Hebridy: kouzelné ostrovy u západního Skotska
Smaragdové pobřeží ustupuje dozadu, mořský vítr se opírá do Vaší tváře a ve vlnách za lodí pluje delfín. Kouzlo začíná, jakmile nastoupíte na trajekt plavící se ze skalnatého západního pobřeží Skotska a zamíříte na Hebridy, více jak 50 obydlených ostrovů, kde naleznete strhující horskou krajinu na ostrově Skye i zelený klenot ostrova Iona, ráj whisky na Islay a strohé prastaré kameny na Lewisu.
Jen málo míst v severní části Evropy se vyrovná svojí krásou tomuto koutu Skotska. Navíc se zde nacházejí pláže patřící k nejkrásnějším v Evropě (i když nemůžete očekávat, že odtud odjedete opálení), zatímco odlehlost a řídké osídlení jsou důvodem, proč zde stále vzkvétá příroda, kterou jinde už nenaleznete. Hlavní město Skotska Edinburgh leží v jiném světě a Londýn přímo v jiném vesmíru, proto izolovanost ostrovů je příčinou, proč je zdejší život tradičně tvrdý a vyžaduje soběstačnost. Budovy a města jsou obvykle praktickými základnami, spíše než aby byly cílem samy o sobě. Takže si zavažte pevné turistické boty, vezměte dalekohled nebo pádlo, posilněte se skleničkou místního pití a vydejte se objevovat.
Letenky do této oblasti zakoupíte na two-wings.cz
Úžasná krajina a terén
Návštěva Hebrid obnáší především pobyt venku. Čerstvý vzduch, vůně trávníku a hlíny, blízkost moře, a také úžasná divočina a odlehlost jsou tím, díky čemu je radost prozkoumávat ostrovů „na vlastní pěst“.
Na ostrovech jsou skvělé podmínky pro pěší turistiku, od procházek po nádherných písečných plážích na ostrovech Barra, Tiree či Harris až po zvládání skalnaté krajiny v Cuillin Hills na Skye nebo Paps na ostrově Jura. Co se týče vodních sportů, podmínky pro mořské kajakářství jsou vynikající na Barra, Skye a na dalších ostrovech. Zdejší trajekty většinou přepravují také jízdní kola, i když kvůli silnému větru bývá někdy šlapání do pedálů namáhavější.
Dary moře a whisky
Pověst skotské kuchyně sice nebývala dříve nejlepší, avšak časy se změnily, a to především díky „udržitelným“ mořských plodům ze západu země. Humři norští a krabi přímo z lodě, ručně nalovené hřebenatky a chutné slávky a ústřice jsou důvodem, proč se jedná o ráj pro milovníky mořských plodů. Jehněčí a hovězí maso z dobytka volně se pasoucího na vřesovištích je vynikající, zatímco město Stornoway je známé „černým pudinkem“ (což je něco mezi jelitem a tlačenkou). Po jídle si pak můžete dát některý ze zdejších druhů jednosladové whisky, kterých je tolik, že si každý vybere podle své chuti.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Příroda
Hebridy jsou především rájem pro ptáky a mořské savce. Severozápad země, hlavně ostrov Skye a Vnější Hebridy, jsou skvělými místo pro pozorování vyder na pobřeží. Mull je zase jedním z nejlepších míst v Británii na pozorování velryb, a také delfíni a sviňuchy jsou zde běžné. Téměř určitě zde spatříte tuleně atlantické/kuželozubé (které poznáte podle „římského nosu“) a tuleně obecné (se „psím obličejem“).
Zájemci o pozorování ptactva se scházejí na ostrově Islay a ostrovech Uists, aby zde spatřili chřástala polního, zatímco na Harrisu lze spatřit orla skalního. Mořským ptákům, jako jsou terejové, buřňáci, papuchalkové a další, se daří na skalnatém pobřeží, zatímco husy různých druhů zde často svým počtem převyšují počet obyvatel. Avšak nejlítější ze zdejších živočichů je ten nejmenší. Je to hmyz s vědeckým jménem pakomárec skotský, který se slétá ve velkých neodbytných hejnech v létě vždy ráno a večer (avšak může Vám dát zabrat i na jaře či na podzim), proto si vezměte s sebou silný repelent.
Kameny
Majestátní kamenné rytiny a kříže na této výspě raného křesťanství jsou chloubou některých ostrovů, především ostrova Iona. Ty jsou však moderními díly ve srovnání se stavbou/věží Dun Carloway broch na ostrově Lewis, která je stará asi 2000 let, a se vztyčenými kameny v Callanishi se stářím zhruba 4500 let (takže jsou přibližnými současníky Velké pyramidy v Gíze).
Hrady rozeseté po ostrovech jsou pak relativními nováčky a byly postaveny za různých klanových vládců včetně Pánů ostrovů, což byl titul panovníků, kteří vládl celým Hebridám a části skotské pevniny ve 14. a 15. století.
