Vánoce a Silvestr v Barceloně
Jen málo míst na světě má ve vánočním období podobnou sváteční atmosféru jako malebné středověké jádro Barcelony. Vánoční období zde trvá až do Třech králů, tj. 12 nocí.
I ty nejužší uličky zaplaví barevná světla a celé rodiny vycházejí ven, aby nasály sváteční atmosféru, prohlédli si obrovský betlém na Plaça Sant Jaume a pochutnali si na voňavých pečených kaštanech v kornoutu, které se opékají na roštech přímo na ulici.
Velké lákadlo pro děti představuje kluziště na Plaça Catalunya , kde se nachází i menší kluziště pro začátečníky.
Nákupy
Hlavní nákupní trasy, Passeig de Gràcia a Rambla de Catalunya v Eixample a Portal de l'Angel v Barri Gòtic, jsou v tuto dobu obzvlášť rušné a okázale vyzdobené, avšak pravou vánoční atmosféru najdete na Fira de Santa Llúcia, vánočním trhu, který se táhne kolem gotické katedrály.
V každém betlému zde naleznete malou dřepící postavičku caganera, jehož přítomnost zajišťuje štěstí v příštím roce. Také zde uvidíte ozdobené poleno caga tió, které stojí na dvou nohách a jeden jeho konec nese veselou tvář a tradiční katalánskou čepici barretina.
Poleno se přikrývá dekou a každý večer „krmí“ až do Vánoc, kdy ho děti bijí klacky a zpívají přitom roztomilé popěvky o kakání, pak se deka smete a hle - poleno „vykakalo“ hromádku sladkostí, oříšků a malých dárků!
Těsně před Vánoci
Španělé jsou nadšenci do loterií a téměř každý si 22. prosince kupuje los (nebo ho aspoň sdílí - je to ďábelsky složitá záležitost) do loterie El Gordo. Nejvyšší ceny jsou neuvěřitelně vysoké, avšak ty menší se dělí takovým způsobem, že šance je naprosto mizivá.
O víkendu před Vánocemi probíhá velmi oblíbené každoroční představení Händelova Mesiáše v bazilice Santa Maria del Mar v Bornu, kde se pak také koná na Štědrý den půlnoční mše zde nazývaná Misa de Gallo (kohoutí mše).
Štědrovečerní večeře
Velká hostina v rodinách probíhá na Štědrý den (Nochebuena) a i když v posledních letech na oblibě získává také krocan, klasické menu se skládá z velké hromady masa carn d'olla, které se pomalu vaří celé hodiny a kterému předchází polévka, vývar (escudella) s velkými těstovinovými mušličkami nazývanými galet.
Veškeré zbytky masa se pak použijí na cannelloni podávané na druhý svátek vánoční (Sant Esteve). Kromě toho je populární mořský okoun, mořské plody a velká solená šunka, která se krájí až vedle stolu. Co se týče sladkostí, nutností je turrón, tlusté špalky nugátu, který však může nahrazovat také čokoláda, marcipán nebo sladké syté žloutkové cukroví.
Dárky zde nenosí Ježíšek ani postava podobající se Mikuláši a obvykle se dávají až na Tři krále (viz. níže), to však neplatí vždy a všude.
První svátek vánoční
Zatímco ve většině zemí bývá zvykem Vánoce trávit doma a Silvestra s přáteli, ve Španělsku je to naopak, takže většina restaurací a barů je na první svátek vánoční ověřená a plná. Mnohé z nich nabízejí svá obvyklá jídla, jen v trochu vylepšené verzi, avšak nejedná se o žádné speciální sváteční pokrmy. Ulice bývají plné života a stejně tak i přístav Port Vell, kam si lidé každoročně chodí společně zaplavat.
Silvestr a Nový rok
Silvestr zde odstartuje běh Cursa dels Nassos, ne zcela vážně míněný polomaraton, který vždy přitáhne tisíce účastníků. Pozdější večeře se jí s rodinou, avšak pro turisty zůstane většina restaurací otevřená, mnohé se speciálním svátečním menu, takže je důležité si zařídit rezervaci dostatečně v předstihu.
Jak se bude blížit půlnoc, zkontrolujte si spodní prádlo – měli byste mít na sobě červené, abyste měli šťastný a úspěšný příští rok. Také u sebe musíte mít 12 hroznových kuliček, které si o půlnoci budete házet do pusy, jednu kuličku s každým úderem hodin. Nejlepší je tohle provádět na Plaça Catalunya.
Pak teprve začne skutečná zábava, která se potáhne až do dalšího dne. Kluby se otevírají až po 2 hodině ranní, takže budete mít dostatek času, abyste pročesali okolní bary a podívali se po nějakých slevových letácích, bez kterých je vstupné mnohem vyšší než jindy. Také často dostanete slevu, když přijdete ještě před 2 hodinou.
Zbytek Nového roku se pak většinou prospí, s výjimkou odvážných plavců z Club Natació Atlètic nořících se v poledne do Medu na první plavání v roce; v případě zájmu se k nim můžete také připojit.
Tři králové
Dvanáctá noc svátků, 5. leden, je den, na který se hodné děti těší (zatímco zlobivé děti u nohou postele najdou hromadu uhlí, které však dnes nejčastěji bývá z cukru).
Kolem 5. hodiny odpolední dorazí Tři králové na plachetnici do přístavu, kde je přivítá starosta, a pak pomalu procházejí městem ve velkolepém průvodu alegorických vozů a vyhlížejícím davům házejí náruče sladkostí. Jejich pážata vybírají od dětí dopisy se seznamem přání na dárky, které pak dostanou v hloubi noci.
Doma se následně podává skvělé jídlo zakončené roscónem, velkým koláčem ve tvaru koblihy pokrytým kandovaným ovocem a skrývajícím různá překvapení. Když najdete malé svaté figurky, znamená to štěstí, avšak ten, kdo najde suchou fazoli, je povinen za roscón zaplatit.
Následující den (Dia de Reis) je státním svátkem a znamená konec období svátků a počátek výprodejů.