Dovolená v městě tradic – Soluni
Pokud jste byli v Aténách, viděli jste metropoli Řecka, někteří ale říkají, že to není všechno. Řecká republika má údajně ještě jedno hlavní město. Leží výše než Athény a Češi ho určitě znají, protože naše historie je s tímto město úzce spjata. V Soluni Čechy také znají a říkají, že by nebylo špatné, kdybychom častěji zavítali do rodiště slavných soluňských bratří Cyrila a Metoděje.
Soluň nebo Thessaloniki, je druhé největší město Řecka a je v něm druhý největší řecký námořní přístav. Žije tam více než milion obyvatel. Založil ho jeden z velitelů slavného Alexandra Makedonského - makedonský král Kassandra. Městu se strategickým přístavem dal název Thessaloniki, podle jména své manželky, sestry Alexandra Velikého.
Když padla Makedonie říše, Soluň se dostala pod správu Římanů. Později byl jedním z nejdůležitějších měst v Byzantské říši, vzdělanostní a kulturní centrum dnešního Řecka. Právě odtud se vydali učenci Konstantin a Metoděj, kteří odešli na Velkou Moravu a vytvořili pro naše předky písmo. Cyril a Metoděj mají v Soluni i chrám, který na jejich památku místní lidé postavili. Tento chrám ale nepatří k největším soluňským turistickým atrakcím. Není však vyloučeno, že se jím, možná i s větším přílivem Čechů do Soluně stane.
Turisté zde nejvíc navštěvují historické centrum města. Jednou z nejznámějších pamětihodností Soluně je Bílá věž. Postavili ji v 15. století Turci, aby chránila přístav ve městě. Než dostala název Bílá věž, měla mnohem neslavnější pojmenování - Krvavá věž nebo Červená věž. Turci, kteří nad Řeckem dlouho vládli, tam věznili mnoho Hellénů. Věž sloužící jako pevnost se stala smutně známá krutostí a bezohledností, kterou používali osmanští dozorci. V roce 1826 tam dokonce došlo k velkému masakru vězňů.
Když v roce 1912 ovládlo Řecko během tzv. Balkánské války Soluň, věž zvenčí přemalovali na bílou, a proto dostala současný název. Bílou věž domácí uctívají jako symbol řecké suverenity v regionu Makedonie. Zajímavostí je, že na řeckého krále Jiřího prvního spáchali atentát nedaleko věže v březnu 1913. Návštěvníci Soluně si mohou prohlédnout historickou budovu zevnitř prakticky každý den.
Další významnou památkou je chrám svatého Aghios Dimitrios. Je to monumentální bazilika, která si toho opravdu hodně pamatuje. První kostel v rozlehlém chrámovém komplexu pochází z třetího století po Kristu. Postavili ho na základech římských lázní. Baziliku, která pochází z pátého století, zachvátil o dvě stě let později požár a shořela. Byla znovu postavena a po osmanské invazi ji Turci přeměnili na mešitu. Až v 20. století při zániku Osmanské říše se opět dostala do křesťanských rukou a udělali z ní modlitebnu.
V roce 1917 ji znovu postihl požár. Trvalo mnoho let, než ji znovu zrekonstruovali. Náboženským obřadům slouží od druhé poloviny minulého století. Veřejnost si ale může prohlédnout památky, které se zachovaly od požáru před téměř sto lety. Kromě toho tam organizují archeologický výzkum, takže čas od času spatří světlo světa nějaká nová, dosud nepřístupná památka.
Soluň láká i jinými historickými stavbami. Pocházejí zejména z dob Římské říše a Byzance. Unikátní mozaiky nabízí kulatá budova - Rotunda ze 4. století. K historickým stavbám patří palác Galerius, Římský trh a divadlo, Římské lázně či Nymphainon - další okrouhlá stavba. Ke známým kostelům můžeme zařadit kostel svatého Michalisem, svaté Moudrosti (Aja Sofia). Kromě chrámů můžete navštívit několik muzeí, které vám odhalí vykopávky a historické předměty či různé prameny z římských, byzantských a osmanských dob.
Soluň se přirozeně pyšní vzdělaností. Ve městě mají nejslavnější univerzitu v Řecku-Panepistimio Aristotela-čili Aristotelovu univerzitu. Pokud se projdete po dlouhatánské promenádě u moře, natrefíte na obrovský památník věnovaný Alexandru Velikému.
Soluň je typické řecké město, ve kterém vás v hotelích a tavernách přivítají s příslovečnou řeckou pohostinností a vynikající kuchyní. To vše za zvuku příjemných, romantických řeckých melodií. Často se jedná o živou hudbu.
Turisté a místní lidé v létě často chodí na tamní pláže. Z nich nejznámější pláží je Aja Triada - Svatá trojice. Ti co rádi utrácejí peníze, si mohou přijít na své během nakupování v četných obchodních domech. Samozřejmě, že během turistické sezóny vládne i čilý noční život.
Za nepsané centrum Soluně se považuje ještě jedna atrakce. Známý soluňský trh Modiano. V minulosti ho vlastnila židovská rodina s tímto jménem. Trh byl hlavní zásobárnou potravin pro město. I dnes tam najdete pokřikující obchodníky. Nabízejí čerstvé ovoce-zejména olivy, sýr, ryby a jiné pochutiny nebo kuchyňské nářadí. Kdo odmítne trh, může se občerstvit v nedalekých malých restauracích a stáncích s kebabem.