Dovolená v Benátkách
Benátky jsou považovány za jedno z nejčarovnějších a nejosobitějších měst na světě. Každoročně toto lagunové město přiláká až 14 milionů návštěvníků. Lákavá je zejména představa romantické plavby úzkými uličkami, jemné pohupování v gondole a vychutnávání si pravé benátské atmosféry. Proč ale čím dál tím méně lidí přichází z Benátek uchvácen kouzelnými dojmy?
Benátky jsou položeny na nesčetných kůlech, zaražených do dna laguny. Zpevňují ostrůvky, na nichž jsou všechny stavby města. Moře, které mělo pro město vždy nesmírný ekonomický a politický význam, se často stává nebezpečným. Neočekávané přílivy a nebezpečné příboje jsou neustálou hrozbou tomuto světoznámému lagunovému městu.
Benátky odjakživa vedly souboj s matkou přírodou, která je zde zastoupena benátskou lagunou a Jaderským mořem. Benátská laguna, která zcela obklopuje město, je největší přírodní lagunou v Itálii. Dodnes je živou vzpomínkou rok 1966, kdy byla přílivem velké vody ohrožena budoucnost Benátek. Jev zvaný Aqua Alta, tzn. velká voda je celkem častý. Převážně zaplní vodou náměstí sv. Marka a baziliku, a obvykle dosáhne i více než 50 cm. V takových případech je často možné spatřit gondolu přímo na náměstí.
Výskyt velké benátské vody je pravidelný. Existuje mnoho faktorů, které mohou hrát roli při vytváření vody zaplavující město. Za hlavního viníka je označován přílivový proud Jadranu, kterým se tlačí voda do laguny. Tento přílivový proud spolu se silnými dešti mají tendenci být těmi nejvlivnějšími při tvorbě povodní. Benátky obvykle inklinují k povodním v období střídání ročních období, a to zejména na podzim a na jaře. Nejrizikovější období je od října do ledna, přičemž nejhorší měsíc je většinou listopad. Zaplavení města není neobvyklé i během zimních měsíců.
Významnou roli při povodních může také hrát vítr foukající od Balkánu nebo dokonce až od Sahary. Vlhkost, teplota a tlak vzduchu mohou také zvyšovat nebezpečí vzniku velkých vod a povodní. Častěji záplavy ve městě jsou podmíněny také sluneční aktivitou a bouřkovou činností v oblasti Evropy. Portugalec David Barriopedro se svými kolegy na Lisabonské univerzitě dlouholetým pozorováním zjistili, že počet extrémních přílivů přímo souvisí se slunečním cyklem.
Benátky se již dlouhá léta ze všech sil snaží nepříjemnou situaci, a problém velké vody vyřešit. Přestavby, projekty, plány, diskuse a jinépokusy hledající vhodné řešení jsou ale zahaleny rouškou tajností a pochybností. Dosud se údajně největší naděje vkládali do vybudování protipovodňových zábran nebo záchranné sítě kanálů, která by měla pomoci odtoku nadbytečné vody. Nejen pro turisty, ale i pro domácí je otázkou budoucnosti, kdy bude nějaké řešení zrealizované a do jaké míry Benátkám pomůže.
Hrozba povodní ale nikomu nebrání v návštěvě tohoto města, a Benátky je možné vychutnat si po celý rok. Stačí přijít připraven s dobrými botami a ve vhodném oblečení. Třeba se také předem připravit na absenci sociálních zařízení. Návštěva Benátek vyžaduje buď hodně peněz, nebo pevnou vůli resp. dobrý měchýř. Najít toalety, které jsou určeny turistům, může zabrat hodnou chvilku a cena od 1,50 – 3 Eur, šokuje snad každého zájemce. Snaha obejít tuto možnost je velká, a tak kavárny praskají ve švech, protože každý chce spojit příjemné s užitečným. Toalety v kavárnách jsou ale často odpudivé, což může být při ceně 4-6 EUR za jednu kávu, nepříjemným zklamáním.
I když si "plovoucí" Benátky pomalu zvykají na přívlastek "potápějící", návštěvnost to zatím nijak neovlivňuje. Navzdory těmto negativům do lagunového města každoročně přicházejí obrovské masy turistů. Nepříznivé počasí ale může zlomit i největší optimisty, a nečekané návaly vody jsou často důvodem neskrývaného zklamání. Ale v tomto případě se těší alespoň obchodníci, kteří nestíhají prodávat pláštěnky a bundy s nápisy s "I love Italy" a "I love Venice".