Spící město Mdina
Středomoří nás odjakživa láká mnohými krásami, a na maličkém ostrově Malta se jejich soustřeďuje hned několik. V následujících řádcích vás zavedeme do jedné z nich, do tajemného a úchvatného středověkého osídlení "Spícího města", Mdina.
Zapomeňte zde na pouliční ruch, či stres. Do Mdiny, která byla v minulosti hlavním městem Malty, se jezdí vysloveně za relaxem a vychutnávat kouzelný klid. Název v sobě spojuje několik kultur, které ovlivnily historii středomořského ostrova. Počátky města sahají přibližně 4 000 let zpět do historie a jeden z místních průvodců, John Farugga říká, že spíše než vzniklo pojmenování Mdina, se město i celá Malta volali Melita (římský název).
Historický i kulturní vývoj ostrova poznamenaly četné arabské výboje, proto není divu, že Malťané arabštině dobře rozumí. "Když sem v 9. století přišli Arabové, přejmenovali město na Mdina a spojili ho s nedalekým předměstím Rabat. Araby v 11.století vystřídali Normané.
Označení Rabat zůstalo předměstí Mdina dodnes. Mdina a vlastně celá Malta si navzdory různým kulturám a vlivům, které se zde během tisíciletí mísily, zachovaly křesťanský charakter.
K branám města se můžete například z hlavního města La Valletta dovézt kromě klasických dopravních prostředků i na kočárech, které zde jezdí v pravidelných intervalech jako jedna z turistických atrakcí. Úzké uličky Mdiny připomínají italské středověká městečka. V dvoupatrových domech s barokními rysy žije dohromady jen cca 800 obyvatel. Vstupní dveře jsou většinou dvoukřídlé, masivní a prý nebývá jednoduché je otevřít. Prohlídka Mdiny trvá v průměru dvě-tři hodiny, ale pokud zůstanete ve městě i déle nudit se určitě nebudete.
V centru upoutá vaší pozornost chrám svatého Pavla a kromě něj zde najdete několik kaplí, menších kostelů a paláců. Unikátem je zde Katedrální muzeum, které patří mezi nejlepší náboženské muzea Evropy.
V maličkých obchůdcích zde nabízejí turistům různé suvenýry, jako například nádherně malované výrobky ze skla. Co zde nesmí určitě chybět, jsou různé šperky a ozdoby. Ale pozor nejde o levnou trhovou bižuterii. V tamních "klenotnictvích" vám nabídnou velký výběr drahokamů a výrobků ze zlata. Během vaší návštěvy vám místní prodavač představí i tzv. maltské skvosty: maltské kříže, které jsou z 18 - karátového zlata. V nabídce mají samozřejmě i více karátové, nebo stříbrné. Nechybí ani drahokamy a granáty; modré, červené, jednoduše jaké jen chcete, jen si vybrat:-).
O drahé perly má často zájem zejména něžné pohlaví. Vždyť která žena nezatouží, aby se některá z takových vzácností nevynímala na její ruce či hrudi. Některé obchůdky zde lemují makety rytířů v historickém brnění.
Toto město ale žije zejména dějinami, což vám poví každý průvodce. Kdo má rád historii, starobylé město Mdina ho uvítá s otevřenou náručí. Ve středověku byla Mdina několik století centrem a sídlem maltské šlechty. Stala se dokonce i součástí španělského království. V 17. století pověřil císař Karel V. správou Malty velkého mistra z řádu maltézských rytířů - Vilheta. Ten jí spravoval právě z Mdiny. Město se nevyhnulo ani útokům loupeživých pirátů, kteří si dělali zálusk na jeho poklady. V té době ho postihlo i rozsáhlé zemětřesení a značně ho poškodilo. Důležité historické události si jeho obyvatelé připomínají dodnes. Jednou ročně tam jako vzpomínku na některé z nich pořádají pochod v historických oděvech.
K historii patří i romantika. Romantickou atmosféru dob dávno minulých byste mohli zažít například v zachovalé restauraci z 15. století. Pokud navštívíte Mdinu s milovanou osobou určitě ji tam zaveďte, a pozvěte ji na oběd či večeři. Sáhnete přitom hlouběji do kapsy, ale dobová atmosféra stojí za to.
Z městských hradeb, které Mdinu obklopují, je úžasný výhled prakticky na celý ostrov. Slunce nad hlavou, klid na duši, historie a romantika - to všechno jsou věci, pro které se toto starobylé město na Maltě vyplatí navštívit.