Výlet do Pompejí
Jedním z nezapomenutelných skvostů jižně položené italské Kampánie jsou starobylé Pompeje, které leží zhruba 20 km od města Neapol.
Paradoxně, za zachování turisticky atraktivních Pompejí může výbuch sopky Vesuv v roce 79 po Kristu. Bohužel, samotní obyvatelé Pompejí nezohlednili výstražné signály stále častěji se ozývající vulkánu, a za svou lhostejnost zaplatili vlastními životy.
Hrůzu, strach a zděšení překvapených obyvatel zachycují odlitky nalezených pozůstatků, které můžeme vidět díky vynalézavosti vedoucího archeologa G. Fiorelliho. Za uchování Pompejí odpovídá několik faktorů. Jde především o vulkanický popel, sopečné kameny i vrstvu lávy, které spolehlivě zakonzervovali unikátní historické památky zapomenutého města.
Prohlídka zpřístupněné části Pompejí vám nabídne ničím nefalšované nahlédnutí do života a jedinečné kultury historické součásti dnešní Kampánie.
Zapomenuté město, ukryté pod úrodnou půdou, objevil nic netušící D. Fontana, který pracoval na vzniku říčního kanálu koncem 16. století. Přesvědčivý důkaz, který potvrzuje "znovuzrození" zapomenutého města, pochází z roku 1763. Aktuálně je turistickým nadšencům zpřístupněna asi třetina antických Pompejí, z nichž sálá obrovský závan historie značně protkán erotickým uměním.
Během archeologických výzkumů bylo objeveno mnoho cenných vykopávek i věrných podobizen obyvatel Pompejí. Lidské obydlí, chrámy, lázně, hotely, čistírny, divadla, obchůdky, drobné podniky, dlážděné uličky se zbytky zdí a mnoho dalších budov přibližují život, kulturu a zvyklosti místních obyvatel.
Výjimkou nejsou chudé sídla obyčejných lidí i množství zachovaného nábytku, nářadí, fresek, sošek, rozličných předmětů a maličkostí, které usnadňovaly každodenní život chudým a naopak, do života bohatých vnášeli punc noblesy. Díky nalezeným vykopávkám je možné vytvořit si dokonalý obraz o životě v Pompejích.
Od roku 1997 jsou skvostné Pompeje, s osmi vstupními branami, součástí Světového dědictví UNESCO.