Febergého umění v Petrohradu
Přemýšlíte o návštěvě Ruska a kam si tam zajít za uměním? Máme zde pro Vás pár tipů.
Fabergé: poněkud odlišná velikonoční vejce
Malovaná a čokoládová vejce nejsou jediná vejce, která můžete o Velikonocích obdivovat. Druhá největší sbírka Fabergého vajec byla letos vystavena pro veřejnost v nově otevřeném muzeu v Petrohradě v Rusku.
Legendární klenotník Carl Fabergé vytvořil tyto nádherné umělecké předměty pro cara Alexandra III. a pro jeho syna Mikuláše II.. Jeho muzeum teď vystavuje 9 Imperiálních vajec (z nichž většina je uložena ve zbrojnici Kremlu), 5 Neimperiálních Fabergého vajec a dalších 4000 kusů od jeho kolegů klenotníků a řemeslníků z předrevolučního Ruska.
A jakoby samotná sbírka pokladů návštěvníky dostatečně nelákala, byla vystavena ve výborně zrekonstruovaném Šuvalovském paláci.
Renesanční vejce
Tradice, kdy car daroval své choti k Velikonocům vejce z klenotů, sahá do roku 1885, kdy Alexandr III. pověřil tehdy 37letého Fabergého, aby vytvořil dar pro jeho dánskou manželku, císařovnu Marii Feodorovnu. Císařovna byla nadšená, a tak od té doby Fabergé dostal volnost v navrhování dalších vajec. „Renesanční vejce“ vytvořené z achátu pokrytého zlatem a drahokamy daroval Alexandr Marii roku 1894.
Modrý sál
Když vstoupíte do Šuvalovského paláce a vystoupáte po obřím schodišti pod vejcovitou kopulí, ihned spatříte hlavní atrakci sbírky: 14 Fabergého vajec a pár dalších ozdob uložených v Modrém sálu, který je sám o sobě klenotem s okázalým zlacením, lištami na stěnách a s původními kruhovými malbami.
Korunovační vejce
Od roku 1897 dostal Fabergé za úkol vyrobit každé Velikonoce dvě Imperiální vejce: jedno pro Marii Fedorovnu, která se po smrti manžela stala carevnou-vdovou, a druhé pro Alexandru Fedorovnu, choť nového cara Mikuláše II.. „Korunovační vejce“ vyrobené ke korunovaci Mikuláše II. v Moskvě roku 1896 skrývalo překvapení v podobě detailní repliky vozu z 18. století, který Alexandru vezl ke korunovaci.
Vavřínové vejce
„Vavřínové vejce“, které má symbolizovat věčnou lásku, bylo věnováno císařovně-vdově Marii roku 1911 při oslavě 35. výročí jejího příchodu z Dánska do Ruska. Pokrývá ho 325 nefritových lístků, růžové diamanty, ametysty a citríny (typ křemene). Překvapením zde byl mechanický zlatý ptáček ozdobený pravým peřím z kolibříků, který se zvedá z vrcholku stromu, mává křídly a zpívá.
Rudý sál
Z Modrého sálu pokračuje prohlídka do ještě majestátnějších a honosnějších prostor paláce. V Rudém sále naleznete stříbrné kusy od Fabergého, jako jsou pohyblivé sošky trojspřeží, anebo čajový servis vyrobený pro Velkovévodu Konstantina. Také se zde nachází erb Nariškinova rodu, který v paláci žil před Šuvalovovými.
Nefritový tác od Fabergého
Výstavní skříňky ve Zlatém sále, který kdysi býval palácovou jídelnou, jsou plné dárků a drobností, jako jsou figurky, tabatěrky, pouzdra na cigarety nebo rámy na obrázky, které vyrobil Fabergé pro carskou rodinu, její příbuzné a přátele. Známý zelený tác je vyroben z jediného kusu uralského nefritu, z Fabergého oblíbeného kamene.
Spony k opaskům, pouzdra na cigarety a hodinky
Fabergé založil svoji klenotnickou živnost v tehdejším hlavním městě Ruska Petrohradu v roce 1842. Na svém vrcholu zaměstnával 700 lidí v mnoha dílnách, ve 4 obchodech v Rusku a v 1 v Londýně. Jeho výrobky byly také odesílány k Tiffanymu do New Yorku. Malé smaltované předměty od Fabergého, např. dámské spony k opaskům, byly dostupné i běžným smrtelníkům.
Šuvalovský palác, Fabergého muzeum
Šuvalovský palác byl postaven na konci 18. století u řeky Fontanka necelých 200 m od Aničkovova mostu. V dobách Sovětského svazu byl palác Domem přátelství, místem setkávání mezinárodních delegací. A teď, když hostí Fabergého muzeum, je předurčen k tomu, aby přitahoval milovníky umění z celého světa.
Vstupenky na prohlídku muzea s průvodcem je nutné si rezervovat minimálně 5 dní předem. Denně probíhá pouze 10 prohlídek s maximálně 15 osobami, takže očekávejte velkou poptávku, především na vrcholu období tzv. bílých nocí.