10 měst pro milovníky architektury
Uvádí Vás v úžas vzpěrné oblouky, secesní křivky a Corten? Pokud se zajímáte o architekturu, jistě víte, jak velký vliv má na charakter města. Odráží ideologii místa v určitém bodě historie, představuje jeho průkopnického ducha, a někdy se také stane symbolem města: vzpomeňte si třeba na Eiffelovku. Zatímco všechnu pozornost přitahuje architektura Paříže, Říma, New Yorku a Londýna, zde uvádíme pár alternativ spolu s důvody, proč je navštívit.
Barcelona: barvy a tvary od Antoni Gaudího
Více jak 2000 let historie architektury naleznete v ulicích Barcelony, kde se mísí římské ruiny a gotické katedrály s hravým designem katalánského modernisty Antoni Gaudího. Jeho nedokončené mistrovské dílo La Sagrada Familia, známé použitím organických forem a nápadných barev, stále získává svůj tvar i po 130 letech od zahájení stavby. Obří fantastická bazilika je surrealistickou změtí tvarů, které porušují všechny architektonické formy. Při procházkách po městě najdete také jeho další díla, jako je Casa Batlló a Park Güell.
Tip: prohlédněte si Gaudího dílo stylově při letním koncertu na střeše budovy La Pedrera (Casa Milà)
Chicago: architektonická inovace
Velký požár Chicaga v roce 1871 zničil většinu centra a připravil tak cestu pro stavbu prvního mrakodrapu světa, 10patrové budovy Home Insurance Building. Od té doby Chicago získalo pověst architektonického experimentátora, a to díky pozoruhodným výškovým stavbám a práci průkopnických modernistů, jako byl Frank Lloyd Wright. Město bylo 25 let domovem nejvyšší budovy světa a zdejší tradice architektonické inovace pokračuje dodnes prostřednictvím zvlněného „tekutého“ tvaru budovy Aqua Tower či geometrické skleněné podoby Spertus Institute.
Tip: dejte si pití v restauraci Signature Lounge v 96. patře s vyhlídkou 360° Chicago, odkud budete mít výhled na město zdarma.
Istanbul: setkání klasických vlivů
Istanbul ležící na dvou kontinentech na samém konci Hedvábné stezky byl centrem obchodu, moci a kultury po celá tisíciletí. Architektonický odkaz města je tvořen závratnou škálou monumentů, paláců a věží dokládajících řecký, římský, byzantský a osmanský vliv. Mimořádně krásná Aya Sofya z 6. století s její obří byzantskou kopulí a lesknoucími se mozaikami představuje nejvýznamnější pamětihodnost města. Konkurovat jí může pouze Modrá mešita ze 17. století a palác Topkapı, který byl kdysi srdcem Osmanské říše.
Tip: zamiřte do střešního baru při západu slunce, odkud budete mít nejlepší výhled na panorama města.
Řím: klasická elegance a vynalézavost
Řím plný starověkých ruin a renesančních kostelů je městem, kde najdete některé z nejvýznamnějších budov západního světa. Projděte si Koloseum a Palatin, abyste si udělali představu o starověké moci a slávě města. Obdivujte geniální stavbu Pantheonu, mistrovské dílo techniky staré 2000 let, zakloňte hlavu při pohledu na práce Michelangela a Berniniho v bazilice sv. Petra, nebo se jen tak procházejte ulicemi a všímejte si nespočtu barokních paláců a okázalých kašen.
Tip: vyhněte se frontám čekajícímu u Kolosea tak, že vstupenku zakoupíte v Císařském fóru, a pak použijte automatickou čtečku vstupenek.
Bombaj: koloniální nádhera
Architektura Bombaje je tak pestrá a nápadná, jako město samotné. Jeho chrámy, mešity a synagogy se mísí s lesknoucími se věžovými bloky, secesními kinosály a skvělými památníky z viktoriánského období dokládajícími někdejší koloniální moc. Právě tyto neogotické a indo-saracénské stavby dávají Bombaji její architektonickou velkolepost, přičemž nejslavnější je budova Nádraží čhatrapatiho Šivádžího (Chhatrapati Shivaji Terminus), jedno z nejrušnějších vlakových nádraží vůbec a živá směsice viktoriánského, hinduistického a islámského stylu. Klidnější je procházka po Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya, největším muzeu Bombaje, nebo odpolední čaj v hotelu Taj Mahal Palace.
Tip: prohlédněte si budovu soudu, kde k pompě velkolepé novogotické budovy ještě přispívají advokáti v talárech.
Miami: secese
Secesní sídla ve slunečném South Beach na pozadí s modrým nebem a houpajícími se palmami dodnes vyzařují eleganci a šarm 30. let 20. století. Historický okrsek obsahuje největší sbírku secesních budov ve městě, většinou postavených v letech 1923-1943 ve snaze přilákat bohaté lidi ze severu do nově vznikajícího letoviska. Projděte se pro třídách Ocean Drive a Collins Avenue, kde spatříte stovky nízkých hotelů v pastelových barvách, obchodů a domů v typickém symetrickém stylu se stupňovitými střechami a zaoblenými rohy.
Tip: vydejte se sem v lednu, kdy probíhá Víkend secese (Art Deco Weekend), a kdy klasická auta zaplaví Ocean Drive.
Oxford: anglická novogotika
Architektura Oxfordu je svojí podstatou spojena s univerzitou, přičemž nejznámější je budova knihovny Radcliffe Camera, elegantní neoklasicistická rotunda sloužící jako univerzitní čítárna. Je součástí Bodleyovy knihovny (Bodleian Library), kde se nachází také Divinity Room („Božský sál“) s jeho skvělou žebrovou klenbou a Tower of the Five Orders („Věž pěti pravidel“) postavená podle pěti klasických pravidel architektury. Christ Church College a Magdalen College jsou největší koleje univerzity, zatímco seznam kulturních památek završuje úžasné neoklasicistické Ashmolean Museum a elegantní viktoriánsko-gotické Univerzitní muzeum.
Tip: při rozšířené prohlídce Bodleian Library navštivte také váženou budovu Radcliffe Camera.
Šanghaj: secese a mrakodrapy
Šanghaj, která je proslulá svým futuristickým panoramatem a stálým stavebním ruchem, nabízí také „čínskou secesi“ na nábřežní třídě Bund a v zeleném okrsek French Concession. Udělejte si přehled o tom všem z nejvyšší vyhlídkové terasy světa nacházející se na věži Shanghai Tower. Lesknoucí se věžové bloky se šíří do všech stran, kdy nejnápadnější je neofuturistický mrakodrap Shanghai World Financial Centre. Dole pak vyhledejte muzeum umění Himalayas Museum (s exteriérem připomínajícím kořeny stromů a interiérem podobným jeskyni) a kulturní centrum Oriental Art Centre podobající se tvarem propojeným okvětním lístkům.
Tip: čínskou secesi si můžete prohlédnout stylově nad drinkem v Long Baru v hotelu Waldorf Astoria.
Brasília: plánovaná vize budoucnosti
Brasília, dílo brazilského architekta Oscara Niemeyera, je skvělým experimentem modernismu konce 50. let. Niemeyerova vize budoucnosti se soustřeďuje kolem úchvatné Metropolitní katedrály. Jejích 16 ohnutých betonových sloupů se tyčí k nebi, když budete sedět uvnitř obklopeni vysokými vitrážovými okny. Nedaleké Národní muzeum ve tvaru polokoule působí jako z sci-fi filmu, zatímco Praça dos Três Poderes („Náměstí tří sil“) vyzařuje autoritu v podobě nápadné soudní, prezidentské a parlamentní budovy.
Tip: navštivte interiér Palacio da Avarado, oficiálního prezidentského paláce a nejkrásnější Niemeyerovo dílo, při prohlídce, které se konají vždy ve středu odpoledne.
Baku: starobylé uličky a postmoderní divy
Ázerbájdžánská metropole Baku je dynamické a rychle se rozvíjející město, kde se islámská, sovětská a postmodernistická architektura setkávají v působivé, ač nahodilé změti. Je to chaotická, ale velmi povzbuzující směsice středověkých uliček ve starém městě a odváženého designu na nábřeží. Podívejte se na staré město z Panenské věže a pak zamiřte k hlavní atrakci města, zaoblenému Kulturnímu centru Hejdara Alijeva (Heydar Әliyev) od architektky Zahy Hadid, které se hladce zvedá z náměstí ve složité sérii záhybů měnících svůj tvar.
Tip: projděte se v noci po nábřeží a podívejte se na světelnou show promítanou na zaoblených Plamenných věžích.