Nejkrásnější betlémy na Slovensku a v Česku
Vánoce již nejsou jen za dveřmi, ale dokonce jednou nohou ve dveřích. Proto bychom vám velice rádi přiblížili jeden z nejkrásnějších vánočních symbolů, a to betlém. Nemáme mysli ten skutečný Betlém, kde se narodil Ježíš Kristus, ale betlémy dřevěné, a ty zejména pohyblivé.
I když se to moc často nezdá, také na Slovensku umí místní lidé vytvořit věci, které jsou naprosto jedinečné a výjimečné. Takovým je například i Slovenský betlém v Rajecké Lesné, který patří k největším pohyblivým betlémům na světě. Někde dokonce uvádějí, že mu toto prvenství jako největšímu dřevěnému pohyblivému betlému i skutečně patří. Vyrobil ho řezbář Jozef Pekara, a dnes ho můžeme vidět v Domě božího milosrdenství.
Jde opravdu o monumentální dílo, neboťjeho délka je 8,5 metru, šířka 2,5 metru a výška 3 metry. Umístěných je na něm kolem 300 postaviček, z nichž se polovina i pohybuje. Spolu s vyřezanými budovami a scénami ztvárňují nejen Kristova narození, ale i výjevy ze slovenské historie a jednotlivých regionů. Mistr Pekara na tomto díle pracoval celých 15 let. Na jeho propracovanosti je to skutečně i vidět, a proto pokud můžete, určitě se na tento unikátní betlém zajeďte podívat.
Někteří odborníci předpokládají, že jako předloha mistrovi Pekarovi posloužil betlém, který dnes najdete v muzeu v českém městě Jindřichův Hradec. Jde o takzvaný Kryza betlém, nebo-li Krýzovy jesličky, jak se tento největší mechanický lidový betlém pohyblivý na světě nazývá. Vyrobil ho punčochářský mistr Tomáš Kryza, přičemž mu věnoval více než šedesát let svého života. Najdeme na něm 1 398 figurek lidí a zvířátek, z nichž se také 133 pohybuje. Jejich pohyb byl v minulosti zajišťován ručním pohonem, později se však mechanismus přestavěl tak, aby pohybu pomáhal jeden jediný elektromotor.
Největší část tohoto betlému dlouhého sedmnáct metrů a dva metry širokého tvoří scéna narození Ježíše Krista, která se nachází v jeho středu, ale najdeme zde i jiné výjevy z evangelií, českou měšťanskou architekturu 19.století, důl s horníky či bránu s padacím mostem. Tento unikátní betlém je od roku 1998 zapsán i v Guinessově knize rekordů.
Další betlémy, které vám představíme, jsou v Novém Městě nad Váhom. Jsou to dva nesmírně zajímavé betlémy, z nichž jeden je skutečnou raritou na Slovensku. No ani ten druhý není k zahození. Nachází se v místním Podjavorinském muzeu od roku 1995, a všechny návštěvníky, kteří se na něj přijdou podívat, potěší krásnými pohyblivými postavičkami a scénami. Rozměrově je na tom také velmi dobře: 5 krát 2,4 metrů. Na novoměstském Náměstí Svobody během vánočních svátků najdeme i další a to mnohem větší betlém. Není sice pohyblivý, ale to vůbec nevadí, protože jde o největší slovenský lidový betlém. Tvoří ho neuvěřitelných 34 postav vyřezávaných ze dřeva, které jsou často v nadživotní velikosti. Tato fakta Novoměstskému betlému zajistily své místo v Knize Slovenských rekordů.
Další betlém najdeme v Těrchové. Těrchovou jako rodiště Juraje Jánošíka zná snad každý. Ale ne každý už ví, že i v této obci obklopené nádhernou přírodou najdeme krásný betlém. Umístěn je v Těrchovském katolickém kostele sv. Cyrila a Metoděje. Tento betlém znázorňuje výjevy nejen z prostředí kolem Kristova narození, ale má i část věnovanou Těrchové a její typickým řemeslům. Zajímavostí tohoto betlému, který je zpřístupněn od roku 1976 je i jeho ozvučení Těrchovskou muzikou. Postavičky, které se samozřejmě pohybují, každým rokem přibývají a tak můžeme v současnosti mluvit o něm jako „jednom“ z největších Slovenských betlémů.