostnými mozaikami.V dolní části města stojí jeden z nejkrásnějších chrámů, Boží moudrosti (Hagia Sophia). Byl postaven podle slavného „jmenovce“ v Istanbulu a působí monumentálně, i když možná ne tak jako originál. Nicméně byzantských kostelů najdeme ve městě Soluň bezpočet. Jen jejich výčet by vydal na stránku a tomu, kdo by je chtěl všechny projít, by jeden den rozhodně nestačil.
Řecké Jidlo
Zkrátka ve městě Soluň nepřijdou ani gurmáni. Řecká kuchyně se oprávněně řadí mezi nejlepší na světě, i díky vždy čerstvým surovinám z místních zdrojů. Z masa převažuje jehněčí, skopové, telecí. Ke každému jídlu patří jako předkrm zelenina a olivy, na závěr pak lahodné sladkosti.
Typický pro řeckou kuchyň je sýr feta, řecký salát a pochopitelně souvlaki a gyros. Ten chutná úplně jinak než u nás. Hlavním jídlem je večeře, tá se často protáhne až do pozdních nočních hodin. Popíjí se, klábosí a přitom se stále něco přikusuje.
Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?
Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.
Booking
Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.
Hotelscombined
Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit.
Agoda
Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!
Sháníš radu na cestu?
Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat ?
Toto a mnohem více najdeš v našich cestopisech: