Bukurešť
Na první pohled nesourodá směs neoklasicistických budov, širokých bulvárů lemovaných stromy a brutalistických paneláků, to je Bukurešť. Můžete působit matoucím dojmem, ale určitě je městem, které si zasluhuje bližší pozornost.
Protože dnes často stojí šedivá sídliště často na místech, kde se předtím nacházela mnohem kvalitnější buržoazní architektura, je obtížné si představit, že město kdysi získalo přezdívku „Malá Paříž“. Naleznete tu však také spoustu připomínek jeho slavné minulosti - a snad i slavné budoucnosti.
Symbolem země a rumunské kultury je Atheneum, budova postavená v samém srdci města v 80. letech 19. století. Jedná se o nádhernou koncertní síň, kde měli řeč významní politici a vědci, vystupovaly orchestry a hudebníci z celého světa, a proběhly zde výstavy obrazů a soch významných mistrů.
Když se ponoříte něco hlouběji, najdete více staveb z dob komunistického architektonického znesvěcení. Kromě toho zde však spatříte kaple v byzantském stylu a soukromá sídla vybavená zvonicemi, zatímco vedlejší ulice v historickém centru ukrývají obchody se starožitnostmi, osobité bary a podniky nabízející francouzská, italská a transylvánského jídla.
Na jiném místě v centru spatříte zbytky Starého knížecího dvora, který nechal postavit Vlad Napichovač v 15. století. Podle místního folklóru tak krutě zacházel se svými nepřáteli a vězni v žalářích, z čehož vznikly pověsti o hraběti Drákulovi.
S novější historií se pak můžete seznámit na Náměstí Revoluce (Piata Revolutiei), které bylo centrem revoluce v roce 1989 (ta končila vládu diktátora Nicolae Ceausescu a jeho ženy). V kontrastu s ním se v okázalejším severním městě nachází rozsáhlý park Herastrau, který nabízí plavby na loďce a muzeum pod širým nebem představující tradiční rumunský domov.
Protože Rumunsko vstoupilo do EU, město získalo nový dynamismus, kdy mladší obyvatelstvo revitalizuje staré budovy a přináší do rumunské metropole nový život.
Cestování do Bukurešti
Letecky
K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Bukurešti patří Blue Air, British Airways, Ryanair, TAROM a Wizz Air. Ceny letenek obvykle vzrostou během hlavních letních měsíců, takže nejvýchodnější ceny seženete mimo hlavní sezónu, když poletíte v polovině týdne nebo když si letenky rezervujete s dostatečným předstihem.
Po silnici
Silnice v Rumunsku bývají obecně ve špatném stavu s mnoha děrami, koňskými povozy a rychlostními pastmi. Hlavní národní silnice jsou označovány DN a evropské trasy E, a pak jsou zde venkovské silnice (DJ). Maximální povolená rychlost je 130 km/h na dálnicích (autostrada), 90-100 km/h na ostatních silnicích mimo města a 50 km/h v zastavěných oblastech. Na dálnici vedoucí kolem Černého moře se platí mýtné. Minimální věk pro řízení je 18 let.
Návštěvníci ze zemí EU potřebují pouze svůj národní ŘP s fotografií, ostatním se doporučuje mezinárodní ŘP. Je také dobré mít Zelenou kartu s pojištěním, pro občany EU však není povinná.
Rumunský automobilový klub ACR má vzájemné dohody s řadou zahraničních automobilových asociací a jejich členové jsou v případě poruchy automaticky pokryti.
Trasy: Bukurešť je spojena se zbytkem země čtyřmi dálnicemi: E70 z Pitesti, E60 z Brašova přes Ploiesti, E85 z Giurgiu u hranic s Bulharskem a E60 z Constanty u Černého moře.
Autobusy: autobusy jezdí do měst v Rumunsku i za jeho hranicemi, do většiny z nich se však dostanete rychleji a pohodlněji vlakem.
Eurolines, Buzesti 44, spojuje Bukurešť s městy v celé Evropě, kdy autobusy odjíždějí z několika míst. Jízdenky můžete koupit u řidiče, doporučujeme však zakoupit je předem, především v případě mezinárodních destinací.
Po železnici
Gara de Nord, Bulevardul Garii de Nord 2, je hlavní železniční nádraží, kam denně míří spoje z Budapešti, Sofie a Vídně. Lidé vstupující na nádraží bez jízdenky zaplatí u vchodu malý poplatek - to je opatření, které má odradit kapsáře a další nežádoucí osoby. Jízdenková přepážka pro domácí vlaky se nachází na pravé straně nádraží a pro mezinárodní vlaky na levé straně.
V Bukurešti jsou také dvě menší vlaková nádraží (Gara Obor na Bulevardul Garii 3 a Gara Baneasa na Strada Dr Minovici 1), která obsluhují během léta vlaky mířící na východ k pobřeží.
Rumunské státní dráhy - CFR poskytují spolehlivou dopravu do míst mimo Bukurešť, často s vyhlídkou. Jízdenky na všechny spoje můžete zakoupit předem v kancelářích CFR na Strada Domnita Anastasia 10-14. Návštěvníci, kteří budou odjíždět během 24 hodin, však musí zakoupit jízdenky na odpovídajícím vlakovém nádraží, kde mohou být dlouhé fronty. Ceny jsou rozumné a doporučujeme jízdenky do I. třídy, protože se vyplatí pohodlí navíc. Jízdenky se kontrolují u vstupu na nástupiště.
Existují čtyři typy vlaků. Vlaky InterCity (označované v jízdních řádech jako IC) jsou rychlejší a zastavují pouze ve velkých rumunských městech, jako je Kluž (Cluj-Napoca), Jasy a Temešvár. Po nich co do rychlosti následují tzv. rychlé vlaky (označované zeleně) a pak zrychlené vlaky (accelerat - označované červeně). Nejpomalejší jsou místní (osobní) vlaky.
Doba cesty: z Budapešti 15 hodin 40 minut, ze Sofie 9 hodin 30 minut, z Vídně 19 hodin.
Některé atrakce Bukurešti:
- historické centrum
- Jarní palác (Palatul Primaverii) – muzeum
- Muzeum vesnice (Muzeul Satului)
- Národní muzeum umění (Muzeul National de Arta)
- Zambaccianovo muzeum
- Rumunská pravoslavná patriarchální katedrála (Patriarhia Romana)
- Náměstí Revoluce (Piata Revolutiei)
- Palác Parlamentu (Palatul Parlamentului)
- Židovské muzeum a synagoga
- Hřbitov Ghencea
- Park Herastrau
- Vojenský klub – stavba
- Vítězný oblouk