Na dovolenou po slovenských hradech
Milovníci historie a ti, kteří se zajímají o architekturu, si přijdou na své i u našich sousedů – na Slovensku. Území země totiž pokrývá poměrně slušné množství atraktivních hradů a zámků, a ty nejzajímavější z nich spolu s pověstmi a legendami, které o nich kolují, si představíme v tomto článku.
Čachtický hrad
Mezi nejznámější hrady Slovenska patří Čachtický hrad, přestože dnes je z něj jen poměrně zachovalá zřícenina. Nejvíce se proslavil svou historií, konkrétně "krvavou hraběnkou" Alžbětou Báthoryovou. Alžběta, nazývaná také Čachtická paní, byla uherskou kněžnou. Podle některých historiků byla nejznámější masová vražedkyně v slovenských a maďarských dějinách.
Alžběta pocházela z rodu Báthoryů, který patřil mezi bohaté rody Uherska. Podle legendy jejich předek zabil draka, proto měl tento rod v erbu tři dračí zuby. Čachtická paní se zapsala do historie jako "tyranka a vražedkyně"nevinných dívek, které týrala a zabíjela proto, aby zůstala navždy mladá a krásná. Naposledny nás o opaku jejího konání přesvědčoval Juraj Jakubisko ve stejnojmenném velkofilmu Báthory. Co je pravda, se již asi nikdy nedozvíme, ale musíme uznat, že kouzlo tajemnosti kolem Čachtického hradu přetrvává dodnes.
Hrad Beckov
Dalšími zajímavými skvosty západního Slovenska patří i hrad Beckov, který se vypíná na hradní skále v blízkosti obce Beckov. Hrad prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, a pověst říká, že hrad vznikl jako dar jistého velmože svému šaškovi Beckovi. Po dostavbě se ale hrad velmoži tak zalíbil, že si ho chtěl nechat. Jeho šašek s tím souhlasil, ale pod podmínkou, že hrad bude nést jeho jméno.
Hrad Lietava
Na středním Slovensku je zajímavým hradem hrad Lietava, který se nachází v obci se stejnojmenným názvem. I tento hrad má svou historii. Jeho kořeny sahají k "panu Váhu a Tater" , Matúši Čákovi Trenčianskému, který hrad vlastnil. Jistý čas ho měl v držbě i palatin Thurzo díky sňatku s paní hradu. O hradě se povídá několik pověsti. Jedna z nich hovoří o útoku Tatarů na obyvatele obce Lietava. Ti se ale spolu se svým knězem schovali do kostela. Odtud je Tataři ale vyvlekli a nutili je vzdát se své víry. Kdo tak neučinil, toho shodili z hradního vrchu dolů, kde byly ostré kůly. Totéž udělali i s knězem. Tomu se ale podařilo zachytit se o keř, a tak se skryl a zároveň i zachránil. Tataři když nenašli tělo kněze, se zalekli a z Lietavy odešli.
Oravský hrad
Historie Oravského hradu je také spjata s osobou Juraje Thurza. Ten uzavíral manželství s více majetnými ženami. Mezi ně patřila i Alžběta Czoborová. Ta slíbila svému manželovi, že během jeho nepřítomnosti bude dohlížet na hrad. Tento slib "prý" plní dodnes.
Spišský hrad
Mezi nejzajímavější hrady na Slovensku můžeme nepochybně zařadit i Spišský hrad, který je zapsán v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jde pravděpodobně o největší hradní komplex ve střední Evropě. Historie hradu se spojuje s rody Zápolských, Thurzovců a Čakovců. Místní legenda říká o krásné Hedvice, sestře pana hradu, která kvůli nesplnění svého slibu byla sťata. A i v dnešní době se prochází po hradbách Spišského hradu se svazkem klíčů od něj.