Atrakce a kouzla ostrova Svatá Helena
Jen těžko si lze představit izolovaný kousíček země, který natolik ztělesňuje nepřístupnost, jako je ostrov Svaté Helena. Konec konců, právě tento zdánlivě ztracený ostrůvek uprostřed jižního Atlantiku byl vybrán za místo posledního Napoleonova exilu. Návštěvník zde však nalezne mnohem více: může se vydat na túru kolem tyčících se skal a přes horské louky, vyrazit na lodi na moře nebo si prohlédnout historické vesnice a přitom si popovídat se vstřícnými místními lidmi.
Jamestown a georgiánské domy
Jamestown, hlavní město Svaté Heleny, je úhledně vklíněn mezi Atlantik a strmé stěny úzké strže. Byl založen roku 1659 anglickými kolonisty, kteří ho pojmenovali po králi Jakubovi (James) II., který v té době byl ještě vévodou z Yorku. V Jamestownu se nachází několik historických míst a řada pěkných georgiánských sídel. Informativní muzeum vystavuje artefakty a vypráví příběhy z dlouhé historie ostrova; jsou tu například dřevěné bedny, ve kterých byly dopraveny Napoleonovy osobní věci.
Za muzeem a sbírkou starých kanonů se nachází tzv. Jákobův žebřík, vyčerpávající strmý výstup s 699 schody, který nebezpečně stoupá po stěně strže až k městu Half Tree Hollow; sice to není nebe, jako v biblickém případě, ale přinejmenším výhled je odtud božský.
Zpátky ve městě už na méně impozantním místě se nachází jedna z mnoha připomínek Napoleona: je to jeho figurína stojící na balkoně v I. patře Consulate Hotelu, která shlíží na modré sídlo pojmenované po jeho přemožiteli, vévodovi z Wellingtonu. Avšak v rozporu s pověstmi zde vévoda z Wellingtonu během svých návštěv nikdy nebydlel - svůj čas zde trávil v už zbořeném domě (Old) Porteous House.
Další místo, které by se hodilo spíše na anglický venkov, je kostel sv. Jakuba, který stojí za vodním příkopem a za branou pod renovovanou hradní pevností.
Město Half Tree Hollow a skály nad Jamestownem
Návštěvníci, kteří vystoupí po Jákobově žebříku kolem poletujících bílých tropických ptáků až nahoru, se ocitnou v Half Tree Hollow, největším městě na Svaté Heleně (pokud nemáte tak velkou výdrž, jezdí sem také auta a minibusy po serpentinách z Jamestownu). V každém případě jsou zdejší vyhlídky úžasné: přes strmé útesy budete hledět na nekonečnou modř jižního Atlantiku, dolů k Jamestownu a do vnitrozemí až k zeleným horám. Nad Half Tree Hollow se tyčí dlouhé zdi a velká okrouhlá pevnost High Knoll Fort, která byla postavena jako opevnění proti invazi v roce 1798.
Na opačné straně strže se vine stezka (která začíná na Napoleon Street v Jamestownu) stoupající příčně po čelní straně skály k zálivu Rupert's Bay, kolem Munden's Battery a starých palebných stanovišť kanonů, které byly vestavěny do útesů. Za nimi se útesy vertikálně noří do Atlantiku, zatímco vepředu ční strohá černá masa vrcholu Sugar Loaf s obrovským hrbem na jeho vrcholku.
Jonathan a Plantation House
Plantation House je georgiánské sídlo postavené v letech 1791-92 v zalesněném údolí jen pár kilometrů od Jamestownu. Jeho nejvýznamnějším obyvatelem však patrně není guvernér, ale Jonathan, seychelská želva obrovská stará více jak 180 let. Když nespí, pohybuje se pomalým tempem po trávníku a hledá jídlo. Nedaleké svahy jsou posety zahrádkami a políčky se zeleninou a úzká zátoka se táhne směrem k jižnímu Atlantiku. Postranní chodník z domu vede přes hustý les a úseky vysokého bambusu až k hrobům otroků z poloviny 18. století.
Napoleony domovy v exilu
Poslední Napoleonův domov byl Longwood House, vila se zelenými okenicemi stojící v bujně zelené vyšší části ostrova. I když někdejšímu císaři skýtala krásný výhled na kónický zelený kopec Flagstaff a masivní podlouhlou skálu Barn, zdejší teploty už byly méně vstřícné (může zde být až o 10 °C chladnější než na pobřeží). Zdejších 11 místností, které jsou vymalovány císařskou zelenou barvou, obsahují většinu původního Napoleonova nábytku a busty jeho i s manželkami. V okenicích si můžete všimnout dvou děr, které zde prý vyvrtal, aby mohl dalekohledem sledovat své stráže.
Když sejdete svažujícím se zeleným tunelem stromů, nedaleko od Longwoodu leží v údolí Geranium, což je klidné místo plné květin. Zde nad strží Devil's Punch Bowl byl Napoleon v roce 1821 pohřben. Na hrobce však není uvedeno žádné jméno kvůli neshodám mezi Angličany a Francouzy o formulaci; jeho tělo o 19 let později převezeno do Paříže, kde se konal státní pohřeb.
Předtím, než se uchýlil do Longwood House, strávil Napoleon sedm týdnů v Briars Pavilionu, chatě s jednou místností v údolí obklopeném zelenými kopci. Uvnitř se nachází stůl a různé suvenýry spojené s Napoleonem.
Budovy Longwood a Briars byly později právně postoupeny Francii, jak dnes dokazuje francouzská vlajka před každým z nich.
„Poštovní“ pěší trasy
Ostrov je ukázkou úžasné variability terénu na nepatrné rozloze: pouze 16 km dlouhý a necelých 10 km široký, takže je ideální pro pěší turistiku. Zdejší komunita vytvořila 20 „poštovních“ pěších stezek, z nichž některé jsou mírné a některé velmi obtížné. Říká se ji „poštovní“, protože na konci každé z nich se nachází poštovní schránka se známkou a s knihou návštěv.
Jedna ze stezek nedaleko Jamestownu vede k působivému vodopádu Heart Shaped Waterfall. Další, jako je Diana’s Peak, zavede návštěvníky na impozantní vysoké vrcholky, které jinak nejsou přístupné ani terénním vozidlem. Jiné zase vedou na oblíbené vyhlídky, jako je Sandy Bay Beach přes velmi krásné, ale zároveň zrádně strmé svahy.
Plavba na lodi kolem přírodních hradeb
Nejlepší způsob, jak si prohlédnout nedobytné přírodní opevnění ostrova, je při plavbě kolem ostrova. Z moře vypadají masivní skály ještě méně přístupné než ze země; jsou stroze šedé nebo černé jen místy s nepatrnými stopy zeleně. Z lodě také nejlépe oceníte mořský život v okolí ostrova. Na hladině se pravidelně objevují tři různé druhy delfínů, stejně tak jako v době zimy na jižní polokouli velryby keporkaci. Dobře zachovalé korálové systémy kolem Svaté Heleny a zdejší endemické druhy ryb stojí za ponoření se do hlubin během výpravy na oceán.
Cestování autem po silnicích na Svaté Heleně
Rovněž se vyplatí projet se autem po Svaté Heleně, kde se krajina mění za každou zatáčkou. Luční květiny, kávové plantáže (Napoleon zdejší kávu miloval), vodopády, úseky jehličnanů a australského eukalyptu i koberce novozélandského lnu vlnícího se ve větru – je to kaleidoskopická scéna na mnoha úrovních. Nad tím vším dodávají záblesky barev žlutí kanáři a kardinálové s červenými bříšky.
Na jihovýchodě ostrova se silnice strmě stáčí nad jasně zelený kopec a červené střechy vesnice Sandy Bay, v pozadí s velkým monolitem lehce porostlým zelení a nazývaným Lot a se zamrzlým rozbouřeným mořem rozeklaného pohoří. K nebi tu ční čtyři skalnaté věžičky, jedna z nich se jmenuje Lotova žena. V Sandy Bay Beach je pak krajina naprosto holá a jen modrý oceán zde pění a stříká na černé vulkanické výčnělky. Gates of Chaos, masivní skály na ostrém pohoří nahoře, připomínají krajinu z filmu Planeta opic.