Návštěva skotského ostrova Isle of Skye
Tak jako nejjemnější jednosladová skotská whisky je i ostrov Skye opojným destilátem toho nejlepšího ze Skotské vysočiny a z okolních ostrovů. Jeho pozoruhodná krajina zahrnuje nehostinné větrem bičované hory, strmé pobřežní útesy i odlehlé pláže poseté mušlemi. K tomu připočtěte vzácné přírodní druhy, fascinující historii, přežívající mýty a hojnost dobrých (až vynikajících) restaurací, hospod a kaváren, a pochopíte, proč Skye představuje jednu z předním turistických destinací Velké Británie.
Není proto nijak obtížné uniknout všudypřítomným davům právě na největším ze skotských ostrovů, ovšem za předpokladu, že máte vlastní dopravu. Cestování po ostrově Skye veřejnou dopravou by bylo značně komplikované, pokud byste např. chtěli to sejít z hlavní silnice Kyleakin-Portree-Uig. Ale pokud máte auto, motorku nebo alespoň jízdní kolo, můžete si ostrov prohlédnout během několik dní a přitom snadno zmizet mimo civilizaci.
Když se sem vydáte, nezapomínejte pouze na základní pravidla: často zastavujte, vezměte si do batohu pláštěnku, a můžete si užívat krás „Mlžného ostrova“ způsobem prověřeným časem, a to pěšky. Zde uvádíme pár vodítek, na která byste měli při své cestě pamatovat.
Poloostrov Trotternish
Silnice A855 prochází obloukem nejsevernějším výběžkem ostrova Skye, kterým je poloostrov Trotternish. Cesta tudy je úžasná a vede kolem „Starce ze Storru“ (Old Man of Storr), který bude povědomý především fanouškům sci-fi filmů: tato ikonická čedičová věž se objevila v úvodní scéně nedávného kasovního trháku Prometheus režiséra Ridleyho Scotta. K základně Starce se můžete dostat pěšky z parkoviště na severním konci jezera Loch Leathen.
Směrem dále na sever vede silnice po východním pobřeží poloostrova, kde naleznete dobrá místa pro pozorování vodopádů řítících se desítky metrů dolů do moře, přičemž můžete vstřebávat panorama přes úžinu Raasay až k britské pevnině.
Hlavní atrakcí poloostrova Trotternish je Quiraing, surrealisticky působící oblast se skalními věžemi a srázy vzniklá v jurském období. Jedná se o unikátní terén, který můžete snadno projít pěšky během několika hodin. Dobře vyšlapaný pěší okruh začíná na parkovišti na vrcholku Staffin a vede do Uigu.
Silnice A855 objíždí špičku poloostrova, vede kolem ruin hradu Duntulm a dále, kde se dostanete k Muzeu života na ostrově (Skye Museum of Island Life), což je zachovalá původní vesnice z tradičních doškových chalup.
Silnice poté zahne na jih a prochází zálivem Uig Bay. Pokud to počasí dovoluje, plují odtud trajekty na Vnější Hebridy - to kdybyste se opravdu chtěli podívat mimo obvyklé turistické trasy.
Pár kilometrů na jih od Uigu vede silnička do Fairy Glen, zvláštní miniaturizované krajiny s oblými kopci, stolovými věžemi a s maličkým jezerem u silnice. Dobře se dívejte po zdejších skalních věžích.
Cuillins Hills
Cuillins Hills s rozeklaným pohořím, mlhou zahalenými vrcholky a s děsivě vyhlížejícími úseky holé skály představují nejimpozantnější pohoří britských ostrovů. Patří k nim 12 munro, skotských hor s výškou nad 3000 stop (914 m), které jsou však určeny ke slézání pouze pro zkušené horolezce.
Pokud nejste natolik zkušení, mnoho místních týmů nabízí odbornou pomoc pro ty, kdo chtějí zkusit štěstí na vyšších stezkách, anebo se dokonce pustit do náročného dvoudenního překročení pohoří Cuillin.
Pokud visení na provazu nad strmou propastí a šplhání na hromady suti není Vašim šálkem kávy, nemusíte zoufat. V Cuillins se nachází také spousta skvělých méně náročných tras, z nichž většina začíná ze severu v Sligachanu nebo z jihu v Glenbrittle.
Dobrou zkoušku pak představuje 9,6 km dlouhý namáhavý výstup z tábořiště v Glenbrittle na Coire Lagan. Odtud pak dalekohledem můžete pozorovat horolezce šplhající po okolních útesech.
Pokud to ve Vás probudí chuť na další dobrodružství, můžete zvážit cestu k Loch Coruisk, což je nejodlehlejší místo obklopené hradbami tyčících se vrcholků. Dostanete se sem pěšky z Kilmarie, je to však opravdu náročná túra dlouhá téměř 9 km, takže nic pro lidi slabé či bázlivé. Další možností je nastoupit na tradiční vyhlídkový člun Misty Isle, který vyplouvá z Elgolu šest dní v týdnu.
Waternish, Dunvegan a Duirinish
Poloostrov Waternish na severozápadě ostrova Skye má krvavou historii, což však na první pohled nelze poznat. Dnes tohle někdejší sídlo klanu MacLeodů představuje líheň umění a řemesel. Zde seženete ty nejlepší koberečky z ovčího rouna a můžete se dokonce podívat, jak se vyrábějí, při prohlídce koželužny ve Skye Skins.
Waternish je místem, kde stojí nejstarší hospoda na ostrově Skye, což je Stein Inn z 18. století, která zabírá vynikající místo na břehu jezera Loch Bay. Je to místo s historickou atmosférou a s pohodlnými, neokázalými pokoji, s příjemným barem, dobrým jídlem a malou pivní zahrádkou, kde můžete pobýt, když je pěkný den.
Jižně na poloostrově Waternish se dostanete k Dunveganu, sídlu významnému tím, že se zde nachází nejdéle nepřetržitě obydlený hrad ve Skotsku. Postaven byl na skalnatém výčnělku v Loch Dunvegan a coby někdejší klanové sídlo MacLeodů představuje hlavní atrakci ostrova.
Na hradě Dunvegan se v průběhu času zdržovali také někteří prominentní hosté a historické postavy, např. básník Samuel Johnson, Flora MacDonald, Sir Walter Scott nebo britská královna Alžběta II.; hrad je plný zděděných starožitností a obklopený nádhernými formálními zahradami.
Silnice A844 západně od Dunvegan vede kolem přední gastronomické atrakce ostrova, kterou představuje The Three Chimneys. Tato restaurace ověnčená mnoha cenami se nachází ve venkovském domku a zasloužila si tak dobrou pověst, že je potřeba rezervace dlouho předem, abyste si zde zajistili stůl. A kdo má peněz skutečně nazbyt, může se ubytovat přes noc v některém ze zdejších luxusních pětihvězdičkových pokojů.
Pokračujte na západ přes osadu Glendale, dokud neuvidíte ukazatele směrem k Neist Point, což je nejzápadnější výběžek ostrova Skye. Je to magické místo s fotogenickým majákem na vrcholku strmého útesu shlížejícího přes Minch až k Vnějším Hebridám.
Cesta sem stojí za to už je pro pocit odlehlosti, je to však zároveň nejlepší místo na ostrově pro pozorování velryb, delfínů, sviňuch a vyhřívajících se žraloků. A když slunce zapadne, vzduch oživne křikem hnízdících ptáků, jako jsou terejové, alkouni, alky a kormoráni.
Zbytek ostrova
Metropolí ostrova je město Portree, které rovněž stojí za návštěvu. Kromě procházek po malebném přístavu, jenž je lemován pestrými barevně natřenými domy, je Portree také dobrým místem, kde si můžete nad kávou prostudovat mapu nebo se vydat na lodi (např. MV Stardust) za pozorováním mořského života v úžině Raasay. Najdete zde také dobrý výběr ubytování typu B&B.
Centrum The Aros Experience na okraji města je kombinací návštěvnického centra, obchodu s dárky, restaurace, divadla a kina. Zájemci o pozorování ptactva zde ocení především živý kamerový přenos z hnízd orlů mořských a volavek.
Zcela v dolní části ostrova Skye se nachází Sleat, nízko položený poloostrov, který postrádá pestřejší topografii středu a severu ostrova, avšak přesto se může pochlubit krásnými lesními pěšími stezkami, možností túr na odlehlé majáky a výhledy přes úžinu Sleat až ke Knoydartu.
Zdejší hlavní atrakci představuje Muzeum ostrovů (Museum of the Isles), které je součástí Clan Donald Skye u Armadale, což je 20 000 akrový pozemek, na kterém se nachází hrad, zrestaurované zahrady a návštěvnické centrum. Samotné muzeum pak objasňuje komplikovanou historii klanů na tomto odlehlém výběžku Skotska