Zvláštní stavby v Řecku
Přemýšlíte nad tím, kam ještě honem na dovolenou než začne zima? Zkuste Řecko a při tom se podívejte, kde sídlí jejich kláštery, které stojí za obhlídnutí.
Skály, na které se mniši uchylovali, jsou v průměru vysoké až 300 metrů. Ale Vězte, že některé stavby leží ještě o 200 metrů výše.
Důvod, proč si byzantští potulní mniši vybrali právě tuto oblast, je zřejmý. Jeskyně a převisy v takové výšce jim poskytovaly dokonalé útočiště.
Mezi sebou se mniši setkávali jen během modlitebních dnů, když se všichni střetli u kaple, aby spolu vedli mši. Postupem času si začali budovat ve svých útočištích obydlí, které je ochránilo důsledněji než přístupné jeskyně.
Oku lahodící panorama se návštěvníkům rozprostře, pokud navštíví řeckou oblast Thesálie blízko města Kalambaka. Příroda ve spolupráci s mnichy zde totiž vytvořila to, co ocenili i úředníci v UNESCO.
Naleznete zde totiž do nebe se tyčící kláštery, které jsou postaveny na vysokých skalách. Ty jsou různých bizarních tvarů, ale jednu věc mají společnou - jsou velmi vysoké.
Mají i společný název – Meteora. V překladu to znamená " vznášející se ". A zdejší stavby tak opravdu vypadají.
Z historie
Kláštery v této oblasti začaly vznikat postupně v 11. století, kdy se sem přistěhovali potulní mniši. Výstavba klášterů byla nesmírně náročná, protože jediný přístroj, který v té době používali, byla kladka.
Veškerý stavební materiál museli přinést v koších na vlastních rukách. Na strmé vrcholy v té době nevedla ani pořádná stezka. Chodníčky, které se dnes používají, mniši vytvořili až mnohem později.
V dávných dobách zde visely jen žebříky, a ty mohli mniši vždy vytáhnout, když cítili, že se k nim blíží nebezpečí.
V 15. století se již v této oblasti nacházelo celkem 24 klášterů. Skoro na každé pískovcové skále stála budova zastřešující některý z řádů. Klášterům se dařilo celá dvě století, ale pak přišel nevyhnutelný úpadek,a dnes se na náboženské účely používají jen 4.