Kréta - největší řecký ostrov
Pro Řeky je Kréta Megalonissi („Velký ostrov“), centrum pozoruhodného starověkého umění a architektury. Je proslulá především jako země krále Minóa a jedná se o unikátní svět, kde se civilizace počítá na tisíciletí. Z každého pohledu zde návštěvníci naleznou velmi rozmanitou krajinu.
Hory protnuté hlubokými soutěskami a provrtané jeskyněmi se strmě zvedají z moře. Sněhem pokryté vrcholky se tyčí za písečným pobřežím, vinicemi a olivovými háji. Pobřeží lemují kilometry pláží, z nichž některé mají zařízení pro turisty a jiné jsou izolované a nedotčené. I přes atraktivní moře a hory je to především tajemství obklopující první civilizaci a říši Evropy, co přitahuje většinu návštěvníků na Krétu s jejími proslulými minojskými paláci.
Kolem roku 1500 př.n.l., zatímco byl zbytek Evropy stále v zajetí primitivního barbarství, se jedna z nejskvělejších civilizací světa blížila ke svému konečnému vyvrcholení. Jeho pozůstatky pak při vykopávkách v 19. století s úžasem objevil archeolog Sir Arthur Evans. Zjistil přitom, že Minojci, prehistoričtí Kréťané, založili první městskou kulturu v Evropě už ve III. tisíciletí př.n.l. a odkaz zdejšího umění i architektury v době bronzové silně ovlivnil jak pevninské Řecko, takže egejské ostrovy. Asi od roku 1900 př.n.l. byly minojské paláce v Knóssu (u dnešního města Heraklion/Hérakleion/Iraklio), ve městech Malia, Festos/Phaistos i jinde, centry politické i náboženské moci a hospodářské aktivity, které byly soustředěny v rozsáhlém komplexu budov. Zdejší správa se podobala spíše té v okolních kulturách, jako byl Egypt a Mezopotámie.
Čím se však Minojci lišili od zbytku světa v době bronzové, bylo jejich umění: živé a naturalistické, přičemž vynikali v miniaturních technikách. Ze scén zobrazených na jejich freskách, kamenných vázách, pečetních kamenech a pečetních prstenech je možné si udělat obrázek produktivní a dobře řízené společnosti. Výzkum ale přesto naznačuje, že prehistorická Kréta nebyla pouze mírumilovné země: nejspíš probíhaly roky bojů předtím, než se Knóssos asi v roce 1600 př.n.l. stal hlavní mocností na ostrově. Podle dnešních zjištění to byl spíše politický neklid než ničivý výbuch sopky na ostrově Santorini, co způsobilo pád palácové civilizace v době kolem roku 1450 př.n.l..
Na Krétě se však nalézá také mnoho pozoruhodných lokalit pocházejících z mnohem novější historie, která se počítá na století (a ne tisíciletí). Další útočníci a osadníci, jako byli Římané, Byzantinci, Arabové, Benátčané a turečtí Osmané, zanechali své stopy ve městech Heraklion, Chania, Rethymno a v dalších místech po celém ostrově.
Dnešní Kréta vítá návštěvníky, kteří se těší z jejích nádherných pláží, působivých starých okrsků měst a nádherné krajiny různého druhu. Kréťané otevřeně zvou hosty, kteří chtějí poznat skutečné Řecko, přičemž jsou orientovaní především na rodinu a zakořeněná v tradici, takže zjistíte, že jednou z největších radostí je zde ponořit se do životního stylu ostrova.