Verona, město nejen pro zamilované
Itálie nejsou jen těstoviny, pizza a "amore mio" při západu slunce. Ačkoli serenády se těší opravdu velké oblibě, zejména když vedle kudrnatých mladíků projde ryzí Češka. Italští "ragazzi" mají okázalé vyznání lásky v krvi a možná i proto světový dramatik Shakespeare, vsadil děj nejslavnějšího milostného příběhu do pomyslného hlavního města Benátska. Okusit atmosféru nasáklou antikou je prostě zážitek a obáváme se, že slova na jeho věrné vykreslení nestačí.
Severoitalské město Verona patří k metropolím, kde byste zbytečně hledali vychytané bulváry plné kýčovitých reflektorů či budovy přesahující svou výškou ostatní okolní stavby. Doslova antické město leží spolu s Vicenza a Padovou v tzv. benátské symbióze, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník historie na toulkách Itálií. Pokud byste se pokusili popsat atmosféru města v jedné větě, měli byste zvolit vhodná slova. I takový literární mistr jako Shakespeare, na adresu Verony jen stroze konstatoval, že mimo stěn města neexistuje skutečný svět.
Město nepodlehlo developerskému boomu a zachovalo si svou dávnověku tvář. Při procházce máte pocit, že jste vstoupili na stránky dějepisných knih. V této lekci historie je ale více života, než jste kdy na podobných výletech do minulosti zažili. V každé historické dominantě najdete všelijaké nabídky suvenýrů či luxusní modely poslední italské módy. Ale vše je dokonale sladěno do harmonického celku.
Historické souvislosti
Historie města se začala psát kolem čtvrtého století před Kristem, a pokud si ho chcete opravdu vychutnat, měli byste znát alespoň základy jeho dějin. Je důležité vědět, že Verona se stala jednou z římských kolonií, což se podepsalo na jejím typickém koloritu.
Nezaměnitelnou dominantou z těchto dob je určitě amfiteátr L 'Arena, připomínající římské Koloseum. Pohled na zachovalou stavbu z prvního století našeho letopočtu, patřící k top trojce největších arén světa, vyráží dech. Původně ve svých útrobách pohltila až 30 000 návštěvníků, a při krvelačných zápasech gladiátorů byla vždy vyprodána do posledního místa. Dnes v ní nepřetržitě pořádají různá představení mírumilovného charakteru. Prohlídka amfiteátru mimo akcí vás bude stát cca čtyři eura. Své znovuzrození zažila aréna již během renesance a první operu v ní odzpívali v roce 1913. Ve Veroně trávil volné chvíle i sám velký Julius Caesar, a kromě Shakespeara inspirovala i umělce jako Dante, Goethe, Stendal, a Paul Valéry.
Nenechte si ujít
Odpočinek a popíjení kávičky na náměstí Piazza Bra, v těsném sousedství s Arénou je jistě velmi lákavé, ale nejprve si ukrojte pořádný kus zážitků. Od Arény je možné zajít přímo do centra, na Piazza dei Signori a Piazza delle Erbe, kde čekají talentovaní malíři, aby vám "ušili" suvenýr na míru. Odolat se nedá. Před Piazza delle Erbe odbočte do malé uličky, nebo se zeptejte na Casa dei Giulietta, jméno nejznámějšího domu ve Veroně s ještě slavnějším balkonem.Je to totiž místo, které inspirovalo Shakespeara ke stvoření nezapomenutelné balkónové scény v Romeovi a Julii. Cestou zpět na náměstí můžete na stěnu pod balkonem přilepit svůj vlastní odkaz lásky. Dělají to tak všichni, a proto se není co divit, že okolí se mění na "lístečkovou" alej. Piazza delle Erbe zdobí i dvě nepřehlédnutelné dominanty, věž Torre dei Lamberti a socha Verony, patronky města.
Verona leží na úpatí italských Alp, a v její blízkosti najdete kromě jiných architektonických skvostů i přírodní dědictví. Jeho neodmyslitelnou součástí je i jezero Lago di Garda, označované turisty za jedno z nejkrásnějších jezer v celé Itálii. Nachází se přibližně padesát kilometrů od města.