Dovolená na kole – Dunajské luhy
Přírodní lužní les se v bezprostřední blízkosti Bratislavy zachoval i na levém břehu Dunaje, na území Podunajské Biskupice. Objevovat tuto lokalitu můžete objevovat i v sedle kola.
Dunajské luhy a jiné zajímavosti
Dunaj je odpradávna tvůrcem pozoruhodné přírodní krajiny, která, s trochu přimhouřenýma očima připomíná tropický prales. Navzdory velkým zásahům člověka do její struktury se také v horní části Žitného ostrova podařilo zachránit alespoň zbytky nádherného luhu, který je součástí Chráněné krajinné oblasti Dunajské luhy. Chráněné území se dělí na pět samostatných částí a právě Biskupické luhy patří pro svou nešťastnou polohu u průmyslových a stavebních pozemků k nejvíce ohroženým. Najdete zde například přírodní památku Panský díl, přírodní rezervaci Gajc, Kopačevský ostrov a Topolové hony nebo chráněné areály Bajda a Myslivecký les.
Tato trasa patří mezi nenáročné cyklistické okruhy, které vedou po dobrých cestách s nížinným profilem a jednoduchou orientací. V první části vás trasa povede lesním terénem, ve střední a závěrečné části po hrázi a silnicích s asfaltovým povrchem. Orientačně nenáročná trasa je nejvhodnější pro trekingová kola. Vzhledem k tomu, že zčásti vede i po turisticky značených lesních cestách a naučné stezce, kde můžete potkat více pěších turistů, je třeba pamatovat na zvýšenou pozornost a ohleduplnost.
Nejvhodnějším začátkem cyklistického okruhu dunajskými lužními lesy je u malého parkoviště u restaurace Marina. První 2 kilometry pojedete pohodlně po Dunajské cyklistické cestě na jih po dunajské hrázi, kde kromě cyklistů potkáte i on-line bruslaře. Z hráze potom po 2 kilometrech u malého bufetu Jamaica odbočíte doleva, a asfaltovou lesní cestou přijedete na malou křižovatku, kde odbočíte doprava. Dále budete následovat modrou turistickou značku. Tato cesta, kterou jsme vám teď popsali je totožná s trasou naučného chodníku Biskupické lužní lesy.
Po chvilce přijedete na území přírodní rezervace Panský díl, která chrání vzácnou lesostepní vegetaci. Společenství zdejší dunajské hložiny se považuje za evropský unikát s výskytem několika vzácných druhů rostlin, zejména orchidejí. Podobný charakter má i další přírodní rezervace na trase - Kopačevský ostrov. Jde o částečně zachovaný měkký vrbově-topolový lužní les s přechodem do jasanovo - jilmového porostu, lesostepních až stepních společenství, které se nacházejímezi Dunajem a Biskupickým ramenem.
U mrtvého dunajského ramene, který velkým obloukem od východu ohraničuje lužní lesy Vlčího hrdla, se vaše cesta zatočí doprava a přiblížíte se do bezprostřední blízkosti derivačního kanálu vybudovaného pro účely Vodního díla Gabčíkovo. Pokračovat budete skoro paralelně s kanálem k přírodní rezervaci Gajc. Je to biotop stepní vegetace, který bezprostředně hraničící s lužním lesem. Kromě toho je tato oblast zajímavá i díky výskytu vzácných orchidejí.
Na rozcestí u rezervace odbočíte doleva na pevnou lesní cestu, která vede vedle Borové. Kousek za Borovou potom odbočíte doprava na další pevnou lesní cestu, po níž se dostaneme k Topolové. Tam končí asfaltová cesta, která vede od Podunajských Biskupic. Tabule naučného chodníku vás upozorní, že jste se ocitli v sousedství přírodní rezervace Topolové hony kterou zde vyhlásili na ochranu suchomilných doubrav.
Dále trasa neustále sleduje naučnou stezku na jih, až dojedete k poslednímu chráněnému území „Bajda“, kde po mostě přejedete na druhou stranu a budete pokračovat po asfaltové cestě, která vede po hrázi. Je to součást Dunajské cyklistické stezky. Pořád budete sledovat modrou turistickou značku, která ale končí v Klinkovu. Tam budete dále po hrázi pokračovat k dalšímu mostu a po krátké jízdě si můžete odpočinout u starobylého románského kostela sv. Kříže. Nádherný je i interiér kostela.
Jakmile si odpočinete, tak budete pokračovat po žlutě značené cyklostezce, která směřuje na sever do Dunajské Lužné. Dále budete pokračovat směr Malý Dunaj a po cyklistické stezce přijedete ke sportovnímu přístavu a restauraci Marina, kde se můžete občerstvit.