Letní slunovrat ve Stonehenge
Místo: Stonehenge, Wiltshire, Anglie
Datum: 21. června každý rok
Úroveň účasti: 3 (až do východu slunce)
Letní slunovrat je předmětem mnoha kontroverzí. Přestože inspiroval starověké druidy k provádění obřadů v kamenných kruzích a zakladatele alternativního festivalu Burning Man („Hořící muž“) Larry Harveyho ke spalování figuríny, už samotný jeho název způsobuje neshody. Solární událost, kdy se Slunce ocitne přímo nad severní polokoulí, znamená „vrchol léta“ (letní slunovrat). Na jižní polokouli však nastává ve stejný okamžik „vrchol zimy“ (zimní slunovrat), měl by se proto správně nazývat severní letní slunovrat. To však jen stěží vysvětlíte skotským druidům…
Oslavy nejdelšího dne roku na severní polokouli se datují až do předkřesťanských časů a daly vzniknout různým obřadům, od rituálů plodnosti až po přivolávání zemědělských úspěchů v následujících měsících.
Ve Švédsku se tento den nazývá Midsommar a znamená tradiční tance kolem ozdobené májky, lidovou hudbu, květinovou výzdobu domovů a ještě více času stráveného v sauně než jindy. Po celé Skandinávii se lidé scházejí kolem ohňů, jedí nakládané sledě nebo čerstvé ryby, brambory, první jahody sezóny a pijí vodku. Ohně byly v pohanských dobách zapalovány na počest slunečního božstva a dodnes symbolizují triumf světla nad temnotou. Dánské forma svátku zahrnuje slaměnou čarodějnici, která je připomínkou upalování čarodějnic v 17. století.
Jedno z nejznámnějších míst, kde probíhají oslavy letního slunovratu, je anglické Stonehenge, které však už dlouho obklopují kontroverze. V letech 1972 až 1984 se k neolitickému kamennému kruhu na „Stonehenge Free Festival“ sjížděli neo-druidové, vyznavači New Age a další alternativci spolu se svými kultovními kapelami, jako byly Hawkwind a Gong. V roce 1985 však úřady zastavili konvoj asi stovky vozidel a zabránili zahájení festivalu, což vedlo k potyčkám s policií (v Anglii známým jako „Bitva o Beanfield“). Incident byl zvěčněn v písni od The Levellers a stal se symbolem pro rozmáhající se nesouhlas s nedostatky netolerantní Británie za vlády ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové.
Stonehenge pak byl mnoho let zavřený a znovu jej otevřeli až při letním slunovratu roku 1999. Událost dnes přiláká více jak 20 000 účastníků, od těch, kdo tu jen chtějí přivítat úsvit, až po druidy v bílých hábitech, kteří pozorují východ slunce nad Slunečním kamenem (Heel). Někteří pečliví neo-pohané si však stěžují, že příliš mnoho lidí bere tuto událost jako pouhou předehru k festivalu v Glastonbury, čímž zmenšují význam obřadů, a mohou také způsobit poškození tohoto historického místa.
Letní slunovrat se slaví po celém Spojeném království, ale ve skutečnosti zde znamená začátek, nikoli vrchol, krátkého slunečného léta. Skotsko je díky svému bohatému keltskému dědictví skvělým místem pro podobná setkávání, od Ring of Brodgar na Orknejských ostrovech až po Lughnasadh pořádaný společností Beltane Fire Society v Edinburghu.
Místní atrakce: asi 40 km severně od Stonehenge se nachází komplex v Avebury, patrně nejpůsobivější dochovaná prehistorická hliněná (zemní) stavba v Evropě.