Švýcarský Curych
Curych často působí dojmem, že se jedná o sterilní bankovní město - to však zdaleka neodpovídá skutečnosti. Přestože je domovem jedné z největších burz na světě a je finančním motorem Švýcarska, stačí se o kousek vzdálit od cen akcií a naleznete živé město sledující aktuální trendy.
Vydejte se na chvíli do západního Curychu za lidmi, kteří jdou s módou. Někdejší sklady a viadukty dnes nabízejí centra umění a řemesel a svérázné butiky. Na ulici Langstrasse, což je pověstná oblast „červených luceren“, si můžete také zakoupit značkovou kabelku nebo něco na sebe.
Hlučnější povaha Curychu se projeví při každoroční Street Parade, obří technoparty s DJ, reproduktory a tanečníky, která prochází městem; při ní nespatříte jediného bankéře v kravatě.
Ve čtvrti Niederdorf na východním břehu naleznete středověké uličky zaplněné ruchem z nárožních kaváren, módních výčepů a restaurací světové úrovně. Snadno můžete strávit celé odpoledne vstřebáváním zdejší poklidné atmosféry, především pak v létě, kdy na břehu řeky panuje plážová atmosféra.
Také zima však svá kouzla. Pod sněhovou pokrývkou jsou kamenné uličky, kašny a úžasné architektura Starého města jako stvořené pro tahy malířova štětce.
Zájemci o nakupování ocení Curych po celý rok, především díky luxusním butikům na Bahnhofstrasse, která je centrem nákupů. Přitom se už nejedná o destinaci jen pro společenskou smetánku: ve skrytých uličkách naleznete spoustu zajímavých obchůdků, kde si přijde na své každý.
Město ležící na řece Limmat u severního výběžku Curyšského jezera a je největší ve Švýcarsku. Také jeho architekti byli velkorysí: prohlédnout si zde můžete kostely Fraumünster a Grossmünster, které stojí naproti sobě na opačných stranách řeky.
Až budete mít dost pestré škály restaurací, prvotřídních muzeí a pulzujícího nočního života, můžete se vydat na nedalekou horu Üetliberg nebo na výlet na člunu po Curyšském jezeře; třeba už jen proto, abyste se mohli vydýchat, než se znovu ponoříte do radostí města.
Cestování do Curychu
Letecky
K aeroliniím nabízejícím lety do Curychu z Velké Británie patří British Airways, easyJet a Swiss. Levné lety jsou k dostání po celý rok, především pokud si letenku rezervujete s dostatečným předstihem. Přímé lety z USA nabízí American Airlines, Delta, Swiss a United.
Doba letu: z Londýna 1 hodina 40 minut, z New Yorku 7 hodin 40 minut, z Los Angeles 11 hodin 20 minut, z Toronta 7 hodin 45 minut, ze Sydney 24 hodin (včetně mezipřistání)
Letiště Curych (ZRH); nachází se 13 km severně od Curychu
Po silnici
Švýcarský silnice jsou všeobecně dobré, horské trasy však někdy mohou být úzké a klikaté. V zimě je potřeba mít řetězy a/nebo sněhové pneumatiky; po silném sněžení mohou být některé trasy uzavřeny. Na tel. č. 163 se dozvíte informace o aktuálních podmínkách na švýcarských silnicích.
Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. K řízení stačí Váš národní ŘP. Maximální povolená rychlost je na dálnicích 120 km/h, na dvouproudové dálnici 100 km/h, na hlavních silnicích 80 km/h a ve městech 50 km/h. Na menších/vedlejších silnicích mají přednost vozidla jedoucí do kopce.
Zelené tabule s číslem silnice značí expresní dálnice podléhající mýtu, kde musíte mít viditelně umístěnou známku o zaplacení mýtného. Tu si můžete objednat předem online na http://rail.myswitzerland.com). Známky platí 1 kalendářní rok.
Ve Švýcarsku naleznete dvě motoristické asociace: Touring Club Suisse (TCS) a Automobil Club der Schweiz (ACS); poruchová služba: TCS nebo ACS.
Trasy: silnice A1 prochází okrajovou částí Curychu na své cestě ze Ženevy a Bernu do měst Winterthur a St Gall(en). Dále se napojuje na E43 v německém Lindau a pak na E54 do Mnichova. Silnice A3 vede kolem jihozápadního břehu Curyšského jezera z Lucernu (po A4), Churu a Sargansu. Silnice E17 vede na jih z Basileje do Curychu, zatímco silnice A51 spojuje Curych s letištěm.
Doba cesty: z Basileje 1 hodina 15 minut, ze Ženevy 3 hodiny, z Mnichova 3 hodiny 30 minut
Autobusy
Dopravce Eurolines provozuje autobusové spojení do Curychu z destinací v celé Evropě. Pravidelné spoje PostBus provozované Švýcarskou poštou míří do většiny švýcarského venkova.
Vlakem
Pravidelné vlaky jezdí do/z významných švýcarských center (včetně Bernu, Ženevy, Basileje a Lucernu) a kromě toho je k dispozici také vynikající mezinárodní spojení. Rušné hlavní nádraží (Hauptbahnhof) v Curychu pochází z roku 1871 a nachází se na Bahnhofplatz.
Rychlovlak InterCity Express (ICE) jezdí mj. z německého Stuttgartu, Frankfurtu a Hamburku. Vlaky CityNightLine odjíždí z Amsterdamu, Berlína, Hamburku a Prahy a do Curychu přijíždí vždy ráno. K dalším přímým spojům patří vlaky z Paříže a Vídně.
Švýcarské federální dráhy Schweizerische Bundesbahnen (SBB) poskytují většinu spojů v železničním systému Švýcarska.
Doba cesty: ze Stuttgartu 3 hodiny, z Frankfurtu 4 hodiny, z Hamburku 7 hodin 35 minut, z Paříže 4 hodiny, z Vídně 7 hodin 50 minut, z Amsterdamu 11 hodin 30 minut (nočním vlakem), z Berlína 11 hodin 15 minut (nočním vlakem), z Hamburku 11 hodin 35 minut (nočním vlakem).
Některé atrakce Curychu:
Turistická kancelář: Zürich Tourismus, Curyšské hlavní vlakové nádraží, Central, Zurich, 8001, Švýcarsko
- Curyšská galerie a muzeum umění (Kunsthaus Zürich)
- Muzeum Rietberg
- Fraumünster – katolický kostel s vitrážemi od Marca Chagalla
- Grossmünster – protestantský kostel
- Muzeum současného umění (Migros Museum für Gegenwartskunst)
- Švýcarské národní muzeum (Schweizerisches Landesmuseum)
- Curyšská zoo
- Botanická zahrada
- Bruno Weber Park - muzeum sochařství
- Üetliberg - vrchol u Curychu
- Curyšské muzeum hraček (Zürcher Spielzeugmuseum)