Mrtvé moře
Až na pár velmi odolných mikroorganismů je Mrtvé moře opravdu bez života. Ale je zároveň kolem něj pořádně živo. Pro zdejší zázračnou vodou a bahnem k němu cestovali lidé již v době antiky.
Pozůstatkem této doby jsou antické pevnosti i města, na plážích kde dnes stojí moderní hotely. Bohužel Mrtvé moře závratným tempem vysychá, a tak se za pár let můžeme dočkat např. toho, že hotely nebudou na plážích, ale uprostřed pusté pouště.
Každý měsíc klesne hladina Mrtvého moře zhruba o šest centimetrů, a pokud to takhle půjde dál, nezůstane z této vodní plochy za 35 let nic jiného, než ohromná zasolená pustina
Mějte na paměti, že Mrtvé moře lže svým názvem. Není totiž mořem, ale jen slaným bezodtokovým jezerem. Hlavním zdrojem vody je řeka Jordán, která do něj ústí na severu, a občasné toky které se nazývají vádí. Žádný tok z něj nevytéká a jeho plocha se ale přesto zmenšuje. Je to kvůli vypařování a vody z Jordánu díky umělému zavlažování ubývá.
Přijít o Mrtvé moře by však znamenalo přijít i o jeho zázračné účinky. Voda, která je desetkrát slanější než voda Středozemního moře, je taková hustá, že se v ní člověk vznáší jako ve stavu beztíže. Ohromné množství minerálů zas blahodárně působí na pleť, na revma, ale říká se, že i na psychiku. Člověk je tu prý působením jodu a bromu klidnější, uvolněnější a prý nepociťuje potřebu hádat se.
Velmi nízká je i poloha místa. Mrtvé moře je nejnižším nezakrytým bodem na planetě, leží 120 metrů pod úrovní hladiny světového oceánu a navíc oslabuje sluneční paprsky. Na to, aby se člověk spálil, tady potřebuje mnohem delší dobu.
Nejznámějším letoviskem jsou lázně Ajn Gedi, které v jinak pusté a šedivé zemi působí jako zjevení. Tvoří je moderní lázeňské domy, zeleň a upravené mořské břehy, kam každé ráno nákladní automobil naveze hromadu černého léčivého bahna, kterým se turisté potírají. Samo o sobě prý tlumí bolest, v kombinaci s koupelí zas blahodárně působí na všechny kožní problémy.
V jižní části Mrtvého moře leží další dvě velké letoviska - Neve Zohar a Ein Bokek, které jsou spojeny asi tři kilometry dlouhou plážovou kolonádou. Ein Bokek je větší s delší historií. První domky zde stály již v době, kdy oblast ovládali Římané. Hotely a léčebné kliniky, kde si člověk může zaplatit klasický lázeňský pobyt s lékařským dohledem, lemují vysoké hory a suchá vegetace.
Cesta do Neve Zohar podél pobřeží trvá asi půl hodinky. Zde si člověk může zajít do muzea, které mapuje historii (voda z Mrtvého moře se používala při mumifikaci egyptských mumií) i přítomnost Mrtvého moře a jeho okolí, nakoupit pár tematických suvenýrů v obchodech nebo se vydat k ruinám dvou antických pevností - Nahal Zohar a Metzad Zohar.
Ideální je tuto cestu podniknout v den, kdy je obloha pod mrakem - což může být problém. Slunečných dnů je zde totiž 330 v jednom roce :-).