Zkamenělí lidé v Grenadě
Grenada má vůni muškátového ořechu a karibského rumu, v deštném pralese nad horkými prameny poletují kolibříci a v průzračném moři stojí nepohnutě velké podmořské sochy. Ostrov, jehož historie je vepsána do útesů nad mořem i do burácejících vodopádů uprostřed pralesa, vás okouzlí magickým náboženstvím Obeah, i nezdolnou krásou sopečných jezer a bílých pláží.
Když se ponoříte pod mořskou hladinu u ostrova Grenada v Karibiku, kromě hejna barevných ryb a magických korálových útvarů zde najdete ještě něco. Na mořském dně při západním pobřeží ostrova asi 10 minut jízdy člunem od hlavního města St. George 's, stojí 65 soch v životní velikosti. Nejde však "jen" o výstavu, sochy v hloubce 25 metrů pomáhají regeneraci mořského života, neboť porostly korály a mořskými rostlinami.
Vzhled soch je při každém ponoru jiný. A přesně v tomto duchu jejich tvůrce Yason Taylor de Caires v roce 2006 přemýšlel. Jde o jeden z jeho prvních projektů, další podmořské sousoší později zasel po celém světě, například v Mexiku, Řecku či v Anglii.
I když tento grenadský unikát může být lákadlem pro milovníky potápění, většina lidí na Grenadu vyrazí, aniž by o podmořské výstavě věděli. Samotný ostrov je totiž plný přírodních skvostů, které z tohoto nejmenšího státu západní polokoule dělají jeden z posledních rájů na Zemi. Na území o rozloze 344 km ² můžete prozkoumat například 30 metrů vysoký útes nad mořem, kterému se říká Vrch skokanů (Le Morne de Sauteurs). Právě odtud se rozhodlo skočit 40 posledních indiánů na protest proti francouzské kolonizaci v roce 1651.
Byli to ale právě kolonizátoři, kdo v Grenade začal ve velkém pěstovat dnes hlavní vývozní artikl, a to muškátový ořech. Právě tomuto koření se ve zdejším neustále horkém počasí daří, a hojně se zde také pěstuje zázvor. V městečku Gouyave můžete dokonce navštívit ořechovou manufakturu. Kromě ořechů zde nakoupíte muškátové mýdla, sirupy, likéry i marmeládu. Kousek odtud se nacházejí plantáže z 18. století nazvané Gougaldston Estate, kde můžete být svědky tradičního zpracování ořechů.
Při cestách po východním pobřeží Grenady možná ti zkušenější z vás ucítí nezaměnitelnou vůni karibského rumu. I na Grenadě má jeho výroba velkou tradici. O tom vás přesvědčí v tradičním lihovaru River Antoine, kde se od počátku 19. století nezměnilo skoro nic. Alkoholový opar tu však rychle střídá horká pára z termálních pramenů. V tropické džungli se zde otevírají krásné sopečná jezera s termálními vřídly, kolem kterých poletují nádherné kolibříci.
Žijící pralesy jsou zde plné nádherné tropické zvěře od malých opiček po exoticky zbarvené motýly. Jejich krásu oceníte hlavně tehdy, když budete sami ležet v měkkém písku na opuštěné pláži. Ty nejkrásnější místa na koupání najdete na jih od hlavního města St. George 's, kde se můžete ubytovat v jednom z malých hotýlků v malých zátokách pod skalami.
Hlavní turistické osídlení je situováno na západě ostrova. Karibik je zde o poznání klidnější než Atlantik na východě. Pokud však hledáte romantickou samotu, musíte podjet o kousek dál. Ale pozor - mimo hlavní turistickou sezónu přicházejí z východu hurikány.
Městečko St. George 's se 4 tisíci obyvatel se pyšní starým přístavem s kamennými domy z 18.století, malebnými náměstíčky a pouličními trhy. Nad městem zase stojí pevnost sv. Juraj, odkud můžete vidět všechny kostely ve městě jako na dlani.
Mimo hlavní město už čekejte jen menší vesničky v rozmanitém vnitrozemí ostrova, a turistické enklávy na okrajích pralesa a pláží. Pokud se vám poštěstí proniknout do míst, kam většina turistů nechodí, možná budete svědky tajemných obřadů kultu zvaného Obeah. Tento druh bílé magie věří, že prokletí se projevuje jako duševní nemoc. Je podobný známému „vúdú“ a na Grenadu přišel spolu s africkými otroky.
Pokud vás tento karibský ostrov nadchl, a přejete si okusit něco z jeho muškátem vonících specialit, pak máte na výběr mezi suchým a deštivým obdobím. To suché období trvá od ledna do května, ale zároveň s vámi tu ale bude množství turistů a dvojnásobné ceny. Deštivé období s krátkými přeháňkami trvá od května do listopadu, ceny jsou nižší, ale hrozí bohužel nebezpečí hurikánů. Abyste rozhodování měli ještě těžší, druhý víkend v srpnu, se zde koná největší grenadský karneval.
Na Grenadu se také velmi často vyráží v rámci zájezdů na nedaleký Barbados. Karibský ostrov s podmořskými sochami tak můžete navštívit buď pouze v rámci výletu, nebo si sem můžete zajít odpočinout od rušného nočního života okolních a známějších ostrovů.