Délos – posvátný řecký ostrov
Skalnatý ostrůvek Délos je součástí souostroví Kyklady a leží jen pár kilometrů jižně od řeckého Mykonosu. Podle mytologie byl Délos místem narození Apollóna, boha hudby a světla, a jeho sestry Artemidy, bohyně lovu. Jejich matkou byla Létó, kterou svedl Zeus, stejně tak jako mnohé bohyně, nymfy i smrtelnice. Když se o tom dozvěděla Diova manželka Héra, vykázala Létó ze všech míst na zemi, aby nikde nemohla porodit.
Jediné místo, kde mohla Létó porodit, byl ostrůvek Délos, který se tehdy nazýval Ortygia („Ostrov křepelek“) a nebyl považován za část země. Vynesl ho totiž na povrch bůh moře Poseidon, který přišel na pomoc svému bratrovi a jeho milence. Tím ostrov také získal jméno, protože „Délos“ znamená odhalený (tj. vynesený na povrch). A protože ostrovy kolem Délosu vytváří tvar kruhu, souostroví bylo nazváno Kyklady.
Létó porodila dvojčata Apollóna a Artemidu a ostrov byl od té doby zasvěcen bohu Apollónovi. Po celé období starověku byl proto považován za nejvýznamnější panhelénský svatostánek a staří Řekové na Posvátném ostrově postavili nádherné chrámy, svatostánky a sochy.
První obyvatelé ostrova byly Féničané (ve 3. tis. př.n.l.). V roce obsadili 1100 př.n.l. Délos řečtí Iónové a právě oni sem přinesli uctívání boha Apollóna. Kromě toho na ostrově vytvořili mocné obchodní a duchovní centrum (v 7. stol. př.n.l.).
V průběhu 5. stol. př.n.l. zorganizovali Athéňané tzv. „očištění ostrova“, kdy na něm zakázali pohřbívat zemřelé. Další očištění následovalo ve 4. stol. př.n.l., a tentokrát zde Athéňané zakázali také rodit a umírat, takže umírající byli z Délosu přepravováni na sousední ostrov Rhenia, ze kterého se stala nekropole. Po této poslední očistě se každých 5 let pořádal velký náboženský obřad na počest Apollóna. Později se Délos dostal pod ochranu egyptských Ptolemaiovců, potomků a následovníků Alexandra Velikého.
Římské období bylo pro Délos dobou největší prosperity a bohatství, kdy se ostrov proměnil ve významný přístav. V roce 88 př.n.l. však král Pontos, který byl proti Římanům, ostrovy Délos a Mykonos zcela zničil. Historie Délosu poté zůstává zcela neznámá, protože nejsou k dispozici žádná historická fakta. Vykopávky, které vynesly na světlo bohaté archeologické nálezy, začaly na Délosu v roce 1873, a nadále pokračují díky Francouzské archeologické škole. Ostrov Délos se stál součástí Světového dědictví UNESCO a dnes se sem můžete dostat vodním taxi z nedalekého ostrova Mykonos (cesta trvá 20 minut).