Ostrovy Islay a Jura
Nejpřátelštější z ostrovů je Islay (čtěte „ajla“), který je domovem druhů whisky, které patří k vůbec nejlepším (mnohé díky zdejší rašelině) a jejichž jména zní jako pantheon keltských bohů: Ardbeg, Laphroaig, Lagavulin, Caol Ila, Bunnahabhain, Kilchoman, Bruichladdich či Bowmore. Vynikající plody moře a podmínky pro pozorování ptactva jsou dalším důvodem, proč se sem vypravit.
Přilehlý ostrov Jura nabízí pozoruhodnou scenérii s dvojicí kopců Paps a je domovem obrovské populace jelení zvěře. Dravý mořský vír Corryvreckan se nachází u pobřeží na severu ostrova, nedaleko místa, kde George Orwell napsal své dílo 1984.
Ubytování a jídlo: to nejlepší z mořských plodů a whisky na Islay, spolu s opravdu pohodlným ubytováním ve viktoriánském stylu, naleznete v Port Charlotte Hotelu.
Mull
Ostrov Mull je úžasný a jeho horská páteř spadá až do průzračných vod, takže jeho krajina patří k nejkrásnějším ve Skotsku. Zabírá malý, avšak různorodý prostor, jehož nejnápadnějším rysem jsou pozoruhodné hranaté kopce, které spadají téměř kolmo do jezera Loch Na Keal.
Kouzelný posvátný ostrov Iona ležící nedaleko odtud představuje další velkou atrakci, zatímco největší město na ostrově, kterým je Tobermory s řadou barevných domů a skvělou hospodou, je jedním z nejosobitějších sídel v Hebridách. Nejoblíbenějšími aktivitami jsou zde procházky po kopcích, výlety s pozorováním velryb a plavby lodí k bizarní Fingalově jeskyni (Fingal’s Cave) na neobydleném ostrově Staffa.
Ubytování a jídlo: jedna z oblíbených ubytoven ve Skotsku je fungující ovčí farma na ostrově Iona. Pokud byste se však stáli o něco luxusnějšího, Highland Cottage Hotel v Tobermory je kouzelné zařízení. Cafe Fish je dlouhodobě udržitelný podnik, který vyniká podávanými dary moře, zatímco Mishnish je jedním z nejlepších míst, kde si na ostrově můžete dát pintu skotského piva.
Skye
Největší ze skotských ostrovů je rovněž jedním z nejpozoruhodnějších. Éterické světlo proniká mezi mraky a zalévá velkolepou skalnatou krajinu, jež dosahuje nejvyšší úrovně v kopcích Cuillin Hills, které se tyčí na jihu.
Skye je místem pro každého, kde osamělí chodci plánují setkání na asi desítce nejvyšších kopců, kde mořští kajakáři prozkoumávají zátoky a pobřeží a kde se méně zdatní návštěvníci vydávají na prohlídku hradů nebo se ukrývají před mrholením v některém z krásných lesních jezírek. I když farmaření v malém (záhumenkářství) zde stále kvete, Skye je velmi rozmanitý: někteří obyvatelé jsou dnes burzovní makléři a designéři pracující ze domova prostřednictvím kvalitního internetového spojení.
Ubytování a jídlo: najdete zde řadu možností, např. venkovskou pohostinnost v Toravaig House Hotelu, zatímco Three Chimneys kombinuje prvotřídní jídlo s pohodlným ubytováním.
Vnější Hebridy
Vnější Hebridy (či Západní ostrovy) jsou izolované, větrem zmítané ostrovy bez stromů, kde obyvatelé tradičně žijí z rybolovu, tkaní a chovu dobytka, i když dnes obnovitelná energie představuje stále větší obchod. Skotská gaelština je zde stále živý jazyk. Hlavní ostrov, jehož severní polovina se jmenuje Lewis a jižní Harris, je pozoruhodný a nabízí úžasnou pobřežní scenérii, starověké kamenné památky, tradiční „černé domy“ (blackhouse) s drnovou střechou a proslulou látku „tweed z Harrisu“. Jižně odtud jsou osamělé ostrovy Uists přední oblastí pro pozorování přírody; jsou spojeny s pevninou vyvýšenou silnicí. Maličká Barra nabízí vynikající podmínky pro mořské kajakářství a příležitost pozorovat lety z Glasgow přistávající na pláži. Na Vnějších Hebridách je stále velmi důležité náboženství: v neděli je zde vše zavřeno, protože místní lidé tráví den návštěvou kostela, rozjímáním a čtením Bible.
Rezervaci letenky do této oblasti můžete zakoupit na two-wings.cz
Ubytování a jídlo: v zakonzervované vesnici z tradičních „černých domů“ na Lewisu byl jeden z nich zmodernizován a je pronajímán zájemcům. V největším městě Stornoway naleznete nejlepší jídlo v Digby Chick.
Doprava
Téměř všechny trajekty plující na Hebridy provozuje společnost Calmac. Skye je spojen s pevninou mostem. Autobusové spojení a vstřícní místní lidé pohyb po ostrovech dostatečně usnadňují, navíc na každém ostrově naleznete místo, kde je možné si vypůjčit jízdní kolo.
Další možnosti: Mull na ostrově Mull; Pošta v Bowmore na Islay; centrum Harris Outdoor Adventure, Leverburgh na ostrově Harris; půjčovna a prodejna jízdních kol Island Cycles, Portree na Skye.