Británie po stopách krále Artuše
Příběh o králi Artušovi (angl. Arthur) a rytířích Kulatého stolu je jednou z nejznámějších legend Británie. Ať už budete hledat Kulatý stůl v Cumbrii, meč Excalibur ve Snowdonii nebo místo Artušova posledního odpočinku v Glastonbury, nic nepřivede legendy k životu tak, jako návštěva některého ze starobylých míst, která mají spojení s příběhy o něm.
Skutečný král Artuš
Artušův příběh je plný romantických příkras a historikové identifikovali mnoho postav, které by mohly být vzorem pro legendárního krále. Mohl to být například Owain Ddantgwyn, který vládl raně středověkému království v oblasti Powys kolem roku 500 n.l. a zvítězil nad kmeny Anglů, Sasů a Piktů. Ale také to mohl být Riothamus, římsko-britský velitel z 5. století, který bojoval proti Gótům.
Ve skutečnosti nikdo neví, který (jestli vůbec některý) z těchto válečníků byl vzorem pro vznik legendy, to však nezabránilo jejímu proniknutí do obecného folklóru. Od své popularizace ve 12. století inspirovala pověst nespočet spisovatelů a umělců, od vznešené poezie Alfreda Tennysona přes surrealistické pojetí skupiny Monty Python až po film režiséra Guy Ritchieho Král Artuš: Legenda o meči (do kin se dostal v březnu 2017).
Legenda se zrodila
U každého dobrého příběhu musíte začít od začátku. Podle Geoffreyho Monmoutha (kněze z 12. století) a jeho spisu Historia regum Britanniae („Historie králů Británie“) byl Artuš počat na hradě Tintagel v severním Cornwallu. Ale spousta z toho, co bylo z Geoffreyho knihy kdysi považováno za skutečnost, bylo později zavrženo jako směs pověstí, rodinných příběhů a jeho bujné fantazie - avšak spojení s králem Artušem přetrvalo.
Zřícenina hradu pochází z 12. století (mohla však být postavena jen pro vzbuzení zájmu o Artušův příběh a přilákání poutníků), ale v každém případě působí dramaticky. Nachází se na místě významného obchodního stanoviště v dobách temného středověku, kdy zde měl král Artuš panovat, a zbytky z té doby jsou kolem stále patrné.
Když má moře odliv, můžete vstoupit do Merlinovy jeskyně vytesané pod hradem, která je dostatečně tajemná, aby působila jako věrohodný úkryt legendárního kouzelníka. Pamatujte však na to, že budete muset nejprve slézt po skále na pláž, abyste se k ní dostali.
Hledání Camelotu
Podle Geoffreyho popisu měl Artuš svůj dvůr v Caerleonu v jižním Walesu. Římský amfiteátr, který dnes tvoří část Národního muzea římských legií, představuje dobrý symbol pro Kulatý stůl, ale je to jen jedním z mnoha míst, která se mohou ucházet o tento titul.
Hrad Cadbury v Somersetu je spojován s artušovskými legendami už od dob Tudorovců. Vykopávky na kopci s pevností z doby železné ukazují, že byl kopec v Artušově době skutečně opevněn a že disponoval značným bohatstvím, takže je možným kandidátem. Podle nedávných tvrzení profesora Bangorské univerzity (Wales) však skutečná lokalita měla být v malé, ale strategicky významné římské pevnosti na okraji města Huddersfield v západním Yorkshiru.
Návštěvníci skotské metropole Edinburgh si oprávněně mohou myslet, že kopec tyčící se nad městem a nazývaný Artušovo sídlo (Arthur´s Seat) má nějaké spojení s Artušovým dvorem. Důkazů je však velmi málo a je pravděpodobnější, že jméno kopce je zkomoleninou „Archer’s Seat“ („Lukostřelcovo sídlo“); výstup na skálu přesto nabízí nepochybně nejlepší výhled na město plné historie.
Další oblíbená teorie říká, že Camelot se ve skutečnosti nacházel ve městě Carlisle v Cumbrii a že Artušův Kulatý stůl je neolitický hliněný val nacházející se mimo město. Pokud sem podniknete výlet, navštivte také Hadriánův val, kde se měla odehrát poslední Artušova bitva u Camlannu, ačkoli historici se neshodují, zda to bylo u římské pevnosti Birdoswald/Banna nebo u Castlesteads vedle Carlisle.
Lancelot a Kulatý stůl
U severovýchodního výběžku Anglie má být hrad Alnwick v hrabství Northumberland (podle popisu spisovatele Thomase Maloryho z 15. století) hradem Lancelota, nejlepšího z rytířů Artušova dvora a muže, který ho zradil a podvedl s Artušovou manželkou Guineverou. V impozantních zdech hradu se nachází několik místností v úžasném italském stylu.
Na opačném konci Anglie ve Winchesteru v Hampshiru visí nádherný kulatý stůl ve Velkém sále (Great Hall), ten však nejspíše pochází ze 13. století a byl zrestaurován za vlády krále Jindřicha VIII.; proto je také král Artuš nápadně podobný tudorovskému panovníkovi.
Shropshire jeho nároky
Venkovská oblast Shropshire ležící mezi Walesem a Midlands má více míst spojených s králem Artušem než většina jiných možná i proto, že jeden z kandidátů na „skutečného“ Artuše ve skutečnosti pocházel odtud. Pokud Owain Ddantgwyn (známý také jako „Medvěd“) byl Artušem, je pravděpodobné, že vládl z Wroxeteru, což je dnes vesnička u města Shrewsbury, tehdy však jedno z nejkultivovanějších měst v zemi.
Stezka krále Artuše (King Arthur Trail) zahrnuje mnoho zajímavých míst včetně tajemného hradu Whittington, kde prý byl kdysi v hradní kapli ukryt Svatý grál, zatímco nedaleký kamenný kruh Mitchell’s Fold z doby bronzové stojící na kopci Stapeley Hill je v okolí znám jako místo, kde se nacházel proslulý „meč v kameni“; ten je spojen s významným momentem, kdy Artuš prokázal svůj nárok na trůn tím, že meč vytáhl z kamene.
Velkolepé dobrodružství
Ve Walesu existuje nespočet míst spojených s artušovskými legendami včetně jezer Llyn Llydaw a Llyn Ogwen, obojí v Národním parku Snowdonia, která si obě kladou nárok na to, že jsou vodním hrobem Artušova meče Excaliburu. Llyn Ogwen představuje oblíbenou zastávku pro lidi snažící se o výstup na horu Tryfan.
Tryfan je jedním z nejtypičtějších vrcholů Snowdonie a údajné místo posledního odpočinku Sira Bedivera, rytíře, který vrátil Excalibur Paní z jezera. Kromě toho je to jedno z míst, kde byl natáčen Ritchieho film.
Mimo Avalon
Podle pověsti byl nemocný král Artuš odvezen na kouzelný ostrov Avalon poté, co se zranil v krvavém souboji s uzurpátorem Mordredem, a pak zde byl i s Guineverou pohřben. Populární kultura klade Avalon do opatství Glastonbury 7. století nebo na nedaleký kopec Glastonbury Tor, který se tyčil nad tehdy bažinatou středověkou krajinou jako ostrov z moře, a který bývá považován za jedno z nejduchovnějších míst ve Velké Británii.
K dalším možnostem Artušova hrobu patří ostrov Bardsey/Enlli u severozápadního výběžku Walesu, který má být pohřebištěm 20 000 světců, a Craig y Ddinas v Národním parku Brecon Beacons, kde prý Artuš a jeho bojovníci leží a čekají, až budou povoláni zpět, aby bránili Británii.