Co můžete vidět v Athénách zdarma
Náměstí Syntagma
Před budovou řeckého parlamentu na Náměstí Syntagma (což znamená Náměstí ústavy) poznáte ihned tradičně oděné stráže (evzones) podle jejich krátkých suknic a bot s bambulemi, které byly inspirovány oděvem klephtů, horských bojovníků z doby Války o nezávislost na počátku 19. století. Ti stojí na stráži u Hrobu neznámého vojína a každou hodinu provádějí rituální střídání, při kterém vysoko zvedají nohy. V neděli v 11 hodin pak pochoduje celá četa za doprovodu kapely dolů po Leoforos Vasilissis Sofias k samotnému hrobu.
Široké náměstí Syntagma je ideálním místem pro sledování lidí. Od parlamentu sejděte dolů, po Vaší pravici bude historický hotel Grand Bretagne, a najděte si místo na lavičce v parku, odkud budete moct sledovat místní život. Tato významná pěší křižovatka je zároveň jednou z nejrušnějších stanic metra v Athénách. V době Vánoc tu stojí obří vánoční strom, u kterého se místní lidé s oblibou fotografují.
Národní zahrady
Přímo v centru města se nacházejí athénské Národní zahrady, které v létě představují příjemné stinné útočiště. Leží přímo za řeckým parlamentem, ačkoli do nich můžete vstoupit ze všech stran, a původně byly královskými zahradami navrženými pro královnu Amálii (19. stol.). Dlouhé třídy lemované palmami vedou k vysazeným pomerančovníkům a k okrasným rostlinám. Nachází se zde rovněž velké dětské hřiště a stinná kavárna. Vezměte s sebou chleba pro kachny na rybníčku nebo se podívejte po želvách v mramorové fontáně v přilehlých zahradách Zappeion.
Starověké ruiny
Většina z nejslavnějších památek Athén, jako je Akropole a starověká Agora, jsou přístupné za souhrnné vstupné 12 EUR, kromě toho je tu však i spousta dalších, které si můžete prohlédnout zadarmo. Samozřejmě, že Akropoli spatříte z celého města i bez lístku. Hadriánův oblouk, Chrám Dia Olympského a Panathénský stadion snadno zahlédnete při procházce ulicemi. Avšak i méně známé ruiny v Athénách doslova vystupují na povrch, například Římské lázně byly vykopány při stavbě metra a dnes jsou vedle Národních zahrad označeny tabulí. U stanice metra Syntagma vynesly vykopávky na denní světlo starověký akvadukt a další artefakty, které jsou dnes k vidění na této stanici. Také u stanice metra Monastiraki se nacházejí označené historické nálezy.
Po letech vykopávek bylo v roce 2014 otevřeno veřejnosti Aristotelovo lyceum, do nějž je vstup bezplatný. Objeveno bylo roku 1996 a je právě tím místem, kde vážený filosof před 2500 lety vyučoval. Naleznete je v malém parku mezi Byzantským a křesťanským muzeem a Athénskou konzervatoří.
V Place můžete nahlédnout také do historických tureckých lázní v obchodu s dárky při Muzeu oblíbených řeckých nástrojů. A po celém městě se nachází mnoho byzantských kostelů, které Vám umožní nahlédnout do dávné Byzance.
Historické ulice
Jedním z nejsnadnějších způsobů, jak nasát atmosféru města s jeho starověkými památkami i s moderním životem, je při procházce historickým centrem. Začněte ve staré turecké čtvrti Plaka. Ta v podstatě existovala už v době, kdy se Athény staly hlavním městem Řecka, už tehdy se úzké uličky Plaky vinuly po severovýchodním svahu Akropole. Jakmile se dostanete mimo svah, okolí začne být silně zaměřené na turisty, ale i přesto se jedná o nejosobitější část Athén.
Pak najděte ulici Dionysiou Areopagitou u Akropolského muzea, která částečně obchází Akropoli. Vyjděte po ní do parku Filopappou Hill, který rovněž stojí za prohlídku, až k náměstí Thisio, kde najdete mnoho kaváren obrácených čelem k Akropoli. Sejděte nedaleko Monastiraki, kde se můžete procházet po bleších trzích a rušném náměstí Monastirakiou, a pak svoji okružní prohlídku zakončete cestou kolem starověké Agory a římské Agory, do kterých můžete částečně z ulice nahlédnout.
Athénské kopce
Skvělé cvičení a úžasné výhledy získáte, když vyšplháte na některý z athénských kopců.
Kopec Filopappou, spolu s přilehlým Návrším nymf a Kopcem Pnyx, byl podle Plutarcha místem, kde Theseus svedl bitvu s Amazonkami. Obydleny byly od pravěku až do postbyzantské éry a dnes jejich borovicemi porostlé svahy nabízejí vynikající výhledy na okolní kraj Attiku a na Sarónský záliv, a zároveň představují snad nejlepší stanoviště na fotografování Akropole.
Když se budete blížit ke kopci, nepřehlédněte u jeho paty kostel Agios Dimitrios Loumbardiaris s krásnými freskami uvnitř, a pak se vydejte kolem údajného Sokratova vězení (který zde však nejspíš vězněn nebyl) na Pahorek múz. Na jeho vrcholu byl postaven v letech 114 - 116 n. l. Památník Filopappose na počest Julia Antiocha Filopappose, prominentního římského konzula a správce. Celý pahorek je navíc poset zbytky starověkých bašt.
Další významný athénský kopec je Lykavittos (což znamená „vlčí kopec“, a ve starověku zde opravdu žili vlci). Dnes vede na jeho vrcholek stezka z horní části ulice Loukianou a budete z něj mít skvělý panoramatický výhled na město i na attickou kotlinu. Na samém vrcholku se nachází malá Kaple Agios Georgios, která je každou noc nasvícena, takže září nad Athénami jako maják. V jiném případě můžete nasednout na lanovou dráhu (teleferik) na horním konci ulice Ploutarhou ve čtvrti Kolonaki - to však už bude nějakých pár eur stát.
Muzea se vstupem zdarma
Archeologické památky, jako je Chrám Dia Olympského, starověká Agora, římská Agora a Keramikos nejsou zahrnuty ve vstupném 12 EUR, které se platí souhrnně za vstup na Akropoli, ale jejich návštěva je zdarma každou první neděli v době mezi listopadem a březnem; kromě toho je bezplatná stále pro osoby mladší 18 let (při předložení průkazu totožnosti/pasu).
- Vstup zdarma je rovněž do vynikajícího Národního archeologického muzea.
- Muzeum Benaki – špičková budova (vyjma přístaveb) a jedno z nejlepších muzeí v zemi má vstup zdarma vždy ve čtvrtek.
K vidění je zde však mnohem více, a následující muzea mají vstup zdarma stále:
- Muzeum Kanellopoulos – úžasné kulturní muzeum v historickém sídle pod Plakou;
- Muzeum oblíbených řeckých nástrojů – naleznete zde přehlídku krojů a tradičních hudebních nástrojů, včetně nahrávek;
- Epigrafické muzeum – nejvýznamnější sbírka řeckých nápisů ve skutečném archivu kamenných desek;
- Centrum folklórního umění a tradic – pozoruhodné sídlo ve čtvrti Plaka se zajímavými pravidelnými výstavami.
Moderní umění
Moderní umění ve formě bizarního, kreativního a vysoce kvalifikovaného graffiti je součástí pouličního života města, proto se dobře při svých procházkách dívejte kolem. Pestrou scénu současného umění si můžete prohlédnout také v četných athénských galeriích. Z internetových stránek si stáhněte seznam galerií a dalších míst, kde v Athénách naleznete umění; patří k nim mimo jiné tyto:
- A.antonopoulou.art – instalace, video art a fotografie od začínajících řeckých umělců, umístěné v bývalém skladu;
- Qbox Gallery – mladí začínající místní i hostující umělci na mezinárodní scéně;
- CAN Gallery – nejnovější galerie současného umění v elegantní čtvrti Kolonaki;
- Medusa Art Gallery – vynikající řecké současné obrazy, sochy, instalace a fotografie;
- Taf – výstavy, kavárna s barem, kinosál a divadlo v zajímavé rozpadající se historické budově
- Six DOGS – společenská centrální instituce s barem, kavárnou, hudebním sálem a divadlem
- Bios – industriální prostředí s kinosálem, galerií, barem a dalším vybavením