Istanbul - největší město Turecka
Za své úžasné kulturní dědictví vděčí Istanbul poloze na Bosporském průlivu mezi Evropou a Malou Asií, takže se oprávněně může považovat za místo, kde „se setkává východ a západ“.
Město, které se nejprve jmenovalo Byzantium a pak Konstantinopol, bylo předmětem častých bojů a do rukou Osmanů dostalo v 15. století, kdy se začalo měnit v Istanbul. Dnes už sice není hlavním městem země, ale stále je to rušné moderní velkoměsto pulzující životem, navíc patřící k největším na světě s asi 14 mil. obyvateli.
Po většinu své dvou a půl tisícileté historie byl Istanbul tavicím kotlíkem kultur. Dnes je převážně turecký, ale působí velmi kosmopolitně – snad je to vlivem rozsahu Osmanské říše, která na svém vrcholu sahala od Balkánu až po Egypt.
Většina starého města je zahrnuta na seznamu UNESCO, a to především díky závratnému množství památek, které se zde nacházejí. Největší ze všech byzantských kostelů je Hagia Sofia, zatímco obří osmanské mešity a paláce spolu se zbytky byzantských zdí a vodních nádrží (cisteren) jsou hlavními připomínkami někdejší role města coby klenotu říše.
Pro většinu návštěvníků představuje Istanbul především hipodrom Sultanahmet a spousty muzeí a památek ve starém městě, které jsou v každém případě hlavní atrakcí.
Avšak v protikladu k slavné minulosti stojí frenetické tempo 21. století, rušné ulice zahlcené dopravou, stylová nákupní centra a řada kaváren. Město se může chlubit vzkvétající uměleckou a hudební scénou spolu s módními bary, kluby, galeriemi a značkovými prodejnami oděvů stojících naproti hipodromu Sultanahmet na opačném (severním) břehu zaplaveného údolí Zlatý roh v Beyoğlu. Když přejdete Bospor na východní břeh Istanbulu, dostanete se z Evropy do Asie, aniž byste potřebovali cestovní pas. Tady v okrsku Kadiköy můžete najít kus místního života s rušnými pouličními tržišti, dobrými možnostmi nakupování, vzkvétajícím nočním životem a řadou restaurací, takže začíná pro Beyoğlu představovat silnou konkurenci.
Cestování do Istanbulu
Letecky
K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Istanbulu patří Atlasglobal, Turkish Airlines a British Airways (na Atatürkovo letiště) a Pegasus Airlines (na letiště Sabiha Gokcen); Turkish Airlines nabízejí také přímé lety z USA. Ceny bývají vyšší během hlavních letních měsíců.
Doba letu: z Londýna 3 hodiny 40 minut, z New Yorku 9 hodin 50 minut, z Los Angeles 12 hodin 50 minut, z Toronta 10 hodin, ze Sydney 21 hodin (vč. mezipřistání)
- Mezinárodní letiště Atatürk Istanbul (IST);
- Mezinárodní letiště Sabiha Gökçen Istanbul (SAW)
Po silnici
Přestože je silniční síť v Turecku rozsáhlá, její údržba bývá nedostatečná a podmínky nebezpečné. Evropské silniční předpisy jsou dnes lépe vymáhány než dříve, ačkoli řízení v Turecku je stále náročné kvůli velkému množství autobusů a nákladních aut. Řídit se smí od 18 let.
Doprava jezdí po pravé straně a řidiči musí vždy dávat přednost zprava. Zahraniční řidiči musí rovněž pamatovat na to, že semafory se náhle změní z červené přímo na zelenou. Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 90 km/h na hlavních silnicích a 50 km/h ve městech.
Řidiči, kteří přijedou do Turecka s vlastním autem, musí v místě vstupu ukázat své registrační dokumenty, cestovní pas a řidičský průkaz. Pokud přijedete z Evropy, je potřeba mít Zelenou kartu a pojištění. Také u sebe stále musíte mít platný řidičský průkaz, cestovní pas, velký technický průkaz, pojišťovací certifikát a registraci vozidla.
Turecká turistická a automobilová asociace má vzájemné smlouvy s některými mezinárodními motoristickými asociacemi.
Trasy: trasa z Evropy se výrazně zlepšila díky objezdu Istanbulu a dvěma mostům přes Bospor, které vedou k expresu Istanbul-Ankara. Silnice E-80 a E-90 a Transevropská dálnice (TEM) jsou tři hlavní silnice vedoucí do Turecka z Evropy. Hlavní dálnice E-80 vede od tureckých hranic z Edirne přímo do Istanbulu, Ankary a dále a je rovnoběžná s menší silnicí D-100. Trasa do Antalye vede po silnici E-80 do Izmitu, a pak na jih po silnici D-650.
Doba cesty: z Ankary 5 hodin, z Antalye 9 hodin.
Autobusy:
Nejbezpečnější a nejpohodlnější způsob dopravy v zemi, především při cestování do letovisek na jihu Turecka, je rozsáhlý systém meziměstských autobusů. Mezinárodní autobusový terminál (Buyuk Istanbul Otogari) v Esenleru asi 10 km západně od Istanbulu obsluhuje všechny mezinárodní a většinu domácích linek.
Většina společností provozující meziměstské spoje provozuje také bezplatné spoje z centra Istanbulu (obvykle z Inonu Caddesi a Sirasilveler Caddesi v Taksimu) na nádraží. Na autobusové nádraží Esenler se také snadno dostanete rychlým vlakem (Hizli Tren) z Aksaray nebo ze Sultanahmetu, když použijete kombinaci tramvaje a metra. Městský autobus 83-O (od společnosti IETT) jezdí přímo z náměstí Taksim na autobusové nádraží.
Jen pár anatolských spojů jezdí z nádraží „Harem otogar“ na asijské straně města.
K nejlepším autobusovým společnostem v Istanbulu patří Kamil Koç, která obsluhuje řadu míst v celém Turecku, např. města Bursa, Ankara, Izmir, Antalya, Bodrum, Fethiye a Çanakkale. Dále Ulusoy, která má na starosti mezinárodní spoje, Ankaru, pobřeží Černého moře a také města Izmir a Antalya, a pak společnost Varan, která obsluhuje Řecko, Rakousko a většinu západního a jižního Turecka. Dlouhé trasy se obvykle jezdí přes noc, kdy autobus odjíždí z Istanbulu po 22 hod. a do cíle přijíždí ráno.
Po železnici
Cestování po železnici z Istanbulu je levné a město je dobře propojeno s jinými; Istanbul s Ankarou spojuje rychlý vlak. V Istanbulu se nachází dvě nádraží: „Sirkeci“ na Ankara Caddesi nedaleko Eminönü na evropské straně, a pak „Pendik“ na Hatboyu Cadeesi v okrsku Pendik; ve druhém z nich zastavují rychlé vlaky.
Stanice „Haydarpaşa“ na Haydarpaşa Istasyon Caddesi nedaleko Kadiköy na asijské straně je uzavřeno od roku 2012.
Turecké státní dráhy (TCDD) provozují národní železniční síť s vozy, které často postrádají klimatizaci, ale cestování s nimi bývá levné.
Doba cesty: z Ankary 4 hodiny, z Izmiru 11 hodin, z Gaziantepu 27 hodin, z Denizli 15 hodin.
Po vodě
Hlavní istanbulský přístav se nachází ve čtvrti Karaköy v místě, kde se Zlatý roh setkává s Bosporem, tedy v samém srdci Istanbulu.
Trajekty: v Istanbulu zastavuje řada různých pravidelných lodních spojů z Evropy.
Doprava do města: jakmile vyjdete z osobního terminálu (Yolcu Salonu), běžte po dřevěném chodníku až ke Galatskému mostu a přejděte ho; tam se pak můžete rozhodnout, jestli se vydáte do starého nebo nového Istanbulu.
Některé atrakce Istanbulu:
- Hagia Sofia – mešita, dříve Chrám Boží Moudrosti
- “bazilika cisterna” (Yerebatan Sarnıçı) – historická nádrž
- Mešita sultána Ahmeda (Modrá mešita, Sultanahmet Camii)
- kostel Chora (Kariye Müzesi) s přehlídkou byzantského umění
- Velký bazar (Kapalı Çarşısı)
- Sulejmanova mešita
- Palác Topkapi (Topkapi Sarayı)
- Istanbulské archeologické muzeum
- Istanbul Modern – muzeum moderního umění
- Muzeum tureckého a islámského umění (Türk ve Eserleri Müzesi)
Ubytování:
Pokud budete v Istanbulu hledat ubytování, můžete se obrátit na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com