Nízké Tatry na Slovensku
Když se někde řekne "slovenské hory" hned každého v mysli napadnou Tatry. Ty se dělí, ale dělí na Východní nebo Západní nebo samotné Vysoké Tatry a Belianské Tatry.
Při tom všem dělení se ale většinou zapomíná na Nízké Tatry, které se svou krásou rovnají svým větším příbuzným.
V některých oblastech Nízké Tatry dokonce ostatní velikány na Slovensku předčí. Největším národním parkem Slovenska je NP Nízké Tatry (NAPANT), který má rozlohu 205 085 ha včetně ochranného pásma.
Největší jeskynní systém nehledejte nikde jinde na Slovensku, ale tady v Nízkých Tatrách. Demänovský jeskynní systém je tvořen zhruba 30 jeskyněmi, a dosahuje délky zhruba 36 kilometrů.
Mezi nejkrásnější turistické cíle, které můžete v Nízkých Tatrách navštívit, patří: Chopok, Ďumbier a Kráľovou hoľu. Po fyzické stránce jsou tyto cíle náročnější, ale výhled z jejich vrcholu určitě stojí za tu námahu.
Asi nejznámější středisko turistiky a zimních sportů v tomto pohoří je Jasná. Nachází se v Liptovské kotlině, a hlavním přístupovým bodem je město Liptovský Mikuláš. Navštívit ji můžete během letních i zimních měsíců. Vždy to stojí za to.
V zimě se nadšenci lyžování mohou "vyřádit" na severní a jižní straně Chopku. Najdou zde až 45 kilometrů upravených sjezdovek určených jak pro začátečníky, tak i zkušené lyžaře.
Jednou z nejkrásnějších přírodních památek Nízkých Tater je Vrbické pleso, které se nachází v nadmořské výšce 1 113 m n m v západní části Demänovské doliny. Pleso vzniklo při tání ledovce na severních svazích Chopku a Dereše.
Je to morénové jezero. To znamená, že vzniklo v části, kterou vyhloubila moréna (skalní suť). Při tání ledu se voda v této části nahromadila a později došlo k zahrazení jiným přírodním materiálem.
I proto řadíme Vrbické pleso mezi morénová jezera, které jsou typické velkou rozlohou, malou hloubkou a malebnými břehy. To dokazuje i toto pleso, které se rozkládá na ploše 0,69 ha, dosahuje hloubky 8 m, délku má 115 m, a šířku 62 m.
Okolí je zpřístupněno turistickými stezkami, a od roku 1975 je pleso chráněno jako přírodní památka s nejvyšším, pátým stupněm ochrany.
Je velká škoda, že v současné době dochází k zmenšování Vrbického plesa. Pomocí naučného chodníku a informačních tabulí slouží jezero a jeho okolí na vzdělávání žáků základních škol.
Pokud byste chtěli vidět širší okolí této přírodní krásy, můžete si vybrat na jednu ze tří turistických stezek. Každá z nich má výchozí bod na Vrbickém plese.
První trasa vede po modré značce dále přes Repiská až do Demänovské jeskyně svobody. Druhou trasou půjdete po žluté trase až na Tri vody. A ta poslední trasa pokračuje žlutou značkou od Tří vod na Sedlo Poľany.
Slovenské hory jsou moc krásné, a stojí za to je poznat.