Spinalonga – nejstrašidelnější řecký ostrov
Ostrůvek Spinalonga spadající do oblasti Kréta-Lassithi se nachází na severovýchodní straně Kréty mezi městem Elounda a zátokou Mirabello. Jeho jméno pochází z italštiny a znamená „dlouhý trn“; jeho oficiální název v řečtině je Kalidon. Jeho historie začíná v roce 1579, kdy Benátčané na ostrůvku postavili pevnost, aby chránila před invazemi Turků jejich podniky na Krétě a jejich flotilu v přístavu v Eloundě.
Ostrůvek byl také útočištěm křesťanů v dobách války, protože jeho vysoké hradby sahající až k moři mohly zabránit vylodění nepřátel. V roce 1715 se však Turkům podařilo Benátčany porazit a ostrov zabrat. Jejich vlastnictvím zůstal až do roku 1905, kdy Kréta získala svobodu. Poté sloužil ostrov jako kolonie pro malomocné a nacházelo se zde leprosárium, jehož zbytky je možné spatřit dodnes. Všichni malomocní na Krétě, kteří předtím žili v jeskyních mimo civilizaci, teď byli odesíláni na Spinalongu, kde dostali jídlo a lékařskou péči.
V roce 1957 se objevily léky na tuto nemoc a malomocní postupně opouštěli Spinalongu. Posledním obyvatelem byl kněz, který odešel v roce 1962. Dnes je ostrůvek proměněn v oblíbenou – ač ponurou - turistickou atrakci. Dostanete se sem lodí z Eloundy (15 minut) nebo z Agios Nikolaos (1 hodina). Pamatujte také na to, že ostrůvek není trvale obydlen a není zde k dispozici žádné ubytování. Návštěvníci mohou podniknout jednodenní výlet na Spinalongu a zdržet se zde pár hodin.