Zapomenuté skvosty Slovenska
Východní část Slovenska patří mezi nejkrásnější části země. Známý je ovšem fakt, že kvůli horší dopravní dostupnosti zůstávají některé ať už kulturní či přírodní památky "v zapomnění", což je opravdu škoda, neboť stojí za vidění.
Gejzír v Herľany
Mezi takové památky například patří i Herlianský gejzír. Tato jedinečná národní přírodní památka se nachází v obci Herľany, nedaleko Košic. Jde o vzácný studený gejzír, který je od roku 2002 na předběžném Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Zajímavý je tím, že je jedním ze dvou studených gejzírů v Evropě, druhý gejzír se nachází v německém Andernachu. Podobné gejzíry jsou ještě na Islandu, kde za nimi cestují tisíce turistů.
Erupce Herlianského gejzíru způsobuje oxid uhličitý, který vystupuje z geologického podloží, podél tektonických zlomů. Gejzír samovolně stříká vodu do výšky 7 až 15 metrů s periodou 32 až 40 hodin. Každá erupce trvá přibližně 25 minut.
Muzeum Andyho Warhola, Medzilaborce
Mezi na Slovensku poměrně zapomenuté skvosty patří i muzeum v Medzilaborcích - Muzeum Andyho Warhola a jeho moderního umění. Je to celkem škoda, protože Andy Warhol představoval ve své době osobnost světového formátu. Tento malíř i grafik se narodil v Pittsburghu ve Spojených státech amerických, ale jeho kořeny pocházejí z východního Slovenska, konkrétně z vesničky Miková.
Muzeum představuje tvorbu Andyho Warhola, ale i jeho syna Paula Warhola, který se stal profesionálním výtvarníkem a ilustroval dětské knihy. Najdete zde ale i cenné autentické materiály o původu Andyho Warhola.
Střed Evropy, Kremnické doly
Na středním Slovensku v Kremnických vrších najdete obec Kremnické dolu. Ta je známá nejen svou historií a hornickou činností, ale i tím, že se zde nachází geografický střed Evropy. Konkrétně u římskokatolického kostelu sv. Jana Křtitele. Hornická činnost v této obci sahá až do 13. století, kdy se zde těžilo zlato a jiné drahé kovy.