Dovolená v Budapešti
V minulosti hlavní obchodní uzel a nynější hlavní město Maďarska vzniklo spojením dvou samostatných částí. Budína a Pešti. S městem, Dunajem rozděleným na polovinu, spojuje nás minulost, řeka i sousedství. No, a jelikož to z Brna do centra uherské historie trvá jen něco přes tři hodiny, je třeba sbalit si jen to nejnutnější, přidat do batohu dobrý fotoaparát a vyrazit za zábavou i poznáním.
Středoevropská Paříž - taková je přezdívka Budapešti a ti, kteří ji navštíví, velmi rychle pochopí autory tohoto lichotivého názvu. Území maďarské metropole na začátku prvního století před Kristem, neosídlil nikdo jiný, než v této oblasti již dobře známí Keltové. Ve městě se dokonale skloubila noblesa uherských panovníků, fragmenty socialismu i developerský boom současnosti. Největší rozmach ale zaznamenala Budapešť v dobách průmyslové revoluce, což je jasně viditelné.
Skvosty metropole
Předtím než "vtrhnete" do místních barů a klubů, nejprve prozkoumejte kulturní nabídku. V Budapešti si budete mít z čeho vybrat. Historické muzeum mapuje skoro celou, dva tisíce starou historii města. Muzeum současného umění Ludwig uchovává exponáty současných umělců.
Mezi bašty pozůstatků minulého režimu jednoznačně tvoří park Szoborpark na předměstí Budapešti. Mezi sochami socialistických ikon najdete Stalina, Lenina, Engelse a také mnoha jiných pánů v nadživotní velikosti. Samozřejmě byznys, odvěký nepřítel socialismu, už dnes naplno vzkvétá, a tak si budete moci jako suvenýr odnést i famózní svíčky s podobiznou antikapitalistických vůdců.
Je to již pravidlo evropských hlavních měst, že mezi dominanty, z nichž turistům vylézají oči z důlků, patří sídla vlády. Budapešťský parlament, je inspirovaný tím londýnským, a tyčí se na břehu Dunaje, a rozhodně stojí za překonání politických antipatií. Je králem mezi parlamenty. Vstup je ve vymezený čas a za poplatek, ale i zvenku je pastvou pro oči.
Nedaleko parlamentu stojí Bazilika sv. Štěpána. V tomto největším budapešťském chrámu se konají nádherné varhanní koncerty. Vstupy se přes pracovní dny a sobotu konají od 7.00hod do 19.00hod, a v neděli od 13.00hod do 19.00hod. Za návštěvu nebudete platit nic, ale vstup na věž odkud je nádherný výhled na město, je zpoplatněn. Určitě nevynechejte Matyášův chrám, který byl svědkem korunovací. Přestože jeho výstavba začala kolem roku 1015, svou dnešní podobu získal až v 13. století. V roce 1458 na jeho půdě korunovali i Matyáše Korvína v útlém věku čtrnácti let.
Po Budapešti se můžete toulat křížem krážem, a vždy narazíte na překrásná místa, ale netřeba zapomenout ani na jídlo a pití, protože jde o kulinářský velmi zdatné město.
Chuť Budapešti
Cesty do Budapešti vedou vlakem, autobusem, autem, letadlem, a díky Dunaji i lodí. Snad není dopravního prostředku, který by do města neměl přístup. V centru je to ale již s dopravou horší, hrozí silniční kolapsy v podobě ucpaných cest a to zejména v dopravní špičce. Proto bude docela rozumné přesouvat se metrem, jehož síť má dostatečný počet zastávek na místech, které by vás jako turisty mohly zaujmout. Ve veřejných dopravních prostředcích a v budapešťském metru zvlášt platí - pozor na kapsáře.
Když si tedy dobře uchráníte plnou peněženku, pustit žilou jí můžete v některé z místních restaurací při konzumaci maďarských specialit. Pikantní paprikáš, guláš, perkelt, Balatonská štika nebo halászlé tvoří opravdu lákavé menu. Centrum je také přeplněné řadou nadnárodních fastfoodů, ale kvůli nim jste sem určitě nepřišli.
Budapešť je známá i svým pozitivním postojem k zábavě. Ledajaký festival se zde koná v každém ročním období. V červnu město ovládne rock a pop, září patří mezinárodnímu festivalu vína, na jaře ožívají tóniny klasické hudby a zimu vítá klinkání zvonků na vánočních trzích. Budapešť je k návštěvníkům opravdu štědrá. Nabízí památky, zábavy i jídla, co hrdlo a duše ráčí. A ještě mnohem, mnohem víc.