Perníková metropole Saná
Domky, jakoby je naše babičky zdobily. Ve větším kamenném a hliněném rozlišení je najdete v hlavním a největším městě Jemenu - Saná. Zde měli smysl pro detail již architekti prvních století islámu. Tradiční domy ve městě Saná, které se v důsledku moderních společenských změn staly zranitelnými, jsou ukázkou jedinečného a tradičního osídlení ve městě. Krásu této země si pod ochranná křídla vzal seznam Světového dědictví UNESCO.
Město Saná bylo osídleno před více jak 2 500 léty, v horském údolí, v nadmořské výšce 2 200 metrů nad mořem. V 2. století bylo město základnou Jemenského království a v průběhu 7. a 8. století se stalo hlavním centrem šíření islámu. Důkazy o tom se našly díky archeologickým výzkumům ve Velké mešitě. Tato mešita je známá, jako první mešita postavená mimo Mekku a Medínu. Náboženské a politické dědictví těchto dob můžete vidět a zažít ve stovce mešit. Najdete je zde přesně v počtu 103.
Jak lidé ve městě po staletí žili, vám nastíní přes 6 000 originálních domů, a jak relaxovali, můžete sledovat v 14 lázních. Všechny tyto ze zmíněných staveb byly postaveny ještě před 11. stoletím.
V období osmanské nadvlády prošlo město rekonstrukcemi. Ale organizace prostoru, charakteristická pro první století islámu, byla zachována. A respektovaná je i v dnešní době.
Typické domy ve starém městě nejsou starými stavbami, ale všechny se jim podobají, protože stavitelé využívají tradiční strukturu. Svůj běžný život v nich přežívají více generační rodiny. Je úžasné, jak si město dodnes zachovává svou identitu. Pomalu ji ale ohrožuje výstavba nových moderních hotelů a telekomunikačních věží.
Architektonické mistrovství se pyšní kamennými a cihlovými budovami, které jsou nápadně a přitom vkusně zdobené různými geometrickými tvary. Nejpoužívanějším materiálem dobových stavitelů byla pálená cihla a bílá sádra.
Okrové odstíny domů, mešit, lázní a minaretů ve městě přirozeně splývají s okolními skalnatými horami a kontrastují se zelenými zahrádkami. Místní lidé si je udržují vedle svých domů a pěstují zde různé druhy ovoce a zeleniny, které potom prodávají na trhu. Pohled z výšky na celé město je úžasný.
No a úžasní jsou údajně i místní. Někteří vám dokonce rádi zapózují v typickém ošacení s tradiční dýkou za opaskem. Přesto, že mnozí z nich jsou sužováni chudobou, podobně jako obyvatelé většiny arabských zemí i lidé v Saná jsou velmi pohostinní a přátelští.
Proto se neobávejte přijmout pozvání na šálek čaje, nebo tradiční jídlo. Mají obrovskou radost z toho, že se mohou popovídat s lidmi mimo jejich města a krajiny. A nezapomeňte zabloudit na místní trhy. Jsou přeplněné úžasným jídlem, kořením a výrobky ručních prácí místních lidí.