Persepolis – perla orientu
I když jsme si zvykli, že Evropa nám nabízí mnoho nádherných míst na dovolenou a zejména dokáže uspokojit duši zvídavého průzkumníka historických památek, někdy by nám určitě padlo vhod, pokud bychom zašli i za naše zažité hranice a poznali jiné kouty světa. Írán se nám možná nespojuje s představou dovolené, ale domácí obyvatelé této země jsou velmi vděční za každého turistu, který pak může šířit toto dobré poselství o nich i dál.
Stačí dodržovat jejich zažité pravidla a neprovokovat jejich porušováním. A potom poznáte jedno z dalších úžasných území. A to v sobě ukrývá perlu v podobě historického Persepolisu.
Vykopávky hovoří o tom, že město Persepolis se začalo budovat v roce 515 před n.l., kdy ho dal jako jedno ze čtyř hlavních měst Perské říše postavit tehdejší panovník Darius. Mělo jít o velkolepou přehlídku jejich kultury a umění, ale i ukázku toho, co dokážou udělat šikovné ruce dělníků. Kamenné město bylo stavěno postupně více panovníky. Na stěnách jeho budov tak uvidíte razítka z různých časových období. No a v neposlední řadě měl symbolizovat i moc prvního panovníka, který ho začal budovat.
Toto zvelebování pokračovalo až do vpádu Alexandra Velikého, který velkou část města zničil požárem /byla to spíš jeho přítelkyně Thais/. Dějiny tak nepochybně utrpěli velkou škodu, protože přišli o část jedné z nejkrásnějších architektonických památek. Ani to však Persepolis nepoložilo na kolena, a i po požáru nadále zůstalo v pozici lídra a těšilo se jí ještě po desítky let. Persepolis je ceněn zejména kvůli bohaté sochařské výzdobě, která vznikala často v náročných podmínkách, ale přesto je promyšlená do těch nejmenších detailů.
Už prvnímu panovníkovi Dariusi se podařilo dosáhnout toho, že z Persepolisu stalo hlavní město Perské říše. Ikdyž administrativa tehdy sídlila na jiném území, našli v něm přechodný domov i jiní panovníci. Perská říše byla v době vybudování tohoto města mimořádně silná. Země měla několik správních míst, ale právě Persepolisu se dostala ta čest, že tvořil centrum tohoto kolosu, kde se konávaly i hlavní zasedání čelních představitelů jednotlivých regionů území. Z tohoto důvodu se v něm vždy zdržovali i králové a současní panovníci. Po jejich smrti jim vytvořili v okolí několik hrobek, které také poutají pozornost návštěvníků. Pokud se vydáte do Persepolisu, jistě vás průvodce zavede i k těmto místům, abyste mohli vzdát hold velkým vůdcům z minulých dob.
Mezi důležité části přehlídky areálu patří i tabulky a cihličky s odkazy, které zde zanechali předešlí obyvatelé. Tím nejcennějším objevem bylo 10 tisíc kousků tabulí, které se našly v budově bývalé knihovny. Nachází se na nich všechno od modliteb, až po verše a běžné odkazy. Nejstarší z nich je modlitba prvního panovníka a stvořitele Persepolisu. V jednom z kamenů našli vytesané tato slova, kterými chtěl Darius ochránit své poddané: "Ať Bůh ochraňuje tuto zemi od nepřátel, hladu a lži. " Kromě nich jsou tam i vzácné fresky, které zdobí jednotlivé stěny a zachycují i různé rituály a zvyky z dob této říše.
Unikátností Persepolisu je i to, že je postaven na uměle vytvořené terase. Náročné stavby jsou vytvořeny pouze z kamene, což dodává této oblasti na impozantnosti. I když se podařilo uchovat jen zlomek z původní pýchy, stále vám dokáže při osobním setkání vyrazit dech. Ze zachovalých částí zůstaly pro turisty k dispozici Apadana palác, palácové schodiště, panovnická síň, antické zříceniny, menší paláce a pár kousků sloupové výzdoby. I když se to možná nezdá, Persepolis stále patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji.
Ročně si ho přijde prohlédnout více než milion návštěvníků. Mnozí se rádi vracejí zpět, aby dokázali do hloubky prozkoumat tuto kulturu, a dozvědět se něco víc od předchůdců s dokonalými nápady. Persepolis je kromě znamenité architektury i mimořádně ceněným archeologickým nalezištěm. Bohužel, přístup do něj mají jen domácí archeologové, což někdy brzdí objevování mnoha tajemství a přinášení nových odhalení o této významné kultuře